Fabia 1 1.2 40Kw

Jen o škodovkách a dalších autech českých značek.
fabia1_cz
Autoškolák
Příspěvky: 20
Registrován: čtv 30 lis 10:39

Fabia 1 1.2 40Kw

Příspěvek od fabia1_cz »

Zdravím všechny,

švagr mi pomůže vyměnit olej v mojí fabii. Musím si ale zjistit, kolik se ho tam vejde a jaký.

Proto první otázka zní - Kolik oleje se vejde do fabie 1 1.2 40Kw? Někde jsem vyčetl že 2,5 l, někde 3,5 l...

Druhá otázka - jaký? Jezdím hlavně městské úseky a občas mezi městy (denně 20-30Km) a občas delší (100 - 150Km 1x měsíčně). Dálnici tak 1 - 2x ročně. Různě jsem vyčetl, že 10W 50 nebo 5W 50 by byl dobrý.

Jaké jsou vaše rady?

Díky moc.
janjan
Mistr volantu
Příspěvky: 616
Registrován: čtv 18 úno 09:15

Re: Fabia 1 1.2 40Kw

Příspěvek od janjan »

Pat a Mat mění olej, jen neví jak, jaký a kolik... Není to třeba nějaký znamení?
fabia1_cz
Autoškolák
Příspěvky: 20
Registrován: čtv 30 lis 10:39

Re: Fabia 1 1.2 40Kw

Příspěvek od fabia1_cz »

Ano je... smaž zde účet a až se dáš do kupy, znova ho vytvoř :)... Otázka "jak" vůbec nebyla položena :) a kolik a jaký je naprosto normální dotaz, když mněníš olej u jiného auta, než které znáš :). Kor Fabie HTP... Naprosto jednoduše položený dotaz na který jde pomocí jedné věty odpovědět :). Takové hloupé individua jako jsi Ty, mám vážně rád :)...
Pajaa
Autoškolák
Příspěvky: 61
Registrován: pon 23 bře 14:56

Re: Fabia 1 1.2 40Kw

Příspěvek od Pajaa »

1.2 HTP 40kW 6V potřebuje 2,4L oleje při výměně včetně filtru, takže kup 3x1L balení. Na pocuky používám 5W-40, právě pro časté startování a krátké trasy je vhodnější nižší vyskozita 5W.
fabia1_cz
Autoškolák
Příspěvky: 20
Registrován: čtv 30 lis 10:39

Re: Fabia 1 1.2 40Kw

Příspěvek od fabia1_cz »

Pajaa:

díky za reakci.

Četl jsem tento článek - http://cimbu.cz/clanky/auto-moto_htp.pdf. Zde kvůli vysoké teplotě oleje doporučují 5w50. Když místo 5w40 zvolím 5w50 tak bude olej pořád vhodný pro pocuky ale i pro delší trasy? Chápu to dobře?

Díky za odpověď
Uživatelský avatar
Lachende Bestien
Letec
Příspěvky: 1931
Registrován: sob 18 čer 15:13

Re: Fabia 1 1.2 40Kw

Příspěvek od Lachende Bestien »

Hodně štěstí.
Pokud si nedokážete sám vyhledat jednoduché informace na internetu a k výměně oleje ve fobii potřebujete asistenta, mám pocit, že ho budete potřebovat.
fabia1_cz
Autoškolák
Příspěvky: 20
Registrován: čtv 30 lis 10:39

Re: Fabia 1 1.2 40Kw

Příspěvek od fabia1_cz »

Děkuji :-)
Spectral
Mistr volantu
Příspěvky: 783
Registrován: ned 09 říj 08:19

Re: Fabia 1 1.2 40Kw

Příspěvek od Spectral »

fabia1_cz: Občas tady padají blbé dotazy, které si zaslouží blbou odpověď, ale na rozdíl od ostatních já ten tvůj za blbý nepovažuji, protože mám poněkud hlubší ponětí o tom, jaká věda výběr správného oleje může být a že dodržení normy výrobce neznamená všechno.

Takže co se týče 1.2 HTP, správně sis přečetl, že s ohledem na konstrukci motoru (resp. výfukových svodů) se při vyšší zátěži (dálnice, těžší noha na plynu) přehřívá olej, a proto paradoxně tento malý motor určený primárně do městských přibližovadel při větší zátěži (s ohledem na nízký výkon je skoro každá zátěž pro motor větší) vyžaduje kvalitnější a odolnější oleje, než mnohé sportovnější modely.

Konkrétně: Pro pevný interval výměny oleje je předepsána norma VW 501.01 nebo 502.00, pro proměnlivý interval 503.00 nebo 504.00. Viskozita není předepsána, nepřímo je ovlivněna uvedenými normami. Osobně bych ti doporučil používat nepředražený olej rozumného výrobce splňující požadavky norem 501.01 či 502.00 a měnit v intervalu do 10 tisíc km, max 12.000 km. V rámci řečeného zní volba viskozity 5w50 jako velmi rozumný nápad. Můj tip na vynikající olej výslovně plnící předepsanou normu by byl Yacco Galaxie GT 5w-50.
Pokud bys chtěl dát přednost něčemu levnějšímu, dobře poslouží téměř jakákoliv 5w50, která je v současnosti na trhu, byť již nemá výslovnou akreditaci na VW 502.00/501.01 (např. výborné oleje Valvoline VR1 5w-50 nebo Mobil 1 FS X1 Rally Formula 5W-50).
:ar!
Pajaa
Autoškolák
Příspěvky: 61
Registrován: pon 23 bře 14:56

Re: Fabia 1 1.2 40Kw

Příspěvek od Pajaa »

Já mám na tom motoru teda jen 120tis km, ale dobrá třetina je dálnice. Používám celou dobu již zníměnou 5W-40 Shell Helix Ultra norma tuším VW 502.00, vždy měním max 10tis km nebo rok, někdy i 8tis když je to rok. Auto buď jezdilo dálnice nebo 8km do města. 5W-50 je taky řešení ale třeba i 0W-40 New Life od Mobil 1, záleží na provozu 0W zase maže prakticky ihned i v zimě.

Ale co se týče dotazu, mě by spíše zajímalo zda to náhodou není auto nově pořízené z bazaru. Tam totiž pokud předchozí majitel do toho lil co se našlo a pak ty do motoru naliješ špičkovou plnou sintetiku, pak ti může ten lepší olej rozpouštět a uvolňovat různé usazeniny a podobně - no a občas to může způsobit malér. Takže ano, tady na foru můžeš dostat "nějakou" radu, ale pokud neznáme všechny podmínky a okolnosti, vždy odpovídáme třeba dle svých zkušeností. Tak pozor na to...
fabia1_cz
Autoškolák
Příspěvky: 20
Registrován: čtv 30 lis 10:39

Re: Fabia 1 1.2 40Kw

Příspěvek od fabia1_cz »

Spectral: Diky za pěknou odpověď. Auto máme od novoty v rodině. Nyní ho mám poděděné od dědy od manželky. Takže nevím, co tam bylo předtím nalito. Každopádně jsem nakonec vzal olej - TITAN SUPERSYN 5W40. Byl mi porazen v obchode s mazviy. Olej nebyl prodávaný po 1 l v kanystru, ale stáčejí ho ze sudu. Litr vyšel na 155kč... Což je naprosto zanedbatelné, jelikož se ho tam vejde jen 2,4 l. Takže určitě nebudu mít problém olej měnit po 10 000km. Dokonce v tom článku je napsáno, že pokud je motor často vystavován dálnicím, nebo ostrému stylu jízdy, je lepší měnit po 7500 km. Ale to najedu za cc 3/4 roku. Takže taky není problém olej vyměnit po 7500 Km.

každopádně díky za reakci.
Odpovědět