Skoro nehoda - případná pojistka/náhradní auto?

Volné diskuse na libovolná témata...
Odpovědět
zabijak33
Řidič začátečník
Příspěvky: 105
Registrován: sob 25 čer 17:52

Skoro nehoda - případná pojistka/náhradní auto?

Příspěvek od zabijak33 »

Zdravím, vzhledem k dnešnímu incidentu bych měl pár dotazů ohledně případné výplaty pojistky / možnosti náhradního auta atd...

Jel jsem po hlavní, ženská stála na parkovišti, dala blinkr doleva, když jsem byl těsně u ní a najela mi tam, tak jsem začal troubit a jelikož se neměla k žádné jízdě, vpodstatě stála, tak jsem dal blinkr a začal ji objíždět. V tu chvíli se ale rozjela a zjistil jsem, že se nechtěla nacpat přede mě, ale otočit se, takže mi najela do pruhu...Dopadlo to tak, že ona zůstala půlkou auta v protisměru a já vjel až na chodník, abych se vyhnul srážce. Skončil jsem tak 40cm od jejího blatníku, škoda, že nemám kameru, video by bylo záživné... :D (Pomohl by případný kamerový záznam s ohledem na šetření policie? Ačkoli myslím, že zde asi nejsou pochybnosti o případné vině, nebo ano?)

Tudíž moje otázka zní, v případě, že bych takto naboural, přijede policie, sepíše se to a následně se kontaktuje pojišťovna. Jak dlouho trvá vyřízení pojistného plnění (cca) ? V mém případě by to byla určitě totálka, (Focus 2002 1.6)... Auto potřebuju ke každodenní dopravě do zaměstnání, cca 20km, autobus/vlak v tu dobu vůbec nejezdí, jede 1.5 hodiny a ještě mě doveze tak 2km od práce nejblíž. Jak by to bylo s případným náhradním autem?

Děkuji za veškeré názory a připomínky! :-)
Uživatelský avatar
řidičBOB
Antiradar FAN
Příspěvky: 26981
Registrován: stř 16 úno 20:26
Bydliště: furt rovně a pak druhý barák vpravo
Kontaktovat uživatele:

Re: Skoro nehoda - případná pojistka/náhradní auto?

Příspěvek od řidičBOB »

Pokud je škoda nižší než 100 000,-, tak není potřeba policii volat. Stačí sepsat Záznam o nehodě. To v případě, že se domluvíte na tom, kdo nehodu zavinil. Pokud by dotyčná vinu odmítla, volala by se policie, která by věc zadokumentovala a buď nehodu uzavřela na místě nebo ne. Pokud by jí neuzavřela, věc by postoupila ke správnímu řízení. To by také bylo rozhodující, pro délku vyřízení výplaty pojistného, pokud bys to nárokoval z HAV domnělého viníka. To by klidně mohlo být i několik týdnů, měsíců nebo let :-)
Že potřebuješ auto k dopravě do práce, nikoho nezajímá...
No pain, no gain.
Vespa time \m/
zabijak33
Řidič začátečník
Příspěvky: 105
Registrován: sob 25 čer 17:52

Re: Skoro nehoda - případná pojistka/náhradní auto?

Příspěvek od zabijak33 »

Děkuji za rychlou odpověď. Paní měla novější auto, myslím, že v součtu by to přes 100k by to mohlo být.

Nedávno bylo právě na YT video, že jednoho člověka s novým Mercedesem někdo naboural a on si mohl od pojišťovny viníka vybrat auto v podobné hodnotě, které si půjčí a uváděl tam právě tyto důvody, že potřebuje tam a tam... Takže to byl spíš ojedinělý případ a rozhodně to není běžná praxe?
Uživatelský avatar
řidičBOB
Antiradar FAN
Příspěvky: 26981
Registrován: stř 16 úno 20:26
Bydliště: furt rovně a pak druhý barák vpravo
Kontaktovat uživatele:

Re: Skoro nehoda - případná pojistka/náhradní auto?

Příspěvek od řidičBOB »

Není. Pojišťovny to akceptují v případě, že vozidlo je na leasing a slouží k výdělečné činnosti.
No pain, no gain.
Vespa time \m/
Uživatelský avatar
GeneHawkins
Letec
Příspěvky: 2045
Registrován: čtv 09 srp 22:26

Re: Skoro nehoda - případná pojistka/náhradní auto?

Příspěvek od GeneHawkins »

Policii není třeba volat do předpokládané škody 100 tisíc na každém vozidle (tedy nikoli dohromady) bez ohledu na to, jestli jste se dohodli na vině. Pochopitelně pak ale může být poněkud horší dokazování, ale o vině rozhodne pojišťovna.
Pokud by škoda byla z povinného ručení, tedy v tomto případě by to paní zavinila, máš nárok na proplacení náhradního vozidla po nezbytnou dobu. Tou se rozumí buď po dobu opravy (zřídkakdy uznají "nezbytnou dobu" více než 14 dní, to už by to muselo být opravdu velká oprava), nebo, v případě totální škody, do doby, kdy pojišťovna poškozenému oznámí, že se jedná o totální škodu a nebude platit opravu. Obyčejně to bývá 7-10 dní, více budou dělat potíže a pravděpodobně to neproplatí.
Přitom není rozhodující, jestli je vozidlo na leasing či k podnikání, ale právě ona nezbytnost. Stačí prohlášení o tom, že vozím dceru pravidelně do klavíru a dalších kroužků a bez něj to nejde... Tedy zdůvodnění, které jsi uvedl, bohatě postačuje. Bohužel ale, jak jsem psal, ta doba dostatečná nebude, ale aspoň něco.
Uživatelský avatar
řidičBOB
Antiradar FAN
Příspěvky: 26981
Registrován: stř 16 úno 20:26
Bydliště: furt rovně a pak druhý barák vpravo
Kontaktovat uživatele:

Re: Skoro nehoda - případná pojistka/náhradní auto?

Příspěvek od řidičBOB »

Teorie je věc hezká, praxe bývá obtížnější. Já nikde nepsal, že to rozhodující je - ale psal jsem, kdy je to zcela bez problémů a pojišťovny to akceptují bez obstrukcí. Není problém platit náhradní vozidlo i dva měsíce - osobní zkušenosti...
Také dosti záleží na tom, o jakou pojišťovnu se jedná.
No pain, no gain.
Vespa time \m/
Uživatelský avatar
ctrl_j
Letec
Příspěvky: 3775
Registrován: úte 09 dub 06:33

Re: Skoro nehoda - případná pojistka/náhradní auto?

Příspěvek od ctrl_j »

Poskozeny ma narok na nahradni auto placene z POV vinika po dobu opravy. To je jednoznacna odpoved na vyse uvedeny dotaz. Praxe je takova jakou si ji poskozeny udela, opodstatneny narok ma.
„Simplify, then add lightness.“ /Colin Chapman/
Odpovědět