Elektromobily a vse kolem nich

Elektromobily, hybridy, alternativní paliva a vše kolem emisí nebo spotřeby paliva.
Odpovědět
honziss
Letec
Příspěvky: 3453
Registrován: úte 08 bře 09:08

Re: Elektromobily a vse kolem nich

Příspěvek od honziss »

řidičBOB píše:Ty technologie ale také nejsou zadara. Na kolik let má spočtenou návratnost?
já mám např. nezapojené tepelné čerpadlo. Byl se na to podívat chlapík z firmy, kde se to kupovalo - další investice, aby to bylo funkční + zapojení cca 110 000,-. Čerpadlo stálo 180 tuším. Návratnost v našem baráku říkal, že bude tak 10 let a to prej to čerpadlo ani nevydrží.
Navratnost spocitanou nema, protoze se nevi co by to zralo normalne. Stavel si to komplet sam, poslednich 5 let, odhadem tak +0,7m v materialu za tlustsi steny, izolaci, lepsi strechu, panely, rekuperaci, ventilaci, lepsi okna a dalsi matros. Ale vetsinu toho dostal zpatky v naky dotaci. Tepelny cerpadlo vubec neresil, prave protoze provozni naklady a stejne by pak musel asi 70% energie vyvetrat.

Ten tepelnej vymenik na vodu a vzduch mi prijde jako dobra vec - neni to drahy, ani slozity, jen se s tim musi pri projektu pocitat. Ma to spocitany, ze zaplati asi 7ku rocne za elektriku. Hadam, ze kdyby nak osadil druhou pulku strechy panelama a koupil baterky, tak se muze odstrihnout uplne.
R4...258k
R3...261k
EV...264k
Uživatelský avatar
řidičBOB
Antiradar FAN
Příspěvky: 26981
Registrován: stř 16 úno 20:26
Bydliště: furt rovně a pak druhý barák vpravo
Kontaktovat uživatele:

Re: Elektromobily a vse kolem nich

Příspěvek od řidičBOB »

Ad ten italskej kolega: těch 80t km asi nenajezdí po okreskách. A na dálnici, při rychlostech 130+, je to elektro k ničemu. Co jezdil třeba s Passatem GTE, tak to vydrželo na dálnici nějakých 30 km a pak se to medobilo ani v režimu nabíjení z motoru. Když k tomu opět připočtu vyšší pořizovačku, tak nevím, nevím...
A to se nebavím o ztrátě hodnoty. Kdo koupí hybrida s ročním nájezdem 50t+??
No pain, no gain.
Vespa time \m/
honziss
Letec
Příspěvky: 3453
Registrován: úte 08 bře 09:08

Re: Elektromobily a vse kolem nich

Příspěvek od honziss »

řidičBOB píše:Ad ten italskej kolega: těch 80t km asi nenajezdí po okreskách. A na dálnici, při rychlostech 130+, je to elektro k ničemu. Co jezdil třeba s Passatem GTE, tak to vydrželo na dálnici nějakých 30 km a pak se to medobilo ani v režimu nabíjení z motoru. Když k tomu opět připočtu vyšší pořizovačku, tak nevím, nevím...
A to se nebavím o ztrátě hodnoty. Kdo koupí hybrida s ročním nájezdem 50t+??
Muj hybrid jezdi 50tkm/rok :) nekupoval jsem ho sice primarne kvuli spotrebe, ale naky adekvatni 3.0T by rozhodne za min nejezdilo a cenove srovnatelny auto v tu dobu byla 530i se 4 hrnkem...

Kolega z IT byl jen priklad. Samozrejme toho najezdi nejvic po dalnici + milano. A popravde, nemam osobni zkusenost kolik usetri hybridni diesel na dalnici, pocitam ze moc to nebude, treba litr...? Proto jsem dal jako priklad rozdil 2l ve spotrebe, ktery mimochodem delaj 180000kc bez dph rozdil na 300tkm, kdyz se k tomu prihodi rozdil v danich, tak to ve finale nemusej bejt vubec zanedbatelny cisla v zavislosti na zemi...
R4...258k
R3...261k
EV...264k
jerry
Letec
Příspěvky: 3321
Registrován: čtv 17 bře 17:15

Re: Elektromobily a vse kolem nich

Příspěvek od jerry »

Před pár týdny jsem seděl s majitelem větší firmy, která dělá skoro 30 let do vody, topení a plynu. Potvrdil, co píše řB. Většina "zázračných" úspor se investorům nikdy nevrátí. Zrovna to tepelné čerpadlo uváděl jako příklad. A byl to jen pokec u kafe, nic jsem nekupoval, takže relativně nezávislé stanovisko.
„Přidej výkon a budeš rychlý na rovinkách. Ale uber hmotnost a budeš rychlý všude.“ Colin Chapman.
Uživatelský avatar
řidičBOB
Antiradar FAN
Příspěvky: 26981
Registrován: stř 16 úno 20:26
Bydliště: furt rovně a pak druhý barák vpravo
Kontaktovat uživatele:

Re: Elektromobily a vse kolem nich

Příspěvek od řidičBOB »

...a to byl prosím propočet bez solárních panelů a zásobníku na ohřev vody - to je prej další kilečko +.
Stejně tak jsem si dělala kalkulaci na Battery Box od ČEZ - i s podporou dotace (tfujtajxl!) by mne to vyšlo cca na 1/4 mega. Proč? Protože ráno budu zelenej? Copak jsem se zbláznil?
No pain, no gain.
Vespa time \m/
Uživatelský avatar
mmira
Moderátor
Příspěvky: 5088
Registrován: pon 07 úno 22:51

Re: Elektromobily a vse kolem nich

Příspěvek od mmira »

Ja to u svého domu před stavbou nechal spočítat a pak se na instalaci rekuperace atp vykašlal, protože to vycházelo na 15+ let při současných cenách energie. S rekuperaci bych měl A+ dům, bez je to A- s propocitanou ztrátou asi 7 kW/24 h (snad si to pamatuji správně) při - 10 stupních. Raději jsem dal to čtvrt Mega do kachlových kámen napojenych na becku, že které tipim do baraku. Celou zimu mi tak v obýváku hoří oheň, přesto nemám pretopeno. A spalim tak 5 m3 dřeva za zimu.

Všechny ty zelené technologie se dnes reálně nevyplatí.
Autoforum.cz
V12 + H6 + V6d + R6t + R4t + R4t + R4 + R4 na dvou
Uživatelský avatar
řidičBOB
Antiradar FAN
Příspěvky: 26981
Registrován: stř 16 úno 20:26
Bydliště: furt rovně a pak druhý barák vpravo
Kontaktovat uživatele:

Re: Elektromobily a vse kolem nich

Příspěvek od řidičBOB »

My máme 15kW krb a jelikož je podlahovka, tak kondenzační kotel jede na minimum - pouze, aby podlaha nebyla studená. Jelikož bydlíme prakticky u lesa, tak dřeva (legálně koupeného) je a bude dostatek.
No pain, no gain.
Vespa time \m/
Uživatelský avatar
mmira
Moderátor
Příspěvky: 5088
Registrován: pon 07 úno 22:51

Re: Elektromobily a vse kolem nich

Příspěvek od mmira »

Proto je potřeba mít tu bečku, kterou je možné ohřát z libovolného zdroje, z ní teprve pak topit do domu. Když zatopim v kachlacich, kotel se třeba 3 týdny nezapne. Dost se mi to vymstilo letos na jaře, kdy se po takové odstavce odmítl spustit. Naštěstí se pak sám opravil.
Autoforum.cz
V12 + H6 + V6d + R6t + R4t + R4t + R4 + R4 na dvou
Uživatelský avatar
řidičBOB
Antiradar FAN
Příspěvky: 26981
Registrován: stř 16 úno 20:26
Bydliště: furt rovně a pak druhý barák vpravo
Kontaktovat uživatele:

Re: Elektromobily a vse kolem nich

Příspěvek od řidičBOB »

Autopilot Tesla3 v akci!
No pain, no gain.
Vespa time \m/
honziss
Letec
Příspěvky: 3453
Registrován: úte 08 bře 09:08

Re: Elektromobily a vse kolem nich

Příspěvek od honziss »

řidičBOB píše:...a to byl prosím propočet bez solárních panelů a zásobníku na ohřev vody - to je prej další kilečko +.
Stejně tak jsem si dělala kalkulaci na Battery Box od ČEZ - i s podporou dotace (tfujtajxl!) by mne to vyšlo cca na 1/4 mega. Proč? Protože ráno budu zelenej? Copak jsem se zbláznil?
Tak jsem se zeptal a komplet rekuperace - top co se da dneska koupit bylo za cca 200tkc. Jinak ceny zacinaj na 20tkc za jednoduchy vymenik vzduch/vzduch na ventilaci. Jestli to ma nakou drahou udrzbu to nevim, ale predpokladam, ze to bude chtit jednou za cas vycistit, vydesinfikovat a vymenit chladivo, jinak to jsou jen prumyslovy cerpadylka a senzory za par korun.

Ja myslim, ze to zas takovy palky nejsou. V zime to umi ohrivat vzduch odpadni vodou, v lete to zas umi chladit vzduch ohrevem vody, proc ne, neni to zadny velky knowhow, proste se jen neplejtva energii jejim vypoustenim do kanalu a vetranim do vzduchu.

Kachlova pec je fajn, mame je na chalupe na topeni i vareni, kdyz vyhasne, tak hreje jeste 3 dny, ale do novyho baraku bych ji nechtel.

Teda ja bych vlastne nikdy nechtel ani ten barak :D
R4...258k
R3...261k
EV...264k
Odpovědět