Přednost - prosba o radu v autoškole

Ať už se chcete stát lepším řidičem, nebo poradit ostatním, jak se zlepšit.
Odpovědět
Marek99
Autoškolák
Příspěvky: 30
Registrován: čtv 08 črc 14:42

Přednost - prosba o radu v autoškole

Příspěvek od Marek99 »

Zdravím všechny. :)

Dosáhl jsem věku, kdy si také mohu udělat papíry. Aktuálně dělám autoškolu, ale ty lekce jsou skrz covid pořád takové nijaké. Celkem všemu rozumím, ale nechápu jednu poměrně konkrétní situaci, která může nastat v křižovatce a rád bych zkušenější poprosil o radu.

Viz obrázky: Jde mi o situaci, kdy hlavní silnice mění směr, tedy nepokračuje rovně. Bylo nám vysvětleno na lekci a dohledal jsem si v zákoně, že když auta jedoucí po hlavní silnici chtějí obě pokračovat rovně, rozhoduje se kdo pojede první podle pravidla přednosti zprava. OK, dává smysl a většinu křižovatek jako na fotce tak není problém rozseknout.

Problém nastává ve chvíli, kdy má křižovatka nějaký divočejší, netypický tvar - třeba dvě zatáčky za sebou a nebo - v rameni hlavní zahýbající vpravo, je ještě jedna napojující se vedlejší. Pokud totiž jako na nákresu bude červené přijíždět "zprava", ale zahýbat z hlavní vlevo do vedlejší, musí podle mě dávat přednost zelenému (kříží trasu jedoucímu po hlavní a odbočuje vlevo) ... zároveň ale má přednost zprava z pohledu zeleného. #:-s

Asi se na to dívám nějak blbě a zbytečně hledám složitosti, ale poradil by prosím někdo na zkoušky se učícímu začátečníkovi? :-s
Přílohy
kriz.jpg
Marek99
Autoškolák
Příspěvky: 30
Registrován: čtv 08 črc 14:42

Re: Přednost - prosba o radu v autoškole

Příspěvek od Marek99 »

Krizovatka co mě mate.
Přílohy
krizovatkaa.jpg
Marek99
Autoškolák
Příspěvky: 30
Registrován: čtv 08 črc 14:42

Re: Přednost - prosba o radu v autoškole

Příspěvek od Marek99 »

Tomuto rozumím - pokud by jelo zprava auto po hlavní, stejně jako já, bylo nám vysvětleno jako přednost zprava.
Přílohy
krizovatkaa2.jpg
Uživatelský avatar
ctrl_j
Letec
Příspěvky: 3775
Registrován: úte 09 dub 06:33

Re: Přednost - prosba o radu v autoškole

Příspěvek od ctrl_j »

Vezmu to od konce: Pokud odbocujes doleva, tak se rid primarne tim co rika § 21 odst. 5
Řidič odbočující vlevo musí dát přednost v jízdě protijedoucím motorovým i nemotorovým vozidlům, jezdcům na zvířeti, protijdoucím organizovaným útvarům chodců a průvodcům hnaných zvířat se zvířaty, tramvajím jedoucím v obou směrech a vozidlům jedoucím ve vyhrazeném jízdním pruhu, pro něž je tento jízdní pruh vyhrazen, a cyklistům jedoucím v jízdním pruhu pro cyklisty.
Tady ten nesmysl o davani prednosti zprava uz jsme tu kdysi resili a situace kterou ukazujes je presne ten duvod, proc je chybne se to takto ucit.

Pokud tedy pojede cervene vozidlo po ulici Dvorakova, ktera je hlavni silnici a proti nemu pojede z leve strany z ulice Riegrova zelene vozidlo, ktere je taktez na hlavni pozemni komunikaci, tak v pripade kdy by cervene vozidlo odbocovalo z hlavni ulice Dvorakova na vedlejsi ulici Sv. Cecha uplatni se vyse uvedene pravidlo dle § 21 odst. 5.
Přílohy
krizovatka-tisnov-riegrova.jpg
„Simplify, then add lightness.“ /Colin Chapman/
Uživatelský avatar
Truck Daškam
Letec
Příspěvky: 2207
Registrován: pát 06 lis 22:10

Re: Přednost - prosba o radu v autoškole

Příspěvek od Truck Daškam »

Si v hlavě tu hlavní "narovnej" - kdo by komu dával přednost, kdyby nebyla do zatáčky.
Chápeš to?
Marek99
Autoškolák
Příspěvky: 30
Registrován: čtv 08 črc 14:42

Re: Přednost - prosba o radu v autoškole

Příspěvek od Marek99 »

Děkuji za rychlou odpověď. :)

Počkat, takže přednost zprava je tady nesmysl? Je to přednost vždy protijedoucímu? I na té křizovatce co jsem posílal v dalším příspěvku, kde ta vedlejší mezi nimi není? A zprava tak platí jen když nejsou značky?

A pokud ano, jak se tedy rozhodnou ty vedlejší? Nebo mezi nimi už zase přednost zprava platí? :(

Sorry za asi blbé otázky, chci v tom mít pořádek ještě než začnu jezdit!
Uživatelský avatar
Truck Daškam
Letec
Příspěvky: 2207
Registrován: pát 06 lis 22:10

Re: Přednost - prosba o radu v autoškole

Příspěvek od Truck Daškam »

Přednost zprava platí v případě komunikací na stejné úrovni.
Takže tam kde značky nejsou, nebo vedlejší mezi sebou (protože když značky nejsou, tak jsou v křižovatce všechny silnice na stejné úrovni).
Pak je ještě jeden typ komunikací - účelová komunikace. Ti dávaj přednost úplně všem
Chápeš to?
Marek99
Autoškolák
Příspěvky: 30
Registrován: čtv 08 črc 14:42

Re: Přednost - prosba o radu v autoškole

Příspěvek od Marek99 »

Aha, díky. Ale pak by právě tedy měla platit i na té hlavní, ne? Když mezi vedlejšími ano. Říkáte - mezi silnicemi na stejné úrovni. Což je i hlavní vs hlavní, když zatáčí doprava. Nebo ne? :-s
Marek99
Autoškolák
Příspěvky: 30
Registrován: čtv 08 črc 14:42

Re: Přednost - prosba o radu v autoškole

Příspěvek od Marek99 »

ctrl_j píše:Vezmu to od konce: Pokud odbocujes doleva, tak se rid primarne tim co rika § 21 odst. 5
Řidič odbočující vlevo musí dát přednost v jízdě protijedoucím motorovým i nemotorovým vozidlům, jezdcům na zvířeti, protijdoucím organizovaným útvarům chodců a průvodcům hnaných zvířat se zvířaty, tramvajím jedoucím v obou směrech a vozidlům jedoucím ve vyhrazeném jízdním pruhu, pro něž je tento jízdní pruh vyhrazen, a cyklistům jedoucím v jízdním pruhu pro cyklisty.
Tady ten nesmysl o davani prednosti zprava uz jsme tu kdysi resili a situace kterou ukazujes je presne ten duvod, proc je chybne se to takto ucit.

Pokud tedy pojede cervene vozidlo po ulici Dvorakova, ktera je hlavni silnici a proti nemu pojede z leve strany z ulice Riegrova zelene vozidlo, ktere je taktez na hlavni pozemni komunikaci, tak v pripade kdy by cervene vozidlo odbocovalo z hlavni ulice Dvorakova na vedlejsi ulici Sv. Cecha uplatni se vyse uvedene pravidlo dle § 21 odst. 5.

Já si právě našel v zákoně:

"1) Řidič přijíždějící na křižovatku po vedlejší pozemní komunikaci označené dopravní značkou "Dej přednost v jízdě!" nebo "Stůj, dej přednost v jízdě!" musí dát přednost v jízdě vozidlům nebo jezdcům na zvířatech přijíždějícím po hlavní pozemní komunikaci nebo organizované skupině chodců nebo průvodcům hnaných zvířat se zvířaty přicházejícím po hlavní pozemní komunikaci.

(2) Nevyplývá-li přednost v jízdě z ustanovení odstavce 1, musí dát řidič přednost v jízdě vozidlům nebo jezdcům na zvířatech přijíždějícím zprava nebo organizované skupině chodců nebo průvodcům hnaných zvířat se zvířaty přicházejícím zprava."

Ale nedávalo/nedává mi to smysl ve chvíli, kdy se tam takto přidá ta vedlejší... Protože kdyby to skutečně byla přednost zprava, tak by ten červený přece jel první a nedával přednost když kříží zeleného - což je blbost. Evidentně to tedy asi je ona přčednost protijedoucímu při odbočování vlevo, jak říkáte. Ale pak zase nechápu ten zákon.
Uživatelský avatar
Truck Daškam
Letec
Příspěvky: 2207
Registrován: pát 06 lis 22:10

Re: Přednost - prosba o radu v autoškole

Příspěvek od Truck Daškam »

Ne, protože odbočující vozidlo dává přednost protijedoucím
Chápeš to?
Odpovědět