Kdo má přednost?

Ať už se chcete stát lepším řidičem, nebo poradit ostatním, jak se zlepšit.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Truck Daškam
Letec
Příspěvky: 2306
Registrován: pát 06 lis 22:10

Re: Kdo má přednost?

Příspěvek od Truck Daškam »

No, že značení platí pouze pro ta vozidla, po jejichž pravici je, je normálně oficiální a zaneseno v nějakých análech.
Ale kdysi (a proto to hledat nebudu, navíc je mi to celkem jedno) mi jeden diskutující naposílal odkazy onech análů, kde toto řešení je schváleno pouze pro svislé DZ, a světelné zařízení (tj. semafory) v tom zaneseny nebyly a semafor dle toho prostě platí pro všechny v daném směru jízdy, bez ohledu na jeho umístění v tom směru - onen diskutující se právě "rozčiloval", že to není v souladu těma análama a je to tak trochu punk

* za anály si dosaďte normy, prováděcí předpisy, cokoliv. Nevím právě (a proto to nechci hledat), jak se ono jmenuje :-D
Chápeš to?
petr_riha
Letec
Příspěvky: 1762
Registrován: pon 11 bře 13:42

Re: Kdo má přednost?

Příspěvek od petr_riha »

Předseda píše: úte 25 črc 17:37 maratonec: a to víš na beton nebo si to jen myslíš, protože tak jezdíš?

petr_říha: dtto maratonec.
Na beton. Semafor platí pro směr rovně, doprava žádný semafor není. Je tam jen trojúhelník, a křižovatka se řeší stejně jako by tam byla trvale svítící zelená šipka doprava. Tzn. můžeš jet, pokud dáš přednost autům ve volném směru.
Předseda píše: úte 25 črc 17:37 Nevím, co se tlemíš, když jsem "červenou" dal do uvozovek. Nebo ty snad říkáš "signál s červeným světlem" / případně směrový signál? Asi ne, že.
Ten smajlík nepatřil k pojmenování červené. Ale k červené, která tam není.
2024: Audi A5 Sportback S line 45 TFSI, 195kW
2019: VW Tiguan Highline R-Line 2.0 BiTDI, 176kW
2016: Audi A6 Avant 2.0 TDi, 140kW
petr_riha
Letec
Příspěvky: 1762
Registrován: pon 11 bře 13:42

Re: Kdo má přednost?

Příspěvek od petr_riha »

Ještě doplním, že na to, aby ten semafor mohl platit (jakože neplatí pro odbočení vpravo), musela by tam být nakreslená stop čára. Ta je v levém pruhu, v pravém nikoliv, protože ten pokračuje dál až k hlavní od vozovny. Tam už jsi dávno za semaforem.

Navíc, pokud by platil ten semafor, platil by i trojúhelník pod ním. Ten pro odbočení vpravo by tam pak byl už zbytečný. Atd., atd.
Naposledy upravil(a) petr_riha dne stř 26 črc 09:56, celkem upraveno 1 x.
2024: Audi A5 Sportback S line 45 TFSI, 195kW
2019: VW Tiguan Highline R-Line 2.0 BiTDI, 176kW
2016: Audi A6 Avant 2.0 TDi, 140kW
petr_riha
Letec
Příspěvky: 1762
Registrován: pon 11 bře 13:42

Re: Kdo má přednost?

Příspěvek od petr_riha »

TD: semafor vlevo může být jen pro odbočení doleva (nebude se dávat doprostřed silnice). Pro jízdu rovně a odbočení doprava musí být semafor logicky vpravo, stejně jako jakákoliv jiná dopravní značka.

Najezdil jsem toho docela dost a semafor pro jízdu vpravo, který by byl umístěný vlevo, jsem ještě neviděl.
2024: Audi A5 Sportback S line 45 TFSI, 195kW
2019: VW Tiguan Highline R-Line 2.0 BiTDI, 176kW
2016: Audi A6 Avant 2.0 TDi, 140kW
Uživatelský avatar
Předseda
Letec
Příspěvky: 1388
Registrován: stř 16 úno 11:20

Re: Kdo má přednost?

Příspěvek od Předseda »

Tady je úplně jiný názor http://www.trolejbus.cz/2007/krizovatky.htm
Budu rád, když maratonec + řiha, kteří to vědí na beton, řeknou z čeho vychází oni. Třeba máte pravdu vy. Když už jsem na to narazil, tak bych rád měl jednou pro vždy jasno, abych se k tomu nemusel vracet.
petr_riha
Letec
Příspěvky: 1762
Registrován: pon 11 bře 13:42

Re: Kdo má přednost?

Příspěvek od petr_riha »

Na Střešovické nevidím STOP čáru, čili zastavím až u čáry, kterou vidím - těsně u Patočkovy. V ten moment jsem za světelným signálem, na semafor nevidím. Budu tedy čekat, až mě 3. auto v řadě za mnou problikne, že mám zelenou a můžu jet?

Pokud by pro mě i vpravo platil ten semafor (doplněný o trojúhelník), proč by byl pak pro odbočení vpravo duplikovaný? Nebo běžně máš v křižovatce 2 trojúhelníky pro jednotlivé směry?
Naposledy upravil(a) petr_riha dne stř 26 črc 12:29, celkem upraveno 1 x.
2024: Audi A5 Sportback S line 45 TFSI, 195kW
2019: VW Tiguan Highline R-Line 2.0 BiTDI, 176kW
2016: Audi A6 Avant 2.0 TDi, 140kW
Uživatelský avatar
mattonecz
Letec
Příspěvky: 3240
Registrován: čtv 01 zář 10:56

Re: Kdo má přednost?

Příspěvek od mattonecz »

tak v tom prvnim případě tam máš uplně oddělený pruhy třeba 100 metrů a jak psal petr, neni tam žádná čára, kde by si měl zastavovat.
to máš jako zastavit u tý hlavní vystoupit a koukat na semafor nebo jak? :D
2022 Audi A4 Allroad 40TDI 150kw
ex :( 2022 Audi Q5 50TDI 210kw
Uživatelský avatar
Předseda
Letec
Příspěvky: 1388
Registrován: stř 16 úno 11:20

Re: Kdo má přednost?

Příspěvek od Předseda »

Místo vytlemených smajlíků bych čekal fundovanější / konkrétnější odpověď, když jste si tak jistí.
Já se ptám z tohoto důvodu http://www.trolejbus.cz/2007/krizovatky.htm
petr_riha
Letec
Příspěvky: 1762
Registrován: pon 11 bře 13:42

Re: Kdo má přednost?

Příspěvek od petr_riha »

Ten odkaz už jsi jednou posílal.

Tak jinak. Pokud pro tebe ta červená platí, kde zastavíš? A proč?
2024: Audi A5 Sportback S line 45 TFSI, 195kW
2019: VW Tiguan Highline R-Line 2.0 BiTDI, 176kW
2016: Audi A6 Avant 2.0 TDi, 140kW
PepaSFI
Pan Řidič
Příspěvky: 455
Registrován: ned 29 dub 18:23

Re: Kdo má přednost?

Příspěvek od PepaSFI »

pokud tam je příčná čára, zastavuje se u ní, pokud není, zastavuje se u semaforu. Takhle to je v zákoně.
Odpovědět