c-elysee 1.6vti olej

Citroen, Peugeot, Renault ad.
Odpovědět
Uživatelský avatar
lupo222
Řidič začátečník
Příspěvky: 189
Registrován: úte 06 kvě 08:58

c-elysee 1.6vti olej

Příspěvek od lupo222 »

Zdravim, potřebuji poradit olej do citroen c-elysee 1.6vti 85kw. Problém je že v servisce mám napsán pouze: Olej 5W-30 Total Quartz INEO ECS, na který jsem se dočetl recenze, že néni moc dobrý pro životnost motoru. Poradíte mě jaký olej koupit na výměnu?, která je za měsíc. Jen doplním, že auto má najeto 62000km. Dík za rady.
Renault Clio V 1.0Tce - 2020
Honda PCX 125 - 2019
Uživatelský avatar
Zajda
Letec
Příspěvky: 1872
Registrován: ned 04 lis 03:01

Re: c-elysee 1.6vti olej

Příspěvek od Zajda »

Myslím že šlo o to, že předepsaný Total a mnohé další oleje podle té jejich normy PSA B71 2290 mají sníženou vysokoteplotní viskozitu (HTHS) a aditivaci namíchanou pro ochranu filtrů pevných částic spíš než motorů. Akorát že na takový olej musí být motor stavěný. Francouzi to bohužel vzali z opačného konce a začali ho předepisovat do konstrukčně starého motoru, asi kvůli emisím a nižší spotřebě paliva při malé zátěži.

Dal bych tam např:
https://www.znackoveoleje.cz/Mobil-1-ES ... l-d833.htm
Normu PSA splňuje, HTHS viskozitu má normální (alespoň 3,5 MPa*s při 150°C)
http://www.mobil1.de/produkte/esp-formu ... ionen#tabs

Nebo:
https://www.znackoveoleje.cz/Yacco-LUBE ... -d1703.htm
Norma PSA 2296 by měla být pro 1,6 VTI taky relevantní, akorát nesplňuje eko nároky (náhražky osvědčených aditiv za aditiva šetřící filtry DPF a katalyzátory), což bude pro motor samotný spíš dobře.
V podrobnosti technických listů má Yacco rezervy, ale snížená HTHS viskozita by u 5W40 hrozit neměla.

Případně cokoliv jiného od spolehlivého dodavatele co splňuje PSA normy a nemá sníženou vysokoteplotní viskozitu.
Odkaz dávám na obchod se kterým mám dobré zkušenosti (mmj. je to výhradní zastoupení FR značky Yacco u nás), u nějakých dobrodruhů co kupují z pšonských distribucí určitě lze najít nižší cenu :-)

Ještě mám osobní otázku - bylo by možné se v tvém autě projet? :D
Celkem rád bych si ho vyzkoušel, bohužel předváděčky C-Elyséé/Peugeot 301snad na Moravě nejsou, vše jen s 1,6 HDI.
Po tom co jsem testoval všemožné turbo tříválce v kompaktech je tohle mé poslední světýlko ve tmě :-)
《》
Uživatelský avatar
lupo222
Řidič začátečník
Příspěvky: 189
Registrován: úte 06 kvě 08:58

Re: c-elysee 1.6vti olej

Příspěvek od lupo222 »

Mockrát děkuji za radu. Co se týče tvého dotazu:Promiň, ale auta a ženy se nepůjčují.
Dival jsem se na: Yacco LUBE FR 5W-40 a je tam napsáno: - Ze skupiny PSA (Peugeot / Citroën): zážehové a vznětové motory bez DPF, kde není nutné používat olej SAE xxW - 30 nebo normy PSA B71 2290.
Takže teď jsem trochu mimo. Tento by se teda dal použit? https://www.znackoveoleje.cz/Total-QUAR ... l-d326.htm
Renault Clio V 1.0Tce - 2020
Honda PCX 125 - 2019
Uživatelský avatar
Zajda
Letec
Příspěvky: 1872
Registrován: ned 04 lis 03:01

Re: c-elysee 1.6vti olej

Příspěvek od Zajda »

Nevadí no, v tom případě ocením aspoň uživatelské zkušenosti :-)

K těm normám - myslím že se to nevylučuje.
Najít smysluplnou dokumentaci od PSA je celkem oříšek, v PDF návodu jsem specifikci oleje taky nenašel, ale z dostupných informací jsem vyvodil následující:
PSA 2290 a xW-30 není v tomhle případě nutnost ale možnost.
Další možnost je pak PSA 2296.
http://www.forum.citroeny.cz/download/f ... &mode=view
Netuším pro jaké modelové ročníky brožura platí, ale ten motor se dával ještě do Saxa VTS blahé paměti, pochybuju že tam proběhly zásadní konstrukční změny aby vyžadoval nějaké moderní eko oleje nebo specificky xW-30.
Nicméně minimálně ten Mobil splňuje všechno co tovární Total, akorát nemá nešvar snížené viskozity při 150°C.
I Total 5W40 bude podle mě lepší volba než 5W30 pro tento motor. Ne kvůli vyšší viskozitní třídě (to číslo za W udává viskozitu při 100°C), ale kvůli nesnížené viskozitě při 150°C.
Takhle sice olejovou náplň normálně nerozhicuješ, to ale neznamená že na exponovaných místech motoru olej těchto teplot nedosahuje.
《》
Uživatelský avatar
lupo222
Řidič začátečník
Příspěvky: 189
Registrován: úte 06 kvě 08:58

Re: c-elysee 1.6vti olej

Příspěvek od lupo222 »

Äha, dik za odkaz. Je tam 0w30 a 5w30. Ale když dodržím normu psa, tak mohu tedy použit i 5w40.
K autu: Auto mám teprv týden, takže zatím nemohu moc hodnotit. Jede pěkně. Po koupi jsem vynuloval pp a spotřebu mám zatím 6.4. Jediný co bych uvítal, tak by byl 6 převodový stupeň. Zkoušel jsi volat do UHcar? Byl tam s tou 1.6.
Renault Clio V 1.0Tce - 2020
Honda PCX 125 - 2019
Uživatelský avatar
Zajda
Letec
Příspěvky: 1872
Registrován: ned 04 lis 03:01

Re: c-elysee 1.6vti olej

Příspěvek od Zajda »

Normálně to tak funguje že stačí dodržet normu a viskozita se volí podle provozních podmínek.
Např. výrobce přidá tabulku rozsahu venkovních teplot a doporučených viskozit.
Jak to myslí u PSA ale možná neví ani oni sami :-)

UH car zkusím oslovit, díky za tip.
Jak auto svítí, je to normál nebo se šetřilo?
Pak mě hlavně zajímá odezva plynu - když zkusíš protůrovat na neutrál, jestli je reakce na pedál okamžitá a lítá to svižně nahoru a dolů, nebo už je to nějak emisně utlumené?
Jaký máš rok výroby mimochodem, už je to Euro 6?
Díky :-)
《》
Uživatelský avatar
lupo222
Řidič začátečník
Příspěvky: 189
Registrován: úte 06 kvě 08:58

Re: c-elysee 1.6vti olej

Příspěvek od lupo222 »

Svítí hodně dobře, ale nevim jestli tam jsou původní žárovky nebo byly dány nové(lepší). Do otaček jde rychle, stačí mírně ťuknout na plyn a je tam zhruba 3000otáček. Nevim jak to bude teď u těch nových. Rok výroby mám 2013.
Renault Clio V 1.0Tce - 2020
Honda PCX 125 - 2019
Uživatelský avatar
lupo222
Řidič začátečník
Příspěvky: 189
Registrován: úte 06 kvě 08:58

Re: c-elysee 1.6vti olej

Příspěvek od lupo222 »

Čekal jsem na odpověď citroenu a došlo mi:
Dobrý den,
Děkujeme, že vlastníte vozidlo značky Citroën.
Ve Vašem případě Vám doporučujeme řídit se pokyny techniků koncesionáře, u kterého Vaše vozidlo servisujete. Pro motory 1.6 VTi výrobce doporučuje výhradně motorové oleje značky TOTAL splňující PSA normu B71 2290.
Oleje 5W40 mají všeobecně nižší viskozitní stabilitu a ačkoliv se může na první pohled zdát tento typ oleje jako nejvhodnější, jeho dlouhodobé používání není pro motor ideální tak, jako doporučovaný typ 5W30.
S pozdravem
Zákaznický servis
Peugeot Citroën DS

Poté jsem zajel do citroenu, kde bylo auto servisované a tam mě řekli: Hned od nova dáváme do vašeho vozu olej 5w40 normy psab712296, který je pro motor lepší, než omaštěná voda, kterou doporučuje výrobce.

Moje otázka je: Od koho koupit olej? Mogul, Valvoline, Mobil, Shell, Total, Castrol?
Renault Clio V 1.0Tce - 2020
Honda PCX 125 - 2019
Uživatelský avatar
Zajda
Letec
Příspěvky: 1872
Registrován: ned 04 lis 03:01

Re: c-elysee 1.6vti olej

Příspěvek od Zajda »

Držel bych se toho co tu padlo, PSA 2290 má výše odkazovaný Mobil 5W30, narozdíl od alternativy od Total a dalších výrobců netrpí sníženou vysokoteplotní viskozitou.

Případně pokud se s tím autem jen nekodrcá 5 km přískoky bych nic nehrotil a použil nejlevnější olej s normou 2296, tj. Total 9000 5W40, nepochybně jde o stejný olej co používal autorizák. Raději častěji měnit než doufat že vyšší cena zajistí nějakou kvalitu.
Nebo cokoliv jiného co splňuje stejnou normu, od solidního prodejce co netahá z pokoutných distribucí kvůli nejlevnější ceně v porovnávači, také viz výše :-)
《》
denis
Pan Řidič
Příspěvky: 244
Registrován: ned 30 čer 17:17

Re: c-elysee 1.6vti olej

Příspěvek od denis »

Zajda: máte odo mňa SZ ohľadom olejov.
Suzuki Swift Sport 1.6 5D ZC32S
Odpovědět