Zaměstnanec nebo živnostník - bod zlomu, ne/výhody

Volné diskuse na libovolná témata...
Uživatelský avatar
vonkreuz
Letec
Příspěvky: 1136
Registrován: stř 08 srp 22:02

Zaměstnanec nebo živnostník - bod zlomu, ne/výhody

Příspěvek od vonkreuz »

Lze nějak přibližně určit hranici kdy přestává lepší být zaměstnancem ("větší" právní ochrana, celkem nedotknutelné právo dovolené, ale delší výpovědní lhůta) a je výhodnější být živnostník (relativně větší peníze a lepší kontrola nad nimi výměnou za ztrátu diskutabilních práv, horší získání půjčky, ale snazšího leasingu)?
Mám na mysli nějakou přibližnou finanční hranici.
Kromě externího firemního mzdového účetního to nemám s kým probrat.
Uživatelský avatar
Stepan
Letec
Příspěvky: 5428
Registrován: sob 05 bře 01:27

Re: Zaměstnanec nebo živnostník - bod zlomu, ne/výhody

Příspěvek od Stepan »

milion/12, plátcovství DPH.
Při handlování smluvní částky nezapomenout právě na tu dovolenou. Kluci ve firmách, kde sem dělal to měli tak, že dostávali jakoby zaplaceno 5 týdnů navíc (rozpočítáno do 12 měsíců a zároveň si mohli normálně plánovat 4 týdny dovolené jako zaměstnanci. V měsíci, kdy dovolenou vybírali, se jim neodpracované dny odčítaly.
Počítat také s tím, že OSVČ má nižší odvody, takže případný starobní důchod nebude nic moc. Část těch "větších" peněz dávat určitě boekm.
2.5T, 2x2.0TDI, 2,8DC incoming))
Uživatelský avatar
HondaMan
Letec
Příspěvky: 3961
Registrován: čtv 17 úno 14:08

Re: Zaměstnanec nebo živnostník - bod zlomu, ne/výhody

Příspěvek od HondaMan »

Imho to není až tak o finanční hranici, ale o poměru mzda/faktura.
2.9T RWD
janjan
Mistr volantu
Příspěvky: 616
Registrován: čtv 18 úno 09:15

Re: Zaměstnanec nebo živnostník - bod zlomu, ne/výhody

Příspěvek od janjan »

Asi takhle - podívej se, jak žijí dnešní důchodci, jaký důchod v porovnání s tím, co si vyděláš, mají oni a řekni si sám, jestli chceš takhle skončit. Radši s "ne, díky" si zajistím peníze na důstojné dožití sám...
Uživatelský avatar
pavproch
Letec
Příspěvky: 16307
Registrován: pon 14 bře 20:41
Bydliště: m4Zlik + 3er = 2x N52B30

Re: Zaměstnanec nebo živnostník - bod zlomu, ne/výhody

Příspěvek od pavproch »

Přidám ještě jeden úhel pohledu: odvody státu/daně. Jako živnostník se zapsanou "správnou" živností můžeš paušálně odepisovat náklady i 80% výnosů (limit je tam myslím obrat milion, nevím to jistě) + si platíš SOC + ZDRAV. Jako zaměstanec odvádíš státu (hrubá mzda + daně +soc +zdrav) víc. Opravte mě, pokud se mýlím. (Píšu o CZ, jak je to v SK, kde přebýváš, netuším.)
Nejhezčí pohled na 100vježatou je ve zpětném zrcátku.
honziss
Letec
Příspěvky: 3453
Registrován: úte 08 bře 09:08

Re: Zaměstnanec nebo živnostník - bod zlomu, ne/výhody

Příspěvek od honziss »

janjan píše:Asi takhle - podívej se, jak žijí dnešní důchodci, jaký důchod v porovnání s tím, co si vyděláš, mají oni a řekni si sám, jestli chceš takhle skončit. Radši s "ne, díky" si zajistím peníze na důstojné dožití sám...
To je pravda. Proto jako dlouholety zivnostnik s zadnym duchodem od statu nepocitam a radsi si ho generuju sam :D

Nicmene ani velmi vysoky plat ti nezaruci vysoky duchod. Meli jsme jesnoho clena rodiny co dlouhy roky vydelaval na pomery spolecnosti balik a stejne pak dostal duchod asi 20ku..
R4...258k
R3...261k
EV...264k
honziss
Letec
Příspěvky: 3453
Registrován: úte 08 bře 09:08

Re: Zaměstnanec nebo živnostník - bod zlomu, ne/výhody

Příspěvek od honziss »

pavproch píše:Přidám ještě jeden úhel pohledu: odvody státu/daně. Jako živnostník se zapsanou "správnou" živností můžeš paušálně odepisovat náklady i 80% výnosů (limit je tam myslím obrat milion, nevím to jistě) + si platíš SOC + ZDRAV. Jako zaměstanec odvádíš státu (hrubá mzda + daně +soc +zdrav) víc. Opravte mě, pokud se mýlím. (Píšu o CZ, jak je to v SK, kde přebýváš, netuším.)
Ten limit ted zvedli na 2m.
R4...258k
R3...261k
EV...264k
jirka87
Mistr volantu
Příspěvky: 710
Registrován: čtv 02 lis 12:55

Re: Zaměstnanec nebo živnostník - bod zlomu, ne/výhody

Příspěvek od jirka87 »

Pavproch : "Jako živnostník se zapsanou "správnou" živností můžeš paušálně odepisovat náklady i 80% výnosů (limit je tam myslím obrat milion, nevím to jistě)" Já už se v tom taky neorientuju, takže to taky nevím jistě, ale k tomu jen toto : Při práci jsem si přivydělával nákupem a prodejem fotopotřeb. Použité fotoaparáty, objektivy, stativy, blesky apod...Obrat jsem udělal lehce přes 1M ročně, ale čistý zisk z toho prd prd..Protože to je klidně samotná zrcadlovka za 50 000Kč/ks, objektiv máš třeba á 20 000Kč a to naskakuje jak prase. Ve finále zjistíš, že jsi plátce DPH a nevím co ještě...

Do toho dnes EET apod...Ty brďo nevím...Podnikat určitě ano pro každého kdo se na to cítí, ale nejde to stylem : Tak já na to seru šéfe a jdu podnikat. Dnes je podle mě potřeba se na to fakt připravit, všechno si zjistit, obchodit, nezanedbat žádnou kravinku. Snadno se může stát, že na tebe pak Andrej udělá něco jako "Naši na ně klekli"...Před 2 lety bylo vydáno tuším až 250 zajišťovacích příkazů, které byly ZCELA chybné.

A pokud podnikat, pak nejlépe asi jako s.r.o., protože jako fyzická osoba ručíš pokud vím celým svým majetkem, takže...To se v krajním případě může stát, že jako truhlář něco posereš, nezaplatíš popelnice a za 3 roky jsi bez baráku.

Každej se do toho hrnul po hlavě, pak si na 2x zlomil nohu, půl roku byl úplně nefunkční a pokud mu to nepoložilo živnost, tak měl úplně hovno, protože si platil nejmenší odvody a pojistku neměl žádnou. Takže zase ryl držkou v zemi...
honziss
Letec
Příspěvky: 3453
Registrován: úte 08 bře 09:08

Re: Zaměstnanec nebo živnostník - bod zlomu, ne/výhody

Příspěvek od honziss »

1. Ruceni celym svym majetkem - ano, to je nevyhoda OSVC proti s.r.o., ale je to nevyho proti zamestnanci?

2. Pojistka - ano, v pripade OSVC je nutnost mit dobrou zivotni pojistku, ktera vas nahradi kdyz vypadnete na rok z kola ven. Tim spis kdyz na vasem OSVC zavisi treba ne uplne financne samostatna rodina.

3. Ucetnictvi - je dobry mu rozumet, ale nedelat si ho sam. Idealni je ucetni, ktera spravuje vic podobnych OSVC a dela to jako svoji jedinou praci. Nejklasictejsi pripad (s ucetnictvim mi poradi ucetni z nasi firmy) stoji za houby, protoze zije v jinym svete a jste ji ukradeny.

Poznamka: kdyz dobre funguje bod 3, nemusite se tolik bat bodu 1 :D
R4...258k
R3...261k
EV...264k
Honza42
Letec
Příspěvky: 1540
Registrován: pát 27 kvě 11:47

Re: Zaměstnanec nebo živnostník - bod zlomu, ne/výhody

Příspěvek od Honza42 »

OSVČ = svoboda, výběr pro koho a co dělat nebo nedělat......
zaměstnanec = nevolník

Naprosto hlavní a zásadní kriterium. Na peníze a ostatní parametry sere bílek tesák.
Odpovědět