Přednost - prosba o radu v autoškole

Ať už se chcete stát lepším řidičem, nebo poradit ostatním, jak se zlepšit.
Odpovědět
Marek99
Autoškolák
Příspěvky: 30
Registrován: čtv 08 črc 14:42

Re: Přednost - prosba o radu v autoškole

Příspěvek od Marek99 »

řidičBOB píše:Mohu se zeptat - jen tak pro kamaráda - jak dlouho máš ŘP a kolik jsi zatím najezdil km??
To je na mě? :) Vždyť jsem v úvodu psal, že teprve dělám autoškolu a toto vlákno jsem založil abych si v tom udělal trochu systém a pořádek posbíral rady od zkušených.
Uživatelský avatar
Maggic
Řidič začátečník
Příspěvky: 164
Registrován: pát 01 led 19:12

Re: Přednost - prosba o radu v autoškole

Příspěvek od Maggic »

Marek99 .., nejlépe uděláš, když se budeš vyhýbat všem křižovatkám, tady ti nikdo není schopen poradit! Jsi guma!
Uživatelský avatar
Arkis
Letec
Příspěvky: 1344
Registrován: stř 15 srp 20:58

Re: Přednost - prosba o radu v autoškole

Příspěvek od Arkis »

Nemusíš být hned agresivní. Někomu to prostě ze začátku nejde...

Marku, pokud ti přednosti nejsou jasné, tak se v první řadě ptej v autoškole. Za prvé jim platíš nehorázné peníze a za druhé osobně se to vysvětluje mnohem lépe.
Uživatelský avatar
GeneHawkins
Letec
Příspěvky: 2041
Registrován: čtv 09 srp 22:26

Re: Přednost - prosba o radu v autoškole

Příspěvek od GeneHawkins »

petr_riha píše:
GeneHawkins píše:Samozřejmě, zpravidla bývají na křižovatce hlavní dvě. Tedy po hlavní se dá přijet ze dvou různých směrů, a to je to, o co jde.
Jako fakt, dvě hlavní? :-D Ač se po té silnici dá přijet ze dvou směrů, pořád to je jedna silnice. Nebo máme dvě Dé-jedničky, protože se po ní dá jet oběma směry? Ne, já teda vnímám D1 jako jednu dálnici. Nebo o ní-nich hovoříš v množném čísle? :-D

Hlavní je tam jen jedna a pokud z ní odbočuju vlevo, dávám přednost těm, kteří jedou po (té samé jedné) hlavní v protisměru.
Ona je na D1 křižovatka, na kterou se dá přijet po hlavní ze dvou různých směrů?

Tak co třeba tady? https://goo.gl/maps/A2DT2QCjctZtbYyW9 Chceš tvrdit, že je tam hlavní jen jedna silnice? A vedlejší je taky jen jedna?

On je hlavně nesmysl, na který jsem reagoval, toto:
petr_riha píše:Přednost zprava platí pouze v případě, ze se v křižovatce nachází více silnic stejné úrovně.
Nic takového v zákoně není a cucáš si to z prstu. Není podstatné, kolik je na křižovatce silnic, ale kolik má ramen, z kolika směrů můžou auta přijet. A přednost zprava platí samozřejmě i když přijíždím po hlavní, která zatáčí doprava, a já jedu rovně.
petr_riha
Letec
Příspěvky: 1696
Registrován: pon 11 bře 13:42

Re: Přednost - prosba o radu v autoškole

Příspěvek od petr_riha »

GeneHawkins píše:Ona je na D1 křižovatka, na kterou se dá přijet po hlavní ze dvou různých směrů?
Je to silnice/dálnice, po které se dá jezdit oběma směry. Dle tvého by to měly být dvě dálnice. Nebo to platí jen někdy? Udělej si v tom pořádek.
GeneHawkins píše:Tak co třeba tady? https://goo.gl/maps/A2DT2QCjctZtbYyW9 Chceš tvrdit, že je tam hlavní jen jedna silnice? A vedlejší je taky jen jedna?
Vidím tam jednu hlavní, která zatáčí pod úhlem 90 stupňů a 2 vedlejší.

Pod jakým úhlem ve tvém měřítku může hlavní silnice zatáčet, abych ji musel začít vnímat jako 2? 90 stupňů? 60? 10? 2? Ať se kroutí třeba jako žížala, pořád to je jedna hlavní silnice.
GeneHawkins píše:Není podstatné, kolik je na křižovatce silnic, ale kolik má ramen
Ano, slovíčkaříš. Kolik silnic = kolik ramen (neležím od rána do večera v zákoně, slovo "rameno" v tomto kontextu běžně nepoužívám).
GeneHawkins píše:A přednost zprava platí samozřejmě i když přijíždím po hlavní, která zatáčí doprava, a já jedu rovně.
OK, zkusím to na tebe s barvičkami (nechce se mi přemýšlet, kde podobná křižovatka je, ale třeba ti barvičky pomohou pochopit, proč je nesmysl, že platí přednost zprava.

Obrázek

Představ si takovouhle křižovatku. Dle tvého konstruktu o přednosti zprava vyplývá, že červený dává přednost zelenému, neboť hlavní silnice zatáčí doprava a zelený je po jeho pravici. Už vidíš, že to, co povídáš, nedává smysl?

Ona teda mimochodem i ta křižovatka, která to byla zmíněna, pro tebe bude možná pochopitelnější, když si ji narovnáš. Pak to bude vypadat nějak takto, a žádnou přednost zprava pro míjející se vozidla jedoucí po hlavní tu nevidím (opět, tady je ta křižovatka do 90st., ale může to být 5, 10, 50, 120, a přesto je to pořád ta samá situace a hovoříme o přednosti protijedoucího vozidla (jedoucího též po hlavní, v druhém směru)).

Obrázek
VW Tiguan Highline R-Line 2.0 BiTDI, 240k, 2019
Audi A6 Avant 2.0 TDi, 190k, 2016
Marek99
Autoškolák
Příspěvky: 30
Registrován: čtv 08 črc 14:42

Re: Přednost - prosba o radu v autoškole

Příspěvek od Marek99 »

petr_riha píše:OK, zkusím to na tebe s barvičkami (nechce se mi přemýšlet, kde podobná křižovatka je, ale třeba ti barvičky pomohou pochopit, proč je nesmysl, že platí přednost zprava.

Obrázek

Představ si takovouhle křižovatku. Dle tvého konstruktu o přednosti zprava vyplývá, že červený dává přednost zelenému, neboť hlavní silnice zatáčí doprava a zelený je po jeho pravici. Už vidíš, že to, co povídáš, nedává smysl?
No, vždyť tohle je přesně ta situace a problém, na kterou jsem se od začátku ptal a nebyla mi jasná. :)

GeneHawkins to vysvětloval tak, že nejdříve platí přednost zprava, zelený najede do klřižovatky a tam dává přednost protijedoucímu červenému.

I mně to dává smysl víc s tím protijedoucím na stejné silnici. Ale kde v zákoně najdu toto? To od začátku právě je mým cílem:
petr_riha píše:Přednost zprava platí pouze v případě, ze se v křižovatce nachází více silnic stejné úrovně.
GeneHawkins píše:Nic takového v zákoně není a cucáš si to z prstu. Není podstatné, kolik je na křižovatce silnic, ale kolik má ramen, z kolika směrů můžou auta přijet. A přednost zprava platí samozřejmě i když přijíždím po hlavní, která zatáčí doprava, a já jedu rovně.
Uživatelský avatar
GeneHawkins
Letec
Příspěvky: 2041
Registrován: čtv 09 srp 22:26

Re: Přednost - prosba o radu v autoškole

Příspěvek od GeneHawkins »

petr_riha píše:
GeneHawkins píše:A přednost zprava platí samozřejmě i když přijíždím po hlavní, která zatáčí doprava, a já jedu rovně.
OK, zkusím to na tebe s barvičkami (nechce se mi přemýšlet, kde podobná křižovatka je, ale třeba ti barvičky pomohou pochopit, proč je nesmysl, že platí přednost zprava.

Obrázek

Představ si takovouhle křižovatku. Dle tvého konstruktu o přednosti zprava vyplývá, že červený dává přednost zelenému, neboť hlavní silnice zatáčí doprava a zelený je po jeho pravici. Už vidíš, že to, co povídáš, nedává smysl?
To, že platí přednost zprava, neznamená, že zároveň neplatí i přednost protijedoucích vozidel.
Nebo na křižovatce nerozlišených silnic taky podle tebe žádná přednost zprava neplatí?
Jak by to teda bylo tady podle tebe? Je to úplně to samé.
k.jpg
A podle čeho se přednost bude podle tebe řídit tady, když ne podle přednosti zprava?
k1.jpg
Marek99
Autoškolák
Příspěvky: 30
Registrován: čtv 08 črc 14:42

Re: Přednost - prosba o radu v autoškole

Příspěvek od Marek99 »

No a ty když projíždíš takovouto křižovatkou, tak kdybys odbočoval v první zatáčce doleva na vedlejší si říkáš, že dáváš přednost zprava a jakmile jsi u druhého obloučku a chtěl by jsi sjet na vedlejší doprava, tak že máš přednost zprava pro změnu ty?

https://www.google.cz/maps/@49.1843279, ... 312!8i6656

https://www.google.cz/maps/@49.5688476, ... 384!8i8192

Tedy pro tebe hlavní v protisměru není protijedoucí a neříkáš si to dle paragrafu o odbočování doleva?
Uživatelský avatar
GeneHawkins
Letec
Příspěvky: 2041
Registrován: čtv 09 srp 22:26

Re: Přednost - prosba o radu v autoškole

Příspěvek od GeneHawkins »

Já si nic takového neříkám, protože vím, jak to je.
GeneHawkins píše:A přitom je to jednoduché. Pokud nebude přednost rozlišena jinak, budu dávat přednost všem, které bych při míjení měl po pravé ruce...
Je úplně jedno, jak tomu budeš říkat, jestli přednost zprava nebo protijedoucím, platí každopádně obojí.
Uživatelský avatar
řidičBOB
Antiradar FAN
Příspěvky: 26935
Registrován: stř 16 úno 20:26
Bydliště: furt rovně a pak druhý barák vpravo
Kontaktovat uživatele:

Re: Přednost - prosba o radu v autoškole

Příspěvek od řidičBOB »

Dyk jsem to psal - je to jedno, protože nehoda by šla tak jako tak za ním.
Zbytečné tlachání na x stranách.
No pain, no gain.
Vespa time \m/
Odpovědět