Elektromobily a vse kolem nich

Elektromobily, hybridy, alternativní paliva a vše kolem emisí nebo spotřeby paliva.
Odpovědět
Uživatelský avatar
ExFun
Letec
Příspěvky: 2117
Registrován: stř 02 bře 15:36

Re: Elektromobily a vse kolem nich

Příspěvek od ExFun »

Stepan píše:Tak přirovnat možnost snadného a levného dluhoveho financování ke státní podpoře několika konkrétních produktu, to je zase moc i na mě :)
Nápověda i pro řB: vytvořily dotace Teslu nebo Tesla dotace?

Štěpán: bavíme se o filozofii a etice v ekonomii nebo o konkrétním podnikání? Tohle jsme už spolu řešili. Nevídim žádného rozdílu z pohledu podnikání jestli podnikatel načerpá prostředky využitím levných úvěrů nebo vypsaného dotačního programu

Jinak jsou tady ještě private equity a hedge fondy... Když jsem psal o podnikání za cizí peníze, tak co jiného jsou start-upy? Za trochu svého rozjedes a pak už jedeš na cizí peníze a riziko...

Ale je třeba říct i B - některé dotace jsou hodně otrávená Těšínská jablíčka
Back to basics.
Příčina -> následek
Uživatelský avatar
ExFun
Letec
Příspěvky: 2117
Registrován: stř 02 bře 15:36

Re: Elektromobily a vse kolem nich

Příspěvek od ExFun »

řidičBOB píše:Ex: tak to jsem asi idiot. Ani koruna dluhů na firmu a ani cent dotací. A věř nebo ne, jsem na to hrdý!
Idiota si já představuji jinak - a schválně, jestli uhodneš jak ;-)
Gratuluju k tvé pevné páteři. Jen nechci být špatným prorokem, ale takto jako ty máš řízené firmy nepřežijí obvykle předání nástupci zakladatele. Takže jde spíš o živnostníka pod firmou než podnikání..
Málokdy je nástupce pak pevný a hodnotově zakotvený jako zakladatel a firma neumí a není připravena na úvěry a dotace a to jí rozloží...
Back to basics.
Příčina -> následek
Uživatelský avatar
Stepan
Letec
Příspěvky: 5448
Registrován: sob 05 bře 01:27

Re: Elektromobily a vse kolem nich

Příspěvek od Stepan »

ExFun píše: Štěpán: bavíme se o filozofii a etice v ekonomii nebo o konkrétním podnikání? Tohle jsme už spolu řešili. Nevídim žádného rozdílu z pohledu podnikání jestli podnikatel načerpá prostředky využitím levných úvěrů nebo vypsaného dotačního programu


Jinak jsou tady ještě private equity a hedge fondy... Když jsem psal o podnikání za cizí peníze, tak co jiného jsou start-upy? Za trochu svého rozjedes a pak už jedeš na cizí peníze a riziko...
Úvěr - soukromý vlastník poskytne na základě vlastního uvážení přístup ke kapitálu výměnou za úrok. Výše úroku je daná mmjn. i makroekonomickou situací.
PE - soukromý vlastník poskytne na základě vlastního uvážení přístup ke kapitálu, výměnou za podíl na firmě. Ať už přímo, skrze konvertibilní půjčky (...)
Dotace - úředník A rozhodne na základně svého rozhodutí, že firmě B nevratně přidělí prostředky pána C, který může být klidně přímým konkurentem B.

Jestli nevidíš rozdíl mezi prvními dvěmi variantami a tou třetí, tak je asi zbytečné rozvíjet další diskusi.

Btw. prodej ekvity je pěkně drahej způsob financování. Když si uvědomíš, o kolik "přijdeš" na majetku, za předpokladu že ta firma vyroste během pár let o "x-násobek", chce se ti brečet. Oni bohužel ale kluci startupistický většinou nemají kam jinam jít.
2.5T, 2x2.0TDI, 2,8DC incoming))
Uživatelský avatar
ExFun
Letec
Příspěvky: 2117
Registrován: stř 02 bře 15:36

Re: Elektromobily a vse kolem nich

Příspěvek od ExFun »

Dotace - úředník A rozhodne na základně svého rozhodutí, že firmě B nevratně přidělí prostředky pána C, který může být klidně přímým konkurentem B.

Ale no tak...


Proto jsem se ptal jestli se bavíme o Mako nebo mikro. U makro to je rozdíl, z pohledu mikra a příjemce ani ne, teda z pohledu použitelnosti
Back to basics.
Příčina -> následek
Uživatelský avatar
ExFun
Letec
Příspěvky: 2117
Registrován: stř 02 bře 15:36

Re: Elektromobily a vse kolem nich

Příspěvek od ExFun »

Tak start-upy se obvykle nedělají proto, aby něco trvalého vytvořily, ale aby někomu lezly do zelí a spolihaji na to, že je koupí dotyčný, nebo jeho konkurence. Dlouhodobě by nepřežily
Back to basics.
Příčina -> následek
Uživatelský avatar
Maggic
Řidič začátečník
Příspěvky: 164
Registrován: pát 01 led 19:12

Re: Elektromobily a vse kolem nich

Příspěvek od Maggic »

MadJoe - Až ted jsem si všimnul, že máte se mnou problém. Navíc jsem zjistil, že máte více aut a mezi nimi nějaký étron. Jenže já s vámi žádný problém nemám, mě přece nevadí majitel etronu, mějte klidně i padesát aut. Vadí mě to, když tuto bateriovou technologii jako jedinou možnou vychvalují někteří do nebes a vnucují nám její budoucnost pro všechny masově, když pokud mají mozek musí vědět, že je to nesmysl. Konečně i všichni redaktoři AutoForum píší o Elektomobilitě velmi rozumně a je vidět, že věci rozumí a ani jeden budoucnost v étronech v žádném případě nevidí. Potom mám problém s těmi, co schvalují obrovské dotace tomuto nesmyslu za každou cenu, jenom aby se to protlačilo! Nechápu, proč by měli na to doplácet majitelé benzínú a nafťáků na elektroauta, to mě hlava nebere. Přece když je něco nové, lepší.., musí se to prodávat samo a lidi by na to měli stát fronty jak na ajfona a ty benzíny a nafťáky by se sami měli přestat prodávat, ale přirozenou cestou!!! ustoupit něčemu lepšímu, dokonalejšímu.., ale v tomto případě je to celé komedie v řežii bohužel mocných hlupáčků z EU!!! Je to všechno opačně, no jestli se soudruzi v Bruseli někde nesekli, jako ostatně ve všem!! Dovede si tu vůbec někdo představit, kdyby do 5.let všichni vyměnili benzíny či nafty za bateriový pohon? já moc ne.. A kdyby k tomu opravdu došlo.., kolik bude plusu a kolik mínusu v životě s étrony, když je to tak pokrokové, nepochybuji že mají vše dopředu do detailu promyšlené aspoň jak Babiš v boj s Covidem. Abysme ještě nesvítili svíčkami a nevyštrachali petrolejky, s těmi umělci v EU je všechno možné. Nebojte, necítím se být vůbec ukřivděný.., kým prosím vás? Nejhorší jsou lidé bez názoru! To že se tu diskutuje je dobře.., mnozí odkryly svoje názory a přispěli do této nekonečné diskuze, stejně jenom tak lze dosáhnout posun. Každý má právo na jakýkoliv názor, jen ty sprosté urážky by zde být nemusely, stejně většinou uráží majitele jako bumerang.
Uživatelský avatar
Stepan
Letec
Příspěvky: 5448
Registrován: sob 05 bře 01:27

Re: Elektromobily a vse kolem nich

Příspěvek od Stepan »

ExFun -> ať chceš nebo ne, je to tak. 40 kilaku od nás má fabriku konkurence, Rakusaci co jí postavily za pobídky ve stejný době jako táta tu svoji za krvavý úvěry. To není správně.

A v mikro to teda rozdíl kurevsky je. Zejména v tom, jestli ty prachy musím vracet, respektive sem za ně něco musel dát ze svého. To dotace jaksi postrádají. Takze udělám jakoukoliv píčovinu, protože mi stát garantuje "slevu" na vstupy.
V Brně v širším centru stojí firma, která nikdy nic nevyrobila a byla postavena jenom na to, že majitel byl schopen vyřídit dotace na její stavbu a zařízení. Stroje budou mít i po pěti letech vyšší hodnotu než byla jeho spoluúčast, takze cistej profit a barák se prestavi na byty. Až skončí udržitelnost. Protože pozemky dobrý.
Obecně se strojním zařízením ten kšeft funguje dobře. Vozí se to pak na Ukrajinu a dál protože v EU je to neprodejny.
2.5T, 2x2.0TDI, 2,8DC incoming))
Uživatelský avatar
ExFun
Letec
Příspěvky: 2117
Registrován: stř 02 bře 15:36

Re: Elektromobily a vse kolem nich

Příspěvek od ExFun »

Kontext. Bavíme se o mikro z pohledu příjemce a tom, jestli podnikat za cizí nebo ne.... Ony ty dotace taky nejsou úplně zadarmo - udržitelnost, kdy tě to pak blokuje, kontroly atd. Ale samo dotace lepší než úvěr.

Ať chci nebo nechci, dotace nikdy není od A k B.

Hele Brno je momentálně černá díra a peklo. Úplně nechápu co se stalo, ale blbá nálada (mezi podnikateli), nic nefunguje normálně. Hromadná schíza, paranoia a letargie. Totální úpadek. Jak jezdím po ČR, tak je to dost cítit. Žádný drajv, pohled do budoucnosti. Jen taková stoka.
Back to basics.
Příčina -> následek
Uživatelský avatar
ctrl_j
Letec
Příspěvky: 3775
Registrován: úte 09 dub 06:33

Re: Elektromobily a vse kolem nich

Příspěvek od ctrl_j »

Stepan píše: V Brně v širším centru stojí firma, která nikdy nic nevyrobila a byla postavena jenom na to, že majitel byl schopen vyřídit dotace na její stavbu a zařízení. Stroje budou mít i po pěti letech vyšší hodnotu než byla jeho spoluúčast, takze cistej profit a barák se prestavi na byty. Až skončí udržitelnost. Protože pozemky dobrý.
Nestudoval jsem navrhovou koncepci noveho uzemniho planu Brna, nicmene strojni vyrobu bych do smisene obytne zony nikdy nezaradil. Ve spouste mestech to resi stejne a zmena vyrobniho zavodu na bydleni by vyzadovala upravu uzemniho planu, coz neni zalezitost tydnu, ani mesicu.
„Simplify, then add lightness.“ /Colin Chapman/
Uživatelský avatar
Stepan
Letec
Příspěvky: 5448
Registrován: sob 05 bře 01:27

Re: Elektromobily a vse kolem nich

Příspěvek od Stepan »

Stroj nutně není jenom lis nebo svářečka, nebo cokoliv na co potřebuješ velkou halu. Spousta věcí se dá provozovat i " v kanclech" ;)
A že se spolu nebaví magoš a MPO je snad jasná věc :D
2.5T, 2x2.0TDI, 2,8DC incoming))
Odpovědět