Naředění ztuhlého laku

Když se chcete ponořit do nitra...
Odpovědět
Milóš
Adept autoškoly
Příspěvky: 15
Registrován: čtv 02 úno 16:59

Naředění ztuhlého laku

Příspěvek od Milóš »

Dobrý den,
nedávno jsem měl auto na opravě z důvodu reklamace slupující se barvy z nového blatníku, a po opravě mě v autě zbylo v kelímku trocha oné barvy kterou oprava byla prováděna.
Napadlo mě že alespoň touhle trochou zkusím "zamaskovat" odřená místa na hranách dveří, oděrky od kamínků na kapotě atd.
Bohužel jsem se na to nějak neměl (cca 2 měsíce) a tak jsem zjistil že onen zbytek barvy trochu ztuhnul a není ve stavu kdy by se s ním dalo něco dělat..
Otázka proto zní, zda tenhle zbytek mohu zředit něčím (..?) např. technickým lihem..? a poté nanést na odřená místa.
(Na kovové trubce i takhle upravená barva drží) jde mě spíše o to abych např. nepoškodil okolní lak auta, nebo jestli to zkrátka něčemu vadí.
PepaSFI
Pan Řidič
Příspěvky: 455
Registrován: ned 29 dub 18:23

Re: Naředění ztuhlého laku

Příspěvek od PepaSFI »

na to se nedá jednoduše odpovědět. Každý druh barvy má své ředidlo a když se to splete, obvykle se to pokazí. A taky barva, pokud už moc zaschne, obvykle nejde znova rozředit do původní kvality. Jedině udělat pokus, kousek toho udloubnout do vhodné nádobky a zkusit přikápnout třeba aceton, jestli se to bude rozpouštět. Ale na auta se dnes používají všelijaké ty akryly, kdovíjakého složení, s příslušným ředidlem, takže moc nadějí nedávám.
Milóš
Adept autoškoly
Příspěvky: 15
Registrován: čtv 02 úno 16:59

Re: Naředění ztuhlého laku

Příspěvek od Milóš »

O to jsem se právě pokoušel akorát s technickým lihem (u acetonu bych se zase bál že by to mohlo poškodit lak na autě jako takovej a způsobit např. odlupování atd.)
Po nanesení "obarveného lihu" na trubku je fakt že barva je trošku světlejší oproti minulému nátěru kdy barva ještě byla v normálním stavu :D, a také dobře zaschla, teď jen co tohle složení udělá na autě, abych mu spíš neublížil..
Uživatelský avatar
970ka
Mistr volantu
Příspěvky: 884
Registrován: pon 25 dub 12:52
Bydliště: Plzeňský wenkov
Kontaktovat uživatele:

Re: Naředění ztuhlého laku

Příspěvek od 970ka »

Líh je píczovina,udělej co ti píše Pepe a rozřed to acetonem.
Carrera S ,Tesla 3 Highland LR,Audi Q3 TSi, AR Stelvio 2,0T, MB SL Cabrio,MB Sprinter,Honda opice, atd ...
Uživatelský avatar
Shr3k
Mistr volantu
Příspěvky: 763
Registrován: pát 19 srp 11:15

Re: Naředění ztuhlého laku

Příspěvek od Shr3k »

Milóš píše:Dobrý den,
nedávno jsem měl auto na opravě z důvodu reklamace slupující se barvy z nového blatníku, a po opravě mě v autě zbylo v kelímku trocha oné barvy kterou oprava byla prováděna.
Napadlo mě že alespoň touhle trochou zkusím "zamaskovat" odřená místa na hranách dveří, oděrky od kamínků na kapotě atd.
Bohužel jsem se na to nějak neměl (cca 2 měsíce) a tak jsem zjistil že onen zbytek barvy trochu ztuhnul a není ve stavu kdy by se s ním dalo něco dělat..
Otázka proto zní, zda tenhle zbytek mohu zředit něčím (..?) např. technickým lihem..? a poté nanést na odřená místa.
(Na kovové trubce i takhle upravená barva drží) jde mě spíše o to abych např. nepoškodil okolní lak auta, nebo jestli to zkrátka něčemu vadí.
Já ředím zaschnuté opravné tužky xylenem a funguje to (někde v safety data sheet jsem si přečetl, že to obsahuje xylen) https://cs.wikipedia.org/wiki/%C5%98edidlo vyber xylenové S 6005
2022 BMW 540xdT, 2019 Mazda2 1.5 Skyactiv-G A/T
2022 BMW K 1600 B
WWW.MAZDAKLAN.CZ
Uživatelský avatar
driver
Letec
Příspěvky: 1744
Registrován: čtv 24 zář 14:50

Re: Naředění ztuhlého laku

Příspěvek od driver »

Já bych to vyhodil a šel pro nový lak.
Je problém aby seděl ten původní, natož naředěný a hlavně to má vliv na pozdější rozdíl v odstínu, což hned nepoznáš.
Trefit odstín je největší výzva v autoopravarénském průmyslu. Nenapadá mě nic těžšího tak proč tomu jít naproti a ředit a míchat.
Těch pár korun co lak stojí, mi nestojí za to zhnusení celého auta, v hodnotě násobně větší.
Týká se to i těch maskování oděrek co uvádíš. Dá se to provést dokonale a dá se to dokonale zpackat.
Laková tužka stojí 7euro nebo tak nějak? Objednej dle vin v autorizáku po tel a na nejrozšířenější modely nebo značky to je i na eshopu.
Zákon č.361 o silničním provozu, § 11: Na pozemní komunikaci se jezdí vpravo, PŘI PRAVÉM OKRAJI vozovky. (!)
Odpovědět