Zimní kola na Octavia II RS

Jen o škodovkách a dalších autech českých značek.
Alfréd97
Spolujezdec
Příspěvky: 4
Registrován: sob 12 říj 20:40

Zimní kola na Octavia II RS

Příspěvek od Alfréd97 »

Zdravím,

potřeboval bych poradit jaká kola koupit na zimu na Škoda Octavia II RS.
V současné době tam mám Zenith 18" s letními pneumatikami Barum (model nevím). Ale slyšel jsem, že je lepší mít na zimu menší kola (třeba 16").
Já bych se chtěl zeptat, jestli mám fakt shánět menší kola nebo stačí koupit zimáky v mé velikosti kol.
Za jednak se mi nechtějí kupovat jiný liťáky kvůli peněžům, ale hlavně se mi nejvíc na RS líběj právě ty originální Zenithy.
Pak mě napadlo je koupit v 17" verzi - taky se dělají a používat 17ky na zimu a 18ky na léto. Ale zas dávat 10k za kola, která vypadají stejně mi přijde takový... Plýtvání.
Co myslíte, je velká blbost používat 18" na zimu a ehm... Vejde se to tam? :)
Jinak na sněhu s tím zas tak často jezdit nebudu. Bydlím v oblasti, kde sníh dlouho nevydrží, ale občas se s tím otočím na chatu (Vysočina) a tam se sníh vyskytuje.

Děkuji za rady
Spectral
Mistr volantu
Příspěvky: 788
Registrován: ned 09 říj 08:19

Re: Zimní kola na Octavia II RS

Příspěvek od Spectral »

Zvyk dávat na zimu menší disky je spíše znouzectnost, než že by to bylo reálně lepší. Dělá se to proto, že menší disky jsou levnější, na menší disk se dává pneu s vyšším profilem (aby byl celkový průměr kola stejný*), tedy je to pohodlnější (jakože výhoda na zimou rozbitých cestách), ale zase to ublíží jízdním vlastnostem a vzhledu. Osobně jsem odpůrcem používání menších disků na zimu. Dřív se to ještě dělalo kvůli tomu, že se dávaly nejen menší disky, ale hlavně užší rozměr pneu, protože ty lépe fungují v hlubokém, neujetém sněhu. Dneska je to s výjimkou horalů blbost, takové podmínky na cestách téměř nikdy nepanují a užší gumy na běžných površích (s výjimkou břečky) lépe nefungují.

Druhá věc ovšem je, že i při stejném průměru disků se hodí mít dvě sady, abys přehazoval celá kola (jedna sada letních, druhá sada zimních), a nepřezouval 2x ročně gumy (nedělá to dobře ani gumám, a časem ani diskům, je to dražší a trvá to déle). Pokud by ses řídil mnou preferovaným řešením, tak by sis dokoupil druhou sadu 18" Zenith a na ně obul zimní pneu.
Ale protože píšeš, že druhou sadu považuješ za plýtvání a nechce se ti za ni utrácet, tak pravděpodobně půjdeš cestou, že si koupíš zimní pneu ve stejném rozměru, jako máš letní, a necháš je přehodit na své stávající disky (to taky jde, akorát s těmi nevýhodami popsanými výše).

*) Z toho vyplývá, že na stejném disku používáš stejný rozměr pneu (žádný rozdíl mezi zimní a letní pneu), takže pokud se vlezou 18" letní, vlezou se samozřejmě i 18" zimní (budeš mít stejný rozměr).
:ar!
Alfréd97
Spolujezdec
Příspěvky: 4
Registrován: sob 12 říj 20:40

Re: Zimní kola na Octavia II RS

Příspěvek od Alfréd97 »

Super, děkuji za radu! :)
Díky
Uživatelský avatar
HondaMan
Letec
Příspěvky: 3969
Registrován: čtv 17 úno 14:08

Re: Zimní kola na Octavia II RS

Příspěvek od HondaMan »

Spectral: mám jednu sadu kol a měním jen gumy. Na začátku sezony vždy nové. Pokud hodně najedeš nebo rychle sjedeš pneu, tak může i 1 jedna sada davat smysl...
2.9T RWD
Spectral
Mistr volantu
Příspěvky: 788
Registrován: ned 09 říj 08:19

Re: Zimní kola na Octavia II RS

Příspěvek od Spectral »

HondaMan: Jo, v tomhle případě to taky dává smysl.
:ar!
honziss
Letec
Příspěvky: 3459
Registrován: úte 08 bře 09:08

Re: Zimní kola na Octavia II RS

Příspěvek od honziss »

Ja bych nechal stejnej rozmer a dal naky zimaky co snesou i vetsi naloz, lonskou zimu jsem jezdil Conti TS860 a nebyly vubec spatny ani pri rychlejsi jizde na suchu/vode a vyssich teplotach.
R4...258k
R3...261k
EV...264k
Alfréd97
Spolujezdec
Příspěvky: 4
Registrován: sob 12 říj 20:40

Re: Zimní kola na Octavia II RS

Příspěvek od Alfréd97 »

Super, díky.
Jak mám takové gumy skladovat? Slyšel jsem, že by mi je mohli v nějakém pneuservisu za nějaký poplatek uskladnit.
Nebo to prostě mám bouchnout na chatu a čus...
Uživatelský avatar
Zajda
Letec
Příspěvky: 1874
Registrován: ned 04 lis 03:01

Re: Zimní kola na Octavia II RS

Příspěvek od Zajda »

《》
Alfréd97
Spolujezdec
Příspěvky: 4
Registrován: sob 12 říj 20:40

Re: Zimní kola na Octavia II RS

Příspěvek od Alfréd97 »

Ehm... já je budu mít bez disků. :)
Uživatelský avatar
ctrl_j
Letec
Příspěvky: 3775
Registrován: úte 09 dub 06:33

Re: Zimní kola na Octavia II RS

Příspěvek od ctrl_j »

Samotne pneu jedine postavit vedle sebe na behoun. Tmave suche misto ideal.
„Simplify, then add lightness.“ /Colin Chapman/
Odpovědět