Kdo má přednost?

Ať už se chcete stát lepším řidičem, nebo poradit ostatním, jak se zlepšit.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Truck Daškam
Letec
Příspěvky: 2302
Registrován: pát 06 lis 22:10

Re: Kdo má přednost?

Příspěvek od Truck Daškam »

Pokud jedu doprava, je to jiná křižovatka, mám tam trojúhelník, zleva je hlavní (na tom sloupku, kde mi svítí červená sipka)
Moc nevím z čeho vycházet, že se jedná o dvě křižovatky? Viz mapa ode mě, kde je taktéž ostrůvek, ale je to celé jedna křižovatka a jak odbočující doprava mám normálně přednost
Přesně tohle totiž umí ukázat dodatková tabulka s tvarem křižovatky...
Chápeš to?
Uživatelský avatar
Předseda
Letec
Příspěvky: 1388
Registrován: stř 16 úno 11:20

Re: Kdo má přednost?

Příspěvek od Předseda »

Aha, nedal jsem odkaz na tu druhou. OK

1) Křížení gen. Šišky / čs. exilu zde
2) křížení čs. / Modřanská zde

křižovatky jsou stejné, liší se pouze tím, že č.1 obsahuje značku hlavní.

č.2 = jako řidič odbočující z čes.exilu doprava na Modřanskou na zelenou, mám přednost vůči vozidlu, které vyjíždí od ulice Mezi Vodami.
č.1 = stejný průběh, odbočuji doprava z gen. Šišky na exil, vozidlo proti jede taky na exil, ale tady už mu musím dát přednost.

A mě zajímá, dle čeho to tedy mám vědět, když nikde žádná doplňková značka není..? :-?
petr_riha
Letec
Příspěvky: 1756
Registrován: pon 11 bře 13:42

Re: Kdo má přednost?

Příspěvek od petr_riha »

Truck Daškam píše: pon 12 zář 07:01 Moc nevím z čeho vycházet, že se jedná o dvě křižovatky?
Přesně tohle totiž umí ukázat dodatková tabulka s tvarem křižovatky...
Tak na odkazu https://www.google.com/maps/@50.004251, ... 312!8i6656 (což je ten, na který jsem reagoval), je to dáno osazenými značkami a absencí tvaru křižovatky (tzn. jedno křižovatka je ta, na které je vozidlo z výhledu na hlavní (vedlejší je zleva doprava), druhá křižovatka je za tím ostrůvkem, kde vozidlo z výhledu je na vedlejší, naopak vozidlo zleva je na hlavní.

Nevím, co je na tom k nepochopení. Pokud by to byla jedna křižovatka při současném osazení značek, jak by vypadala na dodatkové tabuli? Hlavní rovně z pohledu řidiče z výhledu a pak kousek od ostrůvku vpravo?
2024: Audi A5 Sportback S line 45 TFSI, 195kW
2019: VW Tiguan Highline R-Line 2.0 BiTDI, 176kW
2016: Audi A6 Avant 2.0 TDi, 140kW
petr_riha
Letec
Příspěvky: 1756
Registrován: pon 11 bře 13:42

Re: Kdo má přednost?

Příspěvek od petr_riha »

Předseda píše: pon 12 zář 07:53 Aha, nedal jsem odkaz na tu druhou. OK

1) Křížení gen. Šišky / čs. exilu zde
2) křížení čs. / Modřanská zde

křižovatky jsou stejné, liší se pouze tím, že č.1 obsahuje značku hlavní.

č.2 = jako řidič odbočující z čes.exilu doprava na Modřanskou na zelenou, mám přednost vůči vozidlu, které vyjíždí od ulice Mezi Vodami.
č.1 = stejný průběh, odbočuji doprava z gen. Šišky na exil, vozidlo proti jede taky na exil, ale tady už mu musím dát přednost.

A mě zajímá, dle čeho to tedy mám vědět, když nikde žádná doplňková značka není..? :-?
Ad 1a. pokud svítí semafor, jedeš (dává ti přednost protijedoucí odbočující z jeho pohledu doleva)
Ad 1b. pokud nesvíít semafor, dáváš přednost těm na Modřanské (hlavní), před protijedoucím máš přednost. Pokud chybí dodatková se tvarem křižovatky, je to kříž, čili ten proti tobě má taky trojúhelník

Ad 2. To, co jsem psal výše.
Ad 2a. pokud svítí semafor, jedeš (dává ti přednost protijedoucí odbočující z jeho pohledu doleva)
Ad 2b. pokud nesvítí semafor, dáváš přednost tomu na ČS.E. (je v ten okamžik na hlavní, má tam značku). Protijedoucí tam není, je to "T" křižovatka, kde ty jsi na vedlejší.

Obě křižovatky mi přijdou naprosto v pohodě a přehledné. Pokud by tam měla být hlavní někam se stáčející, musela by tam být dodatková. Pokud tam není a já mám trojúhelník, je hlavní ta, co je na mě kolmá.
2024: Audi A5 Sportback S line 45 TFSI, 195kW
2019: VW Tiguan Highline R-Line 2.0 BiTDI, 176kW
2016: Audi A6 Avant 2.0 TDi, 140kW
Uživatelský avatar
Truck Daškam
Letec
Příspěvky: 2302
Registrován: pát 06 lis 22:10

Re: Kdo má přednost?

Příspěvek od Truck Daškam »

petr_riha: Vysvětli mi rozdíl s tou křižovatkou, co jsem sem dával já (kde máš normálně přednost). Značení je totožné, u obou je ostrůvek - ale přednost úplně obráceně
Jako přijíždějící řidič odbočující doprava těžko budu hledat za lampou schovanou značku protijedoucím P2

Tohle přesně řeší dodatková tabulka s tvarem křižovatky (zase tu máš hemzy jak by asi měla vypadat - zajímavý, že leckde je)
Chápeš to?
petr_riha
Letec
Příspěvky: 1756
Registrován: pon 11 bře 13:42

Re: Kdo má přednost?

Příspěvek od petr_riha »

Truck Daškam píše: úte 13 zář 12:56 petr_riha: Vysvětli mi rozdíl s tou křižovatkou, co jsem sem dával já (kde máš normálně přednost). Značení je totožné, u obou je ostrůvek - ale přednost úplně obráceně
Jako přijíždějící řidič odbočující doprava těžko budu hledat za lampou schovanou značku protijedoucím P2
Myslíš tohle: https://www.google.com/maps/@50.0894331 ... 384!8i8192? Máš tam trojúhelník, vodorovné značení je jasné, jaký máš s tou křižovatkou konkrétní problém? Kde váháš, kdo má přednost? Já tam nic takového nedivím.

Truck Daškam píše: úte 13 zář 12:56 Tohle přesně řeší dodatková tabulka s tvarem křižovatky (zase tu máš hemzy jak by asi měla vypadat - zajímavý, že leckde je)
Co přesně? Pokud není, kolmý směr je hlavní, mám-li já trojúhelník. A pokud mám trojúhelník, tak dávám přednost, co na tom nechápeš? Co by jak mělo vypadat a není zřejmé, jak vypadá?
2024: Audi A5 Sportback S line 45 TFSI, 195kW
2019: VW Tiguan Highline R-Line 2.0 BiTDI, 176kW
2016: Audi A6 Avant 2.0 TDi, 140kW
Uživatelský avatar
GeneHawkins
Letec
Příspěvky: 2048
Registrován: čtv 09 srp 22:26

Re: Kdo má přednost?

Příspěvek od GeneHawkins »

Truck Daškam píše: úte 13 zář 12:56 petr_riha: Vysvětli mi rozdíl s tou křižovatkou, co jsem sem dával já (kde máš normálně přednost). Značení je totožné, u obou je ostrůvek - ale přednost úplně obráceně
Jako přijíždějící řidič odbočující doprava těžko budu hledat za lampou schovanou značku protijedoucím P2

Tohle přesně řeší dodatková tabulka s tvarem křižovatky (zase tu máš hemzy jak by asi měla vypadat - zajímavý, že leckde je)
Hele, ty máš se vším problém, ty bys měl ten řidičák dobrovolně odevzdat, pokud ho vůbec máš.

To mi řekni, jak řešíš doplňkovou zelenou šipku, když musíš dát přednost vozidlům jedoucím ve volném směru. Jak to zjistíš, který směr je volný?

Kua tak mám trojúhelník, tak dávám přednost. Jedu pomalu, čumím. Pokud mi to tam někdo nahrne, tak jede. S Pánem Bohem. Pokud nejede a taky dává přednost, jsem obezřetný, pokud víceméně stojí, můžu jet, ať tam má co chce, protože k náhlé změně ho nedonutím, tudíž přednost dostal. Hotovo, dvacet.

To je jako řešit, jestli má vlastně přednost jako protijedoucí nebo zprava. Je to fuk, prostě mu ji dám.
PepaSFI
Pan Řidič
Příspěvky: 455
Registrován: ned 29 dub 18:23

Re: Kdo má přednost?

Příspěvek od PepaSFI »

zvláštní je, že já, venkovan, naprosto nezvyklý na ty vaše pražský komplikace, to vidím zcela jednoduše. Fakt nechápu proč a nač by tam měla být dodatková tabulka. Dyť tam není co řešit. Prostě jedu po cestě kde visí "dej přednost", tak dávám přednost. Že to ještě před deseti metrama byla "hlavní" není vůbec podstatný. Prostě dávám přednost, pokud není stanoveno jinak tak všem kteří na mě odněkud jedou. Což je v tomhle případě snadné protože to budou jen zleva přijíždějící od středu křižovatky. Jen jedno není moc jasný a nechce se mi to objíždět tím gogelkoukadlem, jak ten co projíždí křižovatku po vedlejší, pozná že ten propoj je víc vedlejší než ta jeho vedlejší. Z tohohle pohledu to je poznat leda podle hraničních čar. Ale třeba tam z jiného směru ta tabulka je, hledat to nebudu a neznám to tam.
PepaSFI
Pan Řidič
Příspěvky: 455
Registrován: ned 29 dub 18:23

Re: Kdo má přednost?

Příspěvek od PepaSFI »

tak mi to nedalo a kouk jsem se a jasný. Prostě je tam kosočtverec, z vedlejší se stane hlavní, takže vůbec není co řešit. Prostě je to soustava několika křižovatek s poměrně prostým řešením.
Uživatelský avatar
Truck Daškam
Letec
Příspěvky: 2302
Registrován: pát 06 lis 22:10

Re: Kdo má přednost?

Příspěvek od Truck Daškam »

petr_riha » dnes, 16:23
Stejné křižovatky (ostrůvek), identické značení (dej přednost v jízdě) - a proč jsou přednosti obráceně, přesněji jak to má řidič odbočující doprava z toho poznat?

GeneHawkins: Znova: Zde žádnou přednost odbočující doleva NEDÁVÁŠ a máš jako vozidlo odbočující doprava PŘEDNOST
https://www.google.com/maps/@50.0894331 ... 384!8i8192

Kdežto to, co se dával Předseda jsou to dvě křižovatky a defacto protijedoucímu odbočujícímu doleva DÁVÁŠ PŘEDNOST

A já se ptám - dle čeho to má přijíždějící řidič odbočující doprava poznat? Když značení je STEJNÉ?
tak mi to nedalo a kouk jsem se a jasný. Prostě je tam kosočtverec, z vedlejší se stane hlavní, takže vůbec není co řešit. Prostě je to soustava několika křižovatek s poměrně prostým řešením.
Jasně, to nikdo nerozporuje.
Já se ptám jak má řidič odbočující doprava tohle poznat? Hledat v protisměru obrácenou značku P1...?
Chápeš to?
Odpovědět