Elektromobily a vse kolem nich

Elektromobily, hybridy, alternativní paliva a vše kolem emisí nebo spotřeby paliva.
Odpovědět
honziss
Letec
Příspěvky: 3458
Registrován: úte 08 bře 09:08

Re: Elektromobily a vse kolem nich

Příspěvek od honziss »

Pajaa píše:
honziss píše:Mozna pocitam spatne, ale vychazi mi nasledujici:

- rozdil v cene aut pri srovnatelne vybave 700tkc
- benzin na 150tkm = 350tkc (35/l vc dph)
- nabijeni na 150tkm = 120tkc (4kc / kwh)
- ev bude mit urcite levnejsi udrzbu, ale taky vyrazne drazsi pojistku
Pokud je rozdíl 700tis (ale to nesrovnáváme stejné auta) tak to nemá cenu ani počítat. Jinak 150tis km s Ioniquem vyjde na cca 23MWh včetně 20% ztráty při nabíjení. Při 4kč uvedených to je pak cca 94tis. U mě to vychází na 51tis (lepší tarif plus 30% z FVE). Tzn že dokážu pokrýt cenový rozdíl 300tis Kč k pořízení EV. Návratnost někde kolem 130tis km.

ale z5 k ID3, zatím co jsem já viděl nástřel ceny je v provedení 48kWh cca 30tis Euro, tedy podobná cena jako e-Golf. Počítám u nás cenu kolem 900tis za výbavu jakou nabídne novej Golf v hodnotě cca 600tis. Navíc sám VW chce stlačit cenu o třetinu po náběhu výroby. Podobné je to u Citiga, Citigo iV za 450tis je potřeba srovna s tou nej verzí co se prodávala a to bylo kolem 300tis.

Problém současných EV je to, že výrobci potřebují zaplatit vývoj, takže auta neprodávají v základní verzi ale v top výbavách pro daný model kde se trochu zahojí.
SZ
R4...258k
R3...261k
EV...264k
jerry
Letec
Příspěvky: 3338
Registrován: čtv 17 bře 17:15

Re: Elektromobily a vse kolem nich

Příspěvek od jerry »

A jak je to samovybíjením nabité baterie, když auto nejezdí? Modelový příklad: mám 3 auta a tak nějak je střídám, to znamená někdy některé třeba i týden nebo i déle stojí. Benzin se mi za tu dobu z nádrže nevypaří ;)
„Přidej výkon a budeš rychlý na rovinkách. Ale uber hmotnost a budeš rychlý všude.“ Colin Chapman.
Pajaa
Autoškolák
Příspěvky: 61
Registrován: pon 23 bře 14:56

Re: Elektromobily a vse kolem nich

Příspěvek od Pajaa »

Záleží jak je řešen management baterie (ohřev - chlazení) a také záleží kde bude auto stát. Pokud je auto vybaveno ohříváním baterie v zimě, pak bych pro jistotu na letišti před 14 denní dovolenou odstavoval s 90% baterky :) Doma to neřešíte, bude v zásuvce a ono samo si to bude hlídat. Taky jsem slyšel že např. Tesla jak neustále komunikuje s autem, že dokáže vzít pár procent během 2-3 týdnů... Takže ano pokles tam je a záleží to na typu auta. Další věcí je to, že EV auta mají stejně jako normální 12V baterii a ta se také může odporoučet :)
Uživatelský avatar
pavproch
Letec
Příspěvky: 16351
Registrován: pon 14 bře 20:41
Bydliště: m4Zlik + 3er = 2x N52B30

Re: Elektromobily a vse kolem nich

Příspěvek od pavproch »

Fčíl ňa napadlo - čistě teoreticky, samozřejmě - dyž mi na cestě v elektromobli dojde štáva - úplně na nulu (= nepojízdné), znamená to automaticky odtah nebo existuje něco jako "pojízdná/záchranná" dobíječka/elektrocentrála/žlutý anděl, která dobije na místě tak, abych dojel k nejbližšímu chargeru?
Nejhezčí pohled na 100vježatou je ve zpětném zrcátku.
Uživatelský avatar
vonkreuz
Letec
Příspěvky: 1136
Registrován: stř 08 srp 22:02

Re: Elektromobily a vse kolem nich

Příspěvek od vonkreuz »

Něco takového :-)
https://factcheck.afp.com/no-not-petrol ... ectric-car
Mám pocit, že většina výrobcu spolu s autem prodá i službu "mobility".
Uživatelský avatar
pavproch
Letec
Příspěvky: 16351
Registrován: pon 14 bře 20:41
Bydliště: m4Zlik + 3er = 2x N52B30

Re: Elektromobily a vse kolem nich

Příspěvek od pavproch »

Kuju za osvětu.
Nejhezčí pohled na 100vježatou je ve zpětném zrcátku.
Uživatelský avatar
ctrl_j
Letec
Příspěvky: 3775
Registrován: úte 09 dub 06:33

Re: Elektromobily a vse kolem nich

Příspěvek od ctrl_j »

No jako ona Skodovka to mysli vazne…

„Simplify, then add lightness.“ /Colin Chapman/
Uživatelský avatar
pavproch
Letec
Příspěvky: 16351
Registrován: pon 14 bře 20:41
Bydliště: m4Zlik + 3er = 2x N52B30

Re: Elektromobily a vse kolem nich

Příspěvek od pavproch »

Schade: Až na ten "za vlasy přitažený" příjezd zachránce na bicyklu (eko!.... woe) thumbs up! :-bd
Nejhezčí pohled na 100vježatou je ve zpětném zrcátku.
Uživatelský avatar
driver
Letec
Příspěvky: 1744
Registrován: čtv 24 zář 14:50

Re: Elektromobily a vse kolem nich

Příspěvek od driver »

Jeden z mála rozhovorů, kde i sympatizant Tesly nemá problém definovat, že by to auto manželce nepůjčil a rodinu v tom už nevozil, důvody uvádí něco jako nedůvěra v spolehlivost, přesto je ale osobně spokojen a nemá s užíváním problém i po dlouhém servisu a nějakých poruchách atd...
Krásně definuje cílovou skupinu, žádné nadšení ani pomluvy, ale skoro ideální recenze reálného dnešního stavu nejen Tesly ale i elektromobility celkově z jeho pohledu, kde zdůrazňuje, že to není černobílé, ale záleží právě na té cílové skupině.
Zákon č.361 o silničním provozu, § 11: Na pozemní komunikaci se jezdí vpravo, PŘI PRAVÉM OKRAJI vozovky. (!)
Uživatelský avatar
HondaMan
Letec
Příspěvky: 3967
Registrován: čtv 17 úno 14:08

Re: Elektromobily a vse kolem nich

Příspěvek od HondaMan »

Návratnost elektromobilů dle HN.
Obrázek
2.9T RWD
Odpovědět