Kdo ma prednost?

Ať už se chcete stát lepším řidičem, nebo poradit ostatním, jak se zlepšit.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Brus
Letec
Příspěvky: 2413
Registrován: pon 04 dub 14:05

Re: Kdo ma prednost?

Příspěvek od Brus »

Realne nekde takova krizovatka je?
Pricny smer muze mit cervenou tam, kde je zelene auto, ale zelenou v protismeru. Pak ma zelena sipka taky smysl. Takove krizovatky znam.
Pravda vyděsí
Uživatelský avatar
HondaMan
Letec
Příspěvky: 3951
Registrován: čtv 17 úno 14:08

Re: Kdo ma prednost?

Příspěvek od HondaMan »

Brus: ano je. V Ostravě na Marianskohorske krizeni s Cihelni a s Jirskou
2.9T RWD
PepaSFI
Pan Řidič
Příspěvky: 447
Registrován: ned 29 dub 18:23

Re: Kdo ma prednost?

Příspěvek od PepaSFI »

nějak nechápu co pořád řešíte. To budete obíhat křižovatku a zkoumat jaká kde svítí a řešit jestli to existuje nebo ne? Podstatné je to co je na semaforu který vidím, ne to co je za rohem. Svítí červená a doplňková zelená pravá. A to znamená https://autobible.euro.cz/doplnkova-zelena-sipka/ čili stručně a jednoduše- do prava můžu ale když cokoliv odkudkoliv pojede, má to přednost. Neřeším jaký směr může nebo nemůže mít zelenou. Nemám žádnou možnost to poznat, leda bych byl programátor toho semaforu. Ale když má můj směr červenou, některý jiný určitě bude mít zelenou. Takže nevymejšlím hovadiny ale čumím kde se co pohne a zařídím se podle toho.
Uživatelský avatar
GeneHawkins
Letec
Příspěvky: 2042
Registrován: čtv 09 srp 22:26

Re: Kdo ma prednost?

Příspěvek od GeneHawkins »

Přesně.

Bývalo to tak z Resslovy na Karlovo náměstí v Praze, nevím, jestli to nezměnili.
Spectral
Mistr volantu
Příspěvky: 783
Registrován: ned 09 říj 08:19

Re: Kdo ma prednost?

Příspěvek od Spectral »

V Ostravě je to tak na více místech, další příklad je křižovatka Bílovecká x Polanecká.
:ar!
Uživatelský avatar
driver
Letec
Příspěvky: 1744
Registrován: čtv 24 zář 14:50

Re: Kdo ma prednost?

Příspěvek od driver »

No po několika dnech to dojde každému, že tam vlastně svítí ta červená, že ;)
Ale v praxi mnozí hrabou, jen se šipka rozsvítí a pak se diví jak telata, že jsou návěsem přejetí :))
Aspoň už vím, proč je tolik nehod, když půlka národa neumí ani semafory, natož pak pokyny fízla, řídícího provoz, ty neumí ani kamčáci :D
Zákon č.361 o silničním provozu, § 11: Na pozemní komunikaci se jezdí vpravo, PŘI PRAVÉM OKRAJI vozovky. (!)
Uživatelský avatar
Brus
Letec
Příspěvky: 2413
Registrován: pon 04 dub 14:05

Re: Kdo ma prednost?

Příspěvek od Brus »

Oni je neumi ani ti fizli
Pravda vyděsí
rendlik
Spolujezdec
Příspěvky: 7
Registrován: pát 06 dub 10:33

Re: Kdo ma prednost?

Příspěvek od rendlik »

PepaSFI píše:Je to zcela běžné, je to právě funkce té doplňkové šipky že umožní odbočení vpravo ze stojícího do volného směru. Kdyby ten příčný směr měl červenou, nemusela by svítit doplňková ale normální plná zelená.
No, u nas jsou zcela běžné křižovatky, kdy má příčný směr červenou, ale prvně se rozsvěcí zelená šipka doprava. Pak po pár sekundách se teprve rozsviti normální zelení...
jirka87
Mistr volantu
Příspěvky: 710
Registrován: čtv 02 lis 12:55

Re: Kdo ma prednost?

Příspěvek od jirka87 »

Rendlik - právě. Taky mi přijde, že to je nějaké nejednotné...Co by se mi moc líbilo jsou semafory s odpočtem na červenou třeba...
fogyn
Dítě v autě
Příspěvky: 1
Registrován: úte 12 čer 10:06

Re: Kdo ma prednost?

Příspěvek od fogyn »

PepaSFI píše:nějak nechápu co pořád řešíte. To budete obíhat křižovatku a zkoumat jaká kde svítí a řešit jestli to existuje nebo ne? Podstatné je to co je na semaforu který vidím, ne to co je za rohem. Svítí červená a doplňková zelená pravá. A to znamená https://autobible.euro.cz/doplnkova-zelena-sipka/ čili stručně a jednoduše- do prava můžu ale když cokoliv odkudkoliv pojede, má to přednost. Neřeším jaký směr může nebo nemůže mít zelenou. Nemám žádnou možnost to poznat, leda bych byl programátor toho semaforu. Ale když má můj směr červenou, některý jiný určitě bude mít zelenou. Takže nevymejšlím hovadiny ale čumím kde se co pohne a zařídím se podle toho.
Ano, neřeším co nemusím, přizpůsobím se.
V hustém provozu velkoměst platí systém řeky, tj. zařadit se do proudu a jet. Funguje to a zácpy se moc netvoří.
Tak se mi vybavuje vzpomínka na varování tlumočnice, že u nich se často jezdí na červenou. Bereme na vědomí, budeme opatrní i na přechodech, kde sice máme přednost, ale…
Všimnul jsem si i jiných „odlišností“ a tak se ji zeptal. Dva pruhy před křižovatkou a přijíždějící vozidla se staví do tří řad, těsně vedle sebe. Prostřední proud stojí na dělicí čáře, ti spěchající úplně vlevo a za křižovatkou ti nejrychlejší se přeformují do dvou proudů a ujíždějí k dalšímu semaforu, kde se znovu vytvoří tři proudy. Chovají se tak i policajti v autech i na motorkách.
Slečna tlumočnice slovensky mluvící vysvětlila. „Vietě, u nás sa hovorí tak, dobrí ludia sa dycky bolako pomeria.“
Logické a srozumitelné, v husté dopravě vlastně ani jinak nejde. Kdo má přednost? Chci li projet, musí mi někdo uvolnit místo a jemu zase někdo jiný. A když už se jede, tak v proudu jako ti ostatní a neřeší se rychlostní radary či přesné formulace paragrafů dopravních předpisů.
Odpovědět