Rychlodotazy

Volné diskuse na libovolná témata...
Odpovědět
Uživatelský avatar
Stepan
Letec
Příspěvky: 5428
Registrován: sob 05 bře 01:27

Re: Rychlodotazy

Příspěvek od Stepan »

Můžeš uplatňovat paušálem (samozřejmě z toho milionu), ale zároveň !musíš! vést evidenci kvůli DPHčku a doklady archivovat.
No a k příslušnému datu si řekneš "na DPH jsem vybral X, odpočty jsem uplatnil Y, X-Y) pošlu státu.
A nikoliv vydělám, ale utržím žejo.
2.5T, 2x2.0TDI, 2,8DC incoming))
Uživatelský avatar
mattonecz
Letec
Příspěvky: 3209
Registrován: čtv 01 zář 10:56

Re: Rychlodotazy

Příspěvek od mattonecz »

Jasne ze utrzim :D

neni to teda tak, ze DPH mohu odpocitavat to jde do realnyc nakladu jo? pak mi to prijde desne vyhodny. ja jeste teda mega nedelam, ale rikal sem si, ze bych se zkusil k tomu kdyztak prihlasit. kamos mi sice nabizi, ze preze me prozene auto za mega, ale z toho bych musel zas platit dane takze nesmysl
2022 Audi A4 Allroad 40TDI 150kw
ex :( 2022 Audi Q5 50TDI 210kw
Uživatelský avatar
Stepan
Letec
Příspěvky: 5428
Registrován: sob 05 bře 01:27

Re: Rychlodotazy

Příspěvek od Stepan »

Představ si to tak, že DPHčko jde úplně bokem. Tržby bez DPH jsou nějaký, ty dáš nákladovým paušálem a utržené x utracené DPH řešíš mimo to.
A btw: Nejsem si vědom, že by přestal platit pokyn GFŘ, který říkal, že když jedeš z bytu do kanclu, tak to není pracovní cesta. A jako programátor moc jiných cest mít nebudeš, takže ten odpočet DPH na káru bude buď mrňavej, nebo černota. Ptáček mi pár let zpět cvrlikal do ouška, jak se stáhla prdel a následně i peněženka všem zubařům spadajícím pod konkrétní FÚ, když byl cílenej zátah přímo proti nim. Narvat do účetnictví káru s plným odpočtem, když máš jednu ordinaci a jenom těžko jezdíš zubařit někam jinam, je dobrej nápad. Dokud na to někdo neklekne. ;)
Otevři internet, připrav si 2000-3000 měsíčně a buď v klidu. Víc tě účetní s pojištěním zodpovědnosti stát nebude a už akorát házíš doklady do krabice, kterou jednou za týden odevzdáš. Daňový přiznání included.
*a to jsem v odhadu hodně velkorysej. Paušálem uplatňující živnostník je z hlediska práce možná druhá nejjednoduší (nejmíň času se s tím sereš) hned po zaměstnanci, co akorát celej rok dělal na fulltime.
2.5T, 2x2.0TDI, 2,8DC incoming))
Uživatelský avatar
mattonecz
Letec
Příspěvky: 3209
Registrován: čtv 01 zář 10:56

Re: Rychlodotazy

Příspěvek od mattonecz »

Jojo na tohle uz bych nekoho potreboval, uz jen kvuli vysvetleni jak vse funguje a zkusenostem, abych neproved nejakou prasarnu. Kazdopadne dik za rady. Zase zacinam mit roupy s jinym autem, ale prijde mi skoda ho kupovat kdyz jeste nejsem platce. Ty cesty bych nejaky vyrobil, pac delam i spravu siti.
2022 Audi A4 Allroad 40TDI 150kw
ex :( 2022 Audi Q5 50TDI 210kw
Pav99
Adept autoškoly
Příspěvky: 10
Registrován: ned 25 bře 21:40

Re: Rychlodotazy

Příspěvek od Pav99 »

Stepan píše:Ptáček mi pár let zpět cvrlikal do ouška, jak se stáhla prdel a následně i peněženka všem zubařům spadajícím pod konkrétní FÚ, když byl cílenej zátah přímo proti nim. Narvat do účetnictví káru s plným odpočtem, když máš jednu ordinaci a jenom těžko jezdíš zubařit někam jinam, je dobrej nápad. Dokud na to někdo neklekne. ;)
Nevím jak důvěryhodný byl ten ptáček, ale s těmi zubaři se mi to nějak nezdá. Většina zubařů jsou neplátci DPH, protože poskytují většinou osvobozené plnění bez nároku na odpočet, které do obratu pro DPH ani nevstupují. Plátci jsou jen ti, kteří mají ještě nějakou jinou činnost, např. laboratoř apod. A ti pak musí DPH krátit. Takže pokud nějakej zubař pro svoje účely uplatnil plný odpočet u auta, tak to byl dobrej střelec, ale z 90% mu ten pokus ani nemohl vyjít, pokud jeho DPH na FÚ neměl na starost úplnej lempl :)
Uživatelský avatar
Stepan
Letec
Příspěvky: 5428
Registrován: sob 05 bře 01:27

Re: Rychlodotazy

Příspěvek od Stepan »

Celkem důvěryhodnej ptáček, spousta funkcí a tak, nevím proč by lhal. :-\
Upřímně nevím, jak vypadá ekonomika zubařské ambulance, třeba taky jedou paušály a pak to nedává smysl, ale nejen odpočtem DPH živ je člověk. Takových 300-400 ročně do nákladů, což je slušně vybavená X5tka, se taky hodí. A odpisy se mají krátit zrovna tak. Víc detailů nevím a ptát se nebudu :)
2.5T, 2x2.0TDI, 2,8DC incoming))
Pav99
Adept autoškoly
Příspěvky: 10
Registrován: ned 25 bře 21:40

Re: Rychlodotazy

Příspěvek od Pav99 »

Lékaři mají 40% výdajový paušál což není u nich moc výhodné.
Ano, i na dani z příjmů u aut mohli neoprávněně něco dostat, ale určitě ne závrátné částky, ze teré by měla být stažená prdel.
Co se týče nákladů u auta, tak stačí použít měsíční výdajový paušál na auto 5000 nebo krácený 4000 (což dělá asi většina doktorů), a i v případě kráceného paušálu platí "rovnice", že můžeš u auta uplatnit 80% všech nákladů včetně odpisů, ikdyž auto použiješ k podnikání z 1% a z 99% soukromě. A těch 20% odpisů a popř. dalších nákladů , které mohly být v nákladech neoprávněně, není na dani žádná závratná částka, ze které by měly krvácet peněženky.

Z moje zkušenosti DP jsou doktoři nejméně kontrolovanou skupinou, takže to muselo být něco většího než náklady u aut anebo těch aut tam každej musel mít nejmíň čtyři :)
Uživatelský avatar
Stepan
Letec
Příspěvky: 5428
Registrován: sob 05 bře 01:27

Re: Rychlodotazy

Příspěvek od Stepan »

já DP nejsem, ale v červnu bych měl mít odpovídající vzdělání, tak začnu řešit zkoušky na DP. Potom můžu taky přidávat něco z praxe :)
Ona taky ta reálně způsobená škoda (pokrácení daňové povinosti) naběhne o flastr a penále. A najednou se z toho může stát nepěkný jednorázový výdaj. Neposereš se z toho, ale zamrzí.

A troška filozofie:
Uplatnit 400 000 nebo 320 000 v odpisech je nějakých 15k ročně mít/nemít. Ne, že by to pro doktora měl bejt za koloběh vlastnictví vozu nějakej žíly trhající náklad, ale je to tam. Navíc, uplatňovat u nějakýho mamutího SUVčka (moje zubní má XC90) 4000 jako paušál na PHM se taky moc nechce, protože 4000 jsou necelý tři nádrže a kolik toho na ně ujedeš, s takovouhle krávou velkou? Každej den do ordinace, stačí 15km po městě, o víkendu na kola a už seš tratnej, nevychází ti to. Takže nějaké kreativitě s knihou jízd se vůbec nedivím ;))
2.5T, 2x2.0TDI, 2,8DC incoming))
Pav99
Adept autoškoly
Příspěvky: 10
Registrován: ned 25 bře 21:40

Re: Rychlodotazy

Příspěvek od Pav99 »

Tak hodně štěstí, úspěšnost je kolem 25%...

K té filozofii.
Kdo se toho nebojí, tak si koupí auta dvě a uplatní na ně paušální výdaje. Protože platí, že pokud u jednoho auta použiješ krácený paušál, tak u druhého můžeš celý, protože se má za to, že je plně použito k podnikání, pokud tak prohlásíš a nedokáží ti opak. Pak uplatnuješ 9 000 paušály měsíčně a 80% a 100% všech nákladů auta včetně odpisů. To vyjde často líp než se trápit s knihou jízd a prokazovat jí ujeté km, 100% využití k podnikání. Plus spotřebované PHM.
Uživatelský avatar
Stepan
Letec
Příspěvky: 5428
Registrován: sob 05 bře 01:27

Re: Rychlodotazy

Příspěvek od Stepan »

K té úspěšnosti: Já vím :-s
Mám z toho adekvátně strach. Ale naštěstí na to nespěchám. Jsem doma slíbil Ing. a v červnu mě čeká teprve Bc., takže si můžu ještě hrát na studenta a u toho se průběžně připravovat. Ne, že bych to nechtěl mít co nejdřív za sebou, ale času dost :)
2.5T, 2x2.0TDI, 2,8DC incoming))
Odpovědět