Odstoupení od koupě automobilu

Off-topic a jemu podobné odděleniny z jiných diskuzí.
Odpovědět
Alvy333
Dítě v autě
Příspěvky: 1
Registrován: sob 17 bře 15:36

Odstoupení od koupě automobilu

Příspěvek od Alvy333 »

Zdravím,
mám dotaz týkající se spíš právního hlediska věci.
Byl jsem dnes v bazaru, kde se mi zalíbilo auto, které jsem s prodejcem prošmejdil. Potom jsme s bazarem uzavřeli kupní smlouvu s tím, že jsem jim dal zálohu a zbytek doplatím do urč. termínu, přičemž si přeberu auto. Během sepisování smlouvy se mi ještě zmínili o poplatku za dovoz a stk, který je navíc 5000kč. Jelikož ale auto je už tady a stk má (kvůli mně se nedělalo ani jedno), tak poplatek moc nechápu. O euro normu nejde, tu splňuje. Ve smlouvě o tom nic není. Po zjištění výše povinného ručení vyplynulo, že by to byla dohromady až moc velká zátěž pro rodinný rozpočet, tak jsem ihned do bazaru volal, že ho nakonec neberu. Mám to přijít probrat osobně. Jelikož ve smlouvě nic není o nenávratnosti zálohy, ani o lhůtě odstoupení, rád bych se zeptal, co můžu čekat a čím se naopak hájit.
Díky všem za odpovědi.
Uživatelský avatar
řidičBOB
Antiradar FAN
Příspěvky: 26980
Registrován: stř 16 úno 20:26
Bydliště: furt rovně a pak druhý barák vpravo
Kontaktovat uživatele:

Re: Odstoupení od koupě automobilu

Příspěvek od řidičBOB »

Pokud ve smlouvě opravdu nic takového není, nemusíš se bát. Obávám se ale, že tam nějaká bazární “pojistka” bude.
Já osobně bych nikam nejezdil. Dotyčného bych vyzval písemně s odkazem na uzavřenou smlouvu a napsal mu číslo účtu, kam má peníze neprodleně poukázat.
Druho výzvu bych už dával jako předžalobní.
No pain, no gain.
Vespa time \m/
alexv
Dítě v autě
Příspěvky: 1
Registrován: čtv 24 kvě 17:48

Re: Odstoupení od koupě automobilu

Příspěvek od alexv »

Alvy333 píše:Zdravím,
mám dotaz týkající se spíš právního hlediska věci.
Byl jsem dnes v bazaru, kde se mi zalíbilo auto, které jsem s prodejcem prošmejdil. Potom jsme s bazarem uzavřeli kupní smlouvu s tím, že jsem jim dal zálohu a zbytek doplatím do urč. termínu, přičemž si přeberu auto. Během sepisování smlouvy se mi ještě zmínili o poplatku za dovoz a stk, který je navíc 5000kč. Jelikož ale auto je už tady a stk má (kvůli mně se nedělalo ani jedno), tak poplatek moc nechápu. O euro normu nejde, tu splňuje. Ve smlouvě o tom nic není. Po zjištění výše povinného ručení vyplynulo, že by to byla dohromady až moc velká zátěž pro rodinný rozpočet, tak jsem ihned do bazaru volal, že ho nakonec neberu. Mám to přijít probrat osobně. Jelikož ve smlouvě nic není o nenávratnosti zálohy, ani o lhůtě odstoupení, rád bych se zeptal, co můžu čekat a čím se naopak hájit.
Díky všem za odpovědi.
Ať už to je ve smlouvě jakkoli specifikováno, řídí se ujednání o právu na odstoupení od smlouvy Občanským zákoníkem :) , ale autobazary věc rády protahují, aby vypršela lhůta. V PRVNÍ ŘADĚ pošlete odstoupení od smlouvy ideálně mailem,event. poštou, na osobní návštěvu budete pak mít čas. Když neuspějete, je dobré si zajistit právní poradu, event. zainteresovat ČOIku. Hlavně neukázat nejistotu a neznalost - s tím počítají. :-s
Uživatelský avatar
970ka
Mistr volantu
Příspěvky: 876
Registrován: pon 25 dub 12:52
Bydliště: Plzeňský wenkov
Kontaktovat uživatele:

Re: Odstoupení od koupě automobilu

Příspěvek od 970ka »

Dovoz,či STK by měl jít vždy za bazarem ,je to jejich věc a jejich náklad,ale vím,že nějaký takový poplatek si áčkaři účtují jen za sepsání smlouvy.Já běžně lidem auto přihlásím grátis,mají pak z koupě větší radost,proto nějak nechápu postup takového prodejce. jinak souhlas s Bobem.
Carrera S ,Tesla 3 Highland LR,Audi Q3 TSi, AR Stelvio 2,0T, MB SL ,Honda opice
petr_riha
Letec
Příspěvky: 1732
Registrován: pon 11 bře 13:42

Re: Odstoupení od koupě automobilu

Příspěvek od petr_riha »

Hehe, Alvy nemá bura na nějaký pochybný poplatek a vy mu radite jít za právníkem? Nevím, nevím.

Jasné, ten bur navíc je svinstvo, ale právník je imho mimo. Dá 2k, 3k, 5k za konzultaci, domuze se vracení zálohy zpět, ale ty peníze za právníka neuvidí. Nebudou peníze, nebude auto. Osobně bych zkusil napsat mail, ze chci vrátit zálohu, udělat ve druhem kole bububu s právníkem, pokud zálohu vrátit chtít nebudou a pokud to nepomůže, tak auto vzal. Počítám tedy situaci, kdy nejsou peníze nazbyt.

Alvy:
Jen maly dotaz. 5k ti položí rozpočet, bavíme se tedy o nějakém vraku před smrti pravděpodobně. Počítáš s nějakými opravami v blízké době? Výměnou provozních kapalin po koupi? Rozvody? Zimními pneu? Milionem dalších věci? Já jen, jestli by nebylo praktičtější si koupit salinkartu...
2024: Audi A5 Sportback S line 45 TFSI, 195kW
2019: VW Tiguan Highline R-Line 2.0 BiTDI, 176kW
2016: Audi A6 Avant 2.0 TDi, 140kW
Uživatelský avatar
řidičBOB
Antiradar FAN
Příspěvky: 26980
Registrován: stř 16 úno 20:26
Bydliště: furt rovně a pak druhý barák vpravo
Kontaktovat uživatele:

Re: Odstoupení od koupě automobilu

Příspěvek od řidičBOB »

Neumíš číst nebo je problém jinde??
Napsali jsme ve shodě, ať napíše první výzvu a když to nezabere, jinou možnost stejně mít nebude, než se obrátit na právníka, který sepíše výzvu předžalobní.
No pain, no gain.
Vespa time \m/
Odpovědět