Mazda MX5 (Miata)

Honda, Hyundai, Kia, Mitsubishi, Subaru, Toyota ad.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Snowman000
Letec
Příspěvky: 5571
Registrován: čtv 17 bře 09:36
Bydliště: Bratislava
Kontaktovat uživatele:

Re: Mazda MX5 (Miata)

Příspěvek od Snowman000 »

Jak si to tam krasne lita :x
Konzerva od sardiniek s LSD
Multak se vsim vsudy
...tbd...
Uživatelský avatar
jarka
Letec
Příspěvky: 2800
Registrován: stř 16 úno 10:46
Kontaktovat uživatele:

Re: Mazda MX5 (Miata)

Příspěvek od jarka »

Tohle už jako pomalý auto nevypadá :) . Navíc evidentně tam má jen nějaký normál gumy a jízda těžce na pohodu a přitom rychlý jako čert.
"Auto s pohonem předních kol je jako řízená havárie." - Walter Röhrl (Speed, 04-2017). :D
Uživatelský avatar
M.Z.
Letec
Příspěvky: 5444
Registrován: úte 28 srp 13:23
Bydliště: FM

Re: Mazda MX5 (Miata)

Příspěvek od M.Z. »

Řekl bych, že už má dost přehřáté gumy, lítá mu to nějak moc.
KTM X-BOW GT
F-150 5,0 ROUSH
M2 MT
hoonring.cz
Coupe JCW KW3
jerry
Letec
Příspěvky: 3321
Registrován: čtv 17 bře 17:15

Re: Mazda MX5 (Miata)

Příspěvek od jerry »

Jaro je tu a chci vyměnit olejové náplně. Vím, že na MX-5 foru je o olejích dost, ale zeptám se i tady uživatelů.

Jaké oleje u NCFL 2.0 do motoru, převodovky a diferáku? V motoru mám teď od Němců Quartz 5W-30, co je v převodech a diferáku netuším. Pro sichr chci vyměnit vše. Podotýkám, že auto má najeto jen 7.500 km, ač ročník 2012. Pro přiblížení zátěže, průměrná spotřeba na vyjížďku cca 11-12l/100 km. V zimě nejezdím.

Váhám, zda v motoru ponechat 5W-30 nebo přejít na 10W-40? A kterou značku? Doporučený Mazda Dexelia? Nebo Fuchs? Do převodovky dám SAE 75W-90 GL-4, do diferáku SAE 90 GL-5. Ale také přemýšlím, jakou značku?
„Přidej výkon a budeš rychlý na rovinkách. Ale uber hmotnost a budeš rychlý všude.“ Colin Chapman.
Uživatelský avatar
Zajda
Letec
Příspěvky: 1872
Registrován: ned 04 lis 03:01

Re: Mazda MX5 (Miata)

Příspěvek od Zajda »

V manuálu je předepsané co? U Japonce s relativně standardni technikou bych předpokládal, že se přidrží jen nějaké API normy a doporučí rozsah viskozit, ale radši na to mrkni. Čistě pocitove po studiu různých technických listů bych tam nalil něco jako Millers 5w40NT+, což při 100°C je spíše řidší 40ka, ale při 150°C (HTHS viskozita) řídne relativně pomaleji a chová se jako hustší 40ka. K tomu asi přispívají použité základové oleje PAO + ester, které jsou stabilní samy o sobě proti hydrokrakovaným takysyntetikám. Je to prostě současná moderní technologie. Já osobně zvolil do Hondy s K20A Ravenol RCS 5w40, který je dle t.l. ve všem ještě o kousek dál za lepší cenu, při 100°C hustší třída 40 a při 150°C překračuje mnoho olejů letní třídy 50. Normy ale nemá pro jistotu žádné:) Na výsledek a případně placebo efekty si budu muset počkat, až mi mechanik konečně vrátí auto...
《》
jerry
Letec
Příspěvky: 3321
Registrován: čtv 17 bře 17:15

Re: Mazda MX5 (Miata)

Příspěvek od jerry »

V manuálu není určen jednoznačný olej. Doporučují volbu oleje podle zatížení. Pro letní provoz jsou to oleje 5W-30 a 10W-40, přičemž pro větší zatížení v teplém počasí 10W-40. Ten tam asi dám, protože poslední léta horká a při průměrné spotřebě až 12l/100 km zase klobouk nejezdím. Měl by splňovat specifikaci API SL/SM nebe ACEA A3/A5. Jsou nějaké podstatné rozdíly mezi značkami na trhu?
„Přidej výkon a budeš rychlý na rovinkách. Ale uber hmotnost a budeš rychlý všude.“ Colin Chapman.
Uživatelský avatar
jarka
Letec
Příspěvky: 2800
Registrován: stř 16 úno 10:46
Kontaktovat uživatele:

Re: Mazda MX5 (Miata)

Příspěvek od jarka »

Do Ignáce jsem dával 10w-40 od liquimolly (myslím mos 2) a měl jsem ničím nepodložený dobrý pocit, že po nalití se zklidnil běh motoru. 2l v NC není žádný závodní motor tak bych tu kvalitu zas tak neřešil (ale lepší tomu určitě neublíží).
"Auto s pohonem předních kol je jako řízená havárie." - Walter Röhrl (Speed, 04-2017). :D
jerry
Letec
Příspěvky: 3321
Registrován: čtv 17 bře 17:15

Re: Mazda MX5 (Miata)

Příspěvek od jerry »

Také myslím, že rozdíly mezi značkami nelze jinak než subjektivně vysledovat. A ty dáváš jaký teplotní rozsah oleje?
„Přidej výkon a budeš rychlý na rovinkách. Ale uber hmotnost a budeš rychlý všude.“ Colin Chapman.
Uživatelský avatar
jarka
Letec
Příspěvky: 2800
Registrován: stř 16 úno 10:46
Kontaktovat uživatele:

Re: Mazda MX5 (Miata)

Příspěvek od jarka »

Dával jsem 5W-40 Mobil1, ale přišlo mi že motor měl takový nevyvážený běh po větší zátěži na okruhu. Pak jsem přešel na 5W-50 taky Mobil1 a bylo to v pohodě (chladič oleje nemám). Jinak konečně někdo kdo má v miatě "normální" spotřebu :) - nechápu jak s tím lidi můžou jezdit za 8 a podobně.
"Auto s pohonem předních kol je jako řízená havárie." - Walter Röhrl (Speed, 04-2017). :D
Uživatelský avatar
KDB
Mistr volantu
Příspěvky: 562
Registrován: čtv 10 lis 15:52

Re: Mazda MX5 (Miata)

Příspěvek od KDB »

V manuálu musí být předepsaná výkonostní třída/norma + doporučená viskozita.... toho bych se držel.
MG - radost až na kost.
Odpovědět