levné bezpečné SUV

Poraďte a nechte si poradit s výběrem nového vozu.
Odpovědět
alfons
Spolujezdec
Příspěvky: 7
Registrován: sob 26 pro 12:23

levné bezpečné SUV

Příspěvek od alfons »

Zdravím!
Protože jsem jen prostý uživatel, rád bych požádal zkušenější o názor či doporučení při výběru nového auta. V současnosti mám staříka V50, který už začíná čím dál častěji zlobit, takže i když mi zcela vyhovuje, bude pomalu na čase podívat se po něčem novém. Žena by ráda SUV, mně je celkem jedno, jestli tohle nebo zase kombi, ale řekněme tedy, že se nyní zaměřuju na SUV. Naprosto nejdůležitější je pro mě (pasivní) bezpečnost, pak rozumný kufr (min 450l, lépe 500l), moc toho během roku nenajezdím, tak do toho nechci rvát moc peněz, ale zase chci auto, co vydrží. Jsem typ, který koupí auto a zbaví se ho, až když doslouží, proto chci něco na delší dobu. Občas potřebuju táhnout vozík.
Po zkušenostech s naftou a drahými opravami to jednoznačně to musí být benzín a ideálně v manuálu. Spíš nové (nebo 1-2 roky staré?).

V hledáčku mám Kia Sportage/Hyundai Tucson – papírově vychází dobře v testech bezpečnosti, včetně IIHS, ale crash test na bok mě utvrzuje v tom, že to tak slavné nebude a že při nárazu na bok mají tahle dvě auta tendenci se překulit. Navíc se mi nelíbí cenová politika Korejců (hlavně Kia a jejich všude uváděné ceny platné jen při jejich leasingu, Hyundai slevové akce na oko atd.). I když mi na vzhledu auta moc nezáleží, tak nová Kia mi přijde ošklivá. Ale vzhled fakt není zásadní. Taky netuším, jak se jezdí s verzí 97kW, jestli to není líné. Není kde vyzkoušet, co jsem byl, mají jen oturbené předváděčky. Koupit za 450-500 lehce jeté 130kW? (v jakém stavu bude třeba právě to turbo u předváděček?)

Ssangyong Korando – kupodivu se mi líbí vzhledově, zajímavá cena, je to ale nový model s málem zkušeností, servisů pomálu, netuším, jaká je spolehlivost, jaká je dostupnost dílů, rychlost případné opravy v servisu. Crash test (pouze moc neříkající NCAP, bohužel ne IIHS) docela nejasný. Není to jen asijská Dacia? Proti je skutečnost, že při dokoupení rezervy se kufr zmenší k nějakým 400 litrů.

Mitubishi Outlander – líbí se mi vzhledově, je mi sympatický i dvoulitrový motor a větší kufr. Crash testy OK. Našel jsem ale velké množství velmi rozdílných a rozporuplných hodnocení. Je mi jedno, jestli auto působí vzhledově či výbavou zastarale, jde mi o spolehlivost. A ty rozpory se týkají právě i tohoto. Tak nevím. Cena kolem 550 tisíc je už na horní hranici, co bych chtěl dát, ale ještě bych to za nové auto zkousnul, pokud vydrží a bude bezproblémové.

Nevím, co z toho zavrhnout a co upřednostnit, nebo co jiného v téhle cenové relaci do výběru ještě zahrnout. Nebo jestli myšlenku SUV s mým cenovým limitem zcela zavrhnout a za 400 koupit třeba 1-2letý bezpohlavní Golf Variant.

Díky za komentáře a rady.
Uživatelský avatar
HondaMan
Letec
Příspěvky: 3969
Registrován: čtv 17 úno 14:08

Re: levné bezpečné SUV

Příspěvek od HondaMan »

Od začátku do konce špatně. Vstupní podmínky tvořené kombinací strachu z vecerních zpráv a urban legends.

Proč SUV?
Proč takový důraz na pasivní bezpečnost?
Proč malý atmo benzin do SUV?
Proč auta od tak obskurních výrobců? Mitsubishi v Evropě končí, Ssangyong ještě nezačal a korejci jsou kapitola sama pro sebe.

Za mě je jediná rozumná myšlenka ten roční Golf.

Myslíš že jde za cenu golfu koupit kvalitní SUV?
2.9T RWD
alfons
Spolujezdec
Příspěvky: 7
Registrován: sob 26 pro 12:23

Re: levné bezpečné SUV

Příspěvek od alfons »

HondaMan píše:Od začátku do konce špatně. Vstupní podmínky tvořené kombinací strachu z vecerních zpráv a urban legends.
Každého věc, pro mě je jednoznačně nejdůležitější bezpečnost.

Proč SUV?
Jak jsem psal - preference manželky (pohodlný vyšší posed, lepší rozhled např.).

Proč takový důraz na pasivní bezpečnost?
K čemu mi jsou různé asistenty, když to do mě někdo napere a auto se mi slisuje? Když už budu kupovat auto, chci mít pocit bezpečí. Příklad - když bude vědět, že auto při nárazu s malým přesahem = velká šance na těžké zranění, nebudu ho kupovat, protože se třeba domnívám, že srážka s malým přesahem s někým kdo blbě předjíždí, není nereálná.

Proč malý atmo benzin do SUV?
Po zkušenostech s drahými opravami už naftu nechci. Navíc jezdím spíš míň (do 15 tisíc), takže víc peněz za naftový motor nemá smysl.

Proč auta od tak obskurních výrobců? Mitsubishi v Evropě končí, Ssangyong ještě nezačal a korejci jsou kapitola sama pro sebe.
Protože rozpočet. Právě vědom si té "obskurnosti" se ptám tady.

Za mě je jediná rozumná myšlenka ten roční Golf.
Díky, právě názory na konečný výběr mě zajímají.

Myslíš že jde za cenu golfu koupit kvalitní SUV?
Za přibližnou cenu Golfu lze koupit to, co jsem nastínil, z čehož jsem nemoudrý, a proto se tady ptám.
janom
Řidič začátečník
Příspěvky: 100
Registrován: pát 14 úno 16:22

Re: levné bezpečné SUV

Příspěvek od janom »

Zdravím,
Chapem dôraz na bezpečnosť u užívateľa v50, ale Vaše požiadavky na chovanie auta pri nehode sú priamo popreté dôrazom na SUV. Možnosť prevrátenia aut ako Outlander je radikálne vyššia ako pri nižšej strednej.
Čítanie + video na ilustráciu:
https://www.autoforum.cz/bleskovky/suv- ... i-problem/
Uživatelský avatar
m.deejay
Řidič začátečník
Příspěvky: 131
Registrován: úte 14 led 21:03

Re: levné bezpečné SUV

Příspěvek od m.deejay »

Cena-poměr-výkon zdůrazňuji u levnější kategorie SUV je v současné době podle mě to Korando. 5 let záruka, nebo 100tis km. Slušně vybavený do 500tis ve vábavě Style+.
Stačí si to dát do porovnání motor-výbava...
A to nejsem nijaký příznivec Korejců... :)
Ford Mustang GT 5.0, 2018, 421 koní
Bmw X3 3.0i, 2006, 231 koní
alfons
Spolujezdec
Příspěvky: 7
Registrován: sob 26 pro 12:23

Re: levné bezpečné SUV

Příspěvek od alfons »

janom píše:Zdravím,
Chapem dôraz na bezpečnosť u užívateľa v50, ale Vaše požiadavky na chovanie auta pri nehode sú priamo popreté dôrazom na SUV. Možnosť prevrátenia aut ako Outlander je radikálne vyššia ako pri nižšej strednej.
Čítanie + video na ilustráciu:
https://www.autoforum.cz/bleskovky/suv- ... i-problem/
Díky, nehezké video a čtení. Netušil jsem, že je to až tak snadné ho okulit.
Uživatelský avatar
M.Z.
Letec
Příspěvky: 5477
Registrován: úte 28 srp 13:23
Bydliště: FM

Re: levné bezpečné SUV

Příspěvek od M.Z. »

Za mě je ten bezpohlavní Golf, super auto. Rozhodně bych se ho snažil raději prosadit, než SUV se slabým benzínem.
KTM X-BOW GT
F-150 5,0 ROUSH
M2 MT
hoonring.cz
Coupe JCW KW3
Uživatelský avatar
m.deejay
Řidič začátečník
Příspěvky: 131
Registrován: úte 14 led 21:03

Re: levné bezpečné SUV

Příspěvek od m.deejay »

Než ten nemastný a neslaný Golf, tak radši rok stará Kia ProCeed GT s ještě cca 6 let zárukou...
Ford Mustang GT 5.0, 2018, 421 koní
Bmw X3 3.0i, 2006, 231 koní
Odpovědět