Kdo ma prednost?

Ať už se chcete stát lepším řidičem, nebo poradit ostatním, jak se zlepšit.
Odpovědět
Spectral
Mistr volantu
Příspěvky: 783
Registrován: ned 09 říj 08:19

Re: Kdo ma prednost?

Příspěvek od Spectral »

Ono je potřeba jít k samotnému základu, a sice co je povinnost "dát přednost v jízdě".
Ust. § 2 písm. q) zákona č. 361/2000 Sb., o silničním provozu, v účinném znění:
"Pro účely tohoto zákona dát přednost v jízdě znamená povinnost řidiče nezahájit jízdu nebo jízdní úkon nebo v nich nepokračovat, jestliže by řidič, který má přednost v jízdě, musel náhle změnit směr nebo rychlost jízdy".

Jestliže tedy vozidlo mající přednost stojí, pak ho žádným svým manévrem nemohu donutit náhle změnit směr nebo rychlost jízdy.
:ar!
Uživatelský avatar
řidičBOB
Antiradar FAN
Příspěvky: 26980
Registrován: stř 16 úno 20:26
Bydliště: furt rovně a pak druhý barák vpravo
Kontaktovat uživatele:

Re: Kdo ma prednost?

Příspěvek od řidičBOB »

brnenska.odchytova píše: tím ale nedá přednost protijedoucímu...
Já myslím, že pokaždé, kdy zvítězí zdravý rozum nad zákonem, je to jenom dobře.
No pain, no gain.
Vespa time \m/
martin.sliwka
Autoškolák
Příspěvky: 51
Registrován: pon 09 črc 14:12

Re: Kdo ma prednost?

Příspěvek od martin.sliwka »

Spectral píše:Ono je potřeba jít k samotnému základu, a sice co je povinnost "dát přednost v jízdě".
Ust. § 2 písm. q) zákona č. 361/2000 Sb., o silničním provozu, v účinném znění:
"Pro účely tohoto zákona dát přednost v jízdě znamená povinnost řidiče nezahájit jízdu nebo jízdní úkon nebo v nich nepokračovat, jestliže by řidič, který má přednost v jízdě, musel náhle změnit směr nebo rychlost jízdy".

Jestliže tedy vozidlo mající přednost stojí, pak ho žádným svým manévrem nemohu donutit náhle změnit směr nebo rychlost jízdy.
Stojícímu autu tedy přednost dávat nemusím?
Uživatelský avatar
GeneHawkins
Letec
Příspěvky: 2045
Registrován: čtv 09 srp 22:26

Re: Kdo ma prednost?

Příspěvek od GeneHawkins »

Musíš. Ale znova si přečti, co to znamená "dát přednost v jízdě".
Uživatelský avatar
driver
Letec
Příspěvky: 1744
Registrován: čtv 24 zář 14:50

Re: Kdo ma prednost?

Příspěvek od driver »

Ani to nečti, i úředníci to nechápou a řídí se metodikou, nebo telefonem, kde mají vševěda.
Ostatně to je ideální psát zákon tak, že se soudy kolikrát nikdy neshodnou na jejich výkladu.
Podle mě to jsou paskvily a né zákony.
Půlka národa jim nerozumí a ta druhá se jen domnívá, že to chápe, ale ve skutečnosti to znají jako básničku, ale logiku to nemá a ideální je novelizovat a otočit platnost, to je panečku mistrovství x_x
Zákon č.361 o silničním provozu, § 11: Na pozemní komunikaci se jezdí vpravo, PŘI PRAVÉM OKRAJI vozovky. (!)
Uživatelský avatar
GeneHawkins
Letec
Příspěvky: 2045
Registrován: čtv 09 srp 22:26

Re: Kdo ma prednost?

Příspěvek od GeneHawkins »

S tím jsem se já nikdy nesetkal. Ale chápu, že pokud má někdo názor "ani to nečti", tak to tak mít může.
Uživatelský avatar
brnenska.odchytova
Pan Řidič
Příspěvky: 364
Registrován: sob 03 srp 04:06
Kontaktovat uživatele:

Re: Kdo ma prednost?

Příspěvek od brnenska.odchytova »

Spectral píše:Jestliže tedy vozidlo mající přednost stojí, pak ho žádným svým manévrem nemohu donutit náhle změnit směr nebo rychlost jízdy.
Díky. Tj docela zajímavý..
Jen se bojím, že tady to bude narážet trochu na to, že do tý křižovatky přijíždíte "zaráz" tudíž nepokračovat musíte všichni..
Edit: na druhou stranu se dá doufat, že pokud to auto naproti musí dávat přednost tomu po pravý ruce, tak mi tam nevjede a já můžu "vesele" odbočit vlevo a "nedat mu přednost".
Odchytávám neposlušný řidiče na kameru a občas nějaký to zvířátko na kapotu...
PepaSFI
Pan Řidič
Příspěvky: 448
Registrován: ned 29 dub 18:23

Re: Kdo ma prednost?

Příspěvek od PepaSFI »

já mám dokonce pocit že za našich dávných časů takový nějaký paradox, netvrdím že totožný, byl i v testech. Prostě situace kdy auto které přednost nemá, ji vlastně má, protože ikdyž to "poruší" není v konfliktu s ostatními účastníky. V tomhle případě dokonce na tom jeho porušení závisí vyřešení celé té situace. Ale každopádně bych byl opatrný, jak pozoruju, pro spoustu lidí je problémem řešit mnohem jednodušší situace, takže si to leckdo může vyložit všelijak a reagovat neadekvátně. A taky v reálu, při pohledu z auta to nemusí vypadat tak přehledně jak na obrázku.
Uživatelský avatar
brnenska.odchytova
Pan Řidič
Příspěvky: 364
Registrován: sob 03 srp 04:06
Kontaktovat uživatele:

Re: Kdo ma prednost?

Příspěvek od brnenska.odchytova »

tak ona stačí úplně obyč X křižovatka, kde všichni jedou rovně nebo aji 1+ odbočuje vlevo, ale křižovatka je úzká/krátká..
na tý křižovatce na papíru je to jednoduchý, ten co odbočuje doleva si tam najede a tím se uvolní ten, co mu měl dávat přednost a celý se to hne.. jenže ne všechny ty křižovatky tohle umožní.
Odchytávám neposlušný řidiče na kameru a občas nějaký to zvířátko na kapotu...
Uživatelský avatar
brnenska.odchytova
Pan Řidič
Příspěvky: 364
Registrován: sob 03 srp 04:06
Kontaktovat uživatele:

Re: Kdo ma prednost?

Příspěvek od brnenska.odchytova »

Jde hlavně o ten první záběr:


odkaz na mapy.cz:
https://mapy.cz/zakladni?x=16.5762165&y ... tch=-0.127
Odchytávám neposlušný řidiče na kameru a občas nějaký to zvířátko na kapotu...
Odpovědět