Dávám přednost z prava?

Ať už se chcete stát lepším řidičem, nebo poradit ostatním, jak se zlepšit.
Uživatelský avatar
Truck Daškam
Letec
Příspěvky: 2207
Registrován: pát 06 lis 22:10

Re: Dávám přednost z prava?

Příspěvek od Truck Daškam »

Ještě jsem se na to podíval a ještě se nad tím zamyslel... a jak to napsat jinak. A možná ta značka není ani blbě daná a je dobře.

Jak tu padlo od Boba a je pravdou - daná značka platí na nejbližší křižovatce... A jaká je definice křižovatky?
Pokud jedu tím "svým" pruhem, žádnou křižovatku dle VZ neprojíždím tj. nikomu nedávám přednost - ale pokud budu měnit jízdní pruh doleva, v tu chvíli vjíždím na kruhový objezd a dávám přednost vozidlům, kteří po něm jedou

Ten kdo jede po kruhovém objezdu a chce měnit jízdní pruh doprava (tzn. sjet z kruháče), dává dle mě přednost ve smyslu změny jízdního pruhu dle §12 - úplně stejně, kde připojovací pruh navazuje na sjížděcí, třeba jako Jižní spojka > D1 u Kačerova.
Neexistuje žádná podmínka, že kruhový objezd musí mít samostatnej výjezd, kde by dotyčný musel mít přednost

Zkrátka ten kdo jede ve svém, má prostě před tím druhým přednost.
A pokud se jejich cesty kříží (tj jeden jede z kruháče doprava, druhý jede z pruhu na kruháč), musej si vyhovět - kdo by se mě ptal na řešení DN, tak si myslím, že jedinej aspekt na posouzení vinny by byl, kde přesně k nárazu došlo (tzn. jestli to bylo na kruháči nebo v tom pruhu vedle)


Ve finále si i myslím, že ta značka je tam úplně k hovnu a dal ji tam nějakej pedant na pořádek ve značení
Chápeš to?
PepaSFI
Pan Řidič
Příspěvky: 447
Registrován: ned 29 dub 18:23

Re: Dávám přednost z prava?

Příspěvek od PepaSFI »

máš to blbě! Ikdyž jsem použil formulaci o křižovatce, bral jsem to obecně. Značka P4-Dej přednost v jízdě, vůbec nijak nesouvisí s křižovatkou! Cituji popis: Značka označuje vedlejší pozemní komunikaci.
Značku lze použít i uvnitř větší nebo složitější křižovatky nebo na místě, kde se řidiči přikazuje, opakuje nebo zdůrazňuje povinnost dát přednost v jízdě. Konec citace. Tedy značka se vztahuje na jakoukoliv situaci v tom místě kde je potřeba určit přednost. Například se zcela běžně používá na dálničních nájezdech které taky nejsou křižovatkou.
Pokud by to mělo platit tak jak je vysvětlováno, měla by tam být dodatková tabulka nebo informační tabule s popisem situace řazení do pruhů a směrů. Pokud tam není, platí obecně dej přednost na všecky situace v tom místě.
A vždycky by mělo platit za správné, to jednodušší řešení. Je tam dej přednost? Tak dávám přednost. Vysvětlení že tadyhle takhle to asi platí a tamdle tudle to asi neplatí je pitomost.
Uživatelský avatar
Truck Daškam
Letec
Příspěvky: 2207
Registrován: pát 06 lis 22:10

Re: Dávám přednost z prava?

Příspěvek od Truck Daškam »

PepaSFI: Pravdu máš... Ale to že tam je dej přednost v jízdě, nijak neruší vodorovné značení ;-)
To se dá ignorovat třeba za situace, kdy napadne ta bílá věc v zimě, jezdí se v kolejích a VZ není vidět - a tudíž ho nelze dodržovat a dodržují se jen svislé značky (pokud jsou též pod sněhem, děj se vůle boží a je čas pátrat v paměti :-D )

A proto si myslím, že ta značka tam bejt vůbec nemusí
Chápeš to?
Uživatelský avatar
GeneHawkins
Letec
Příspěvky: 2041
Registrován: čtv 09 srp 22:26

Re: Dávám přednost z prava?

Příspěvek od GeneHawkins »

PepaSFI píše:Například se zcela běžně používá na dálničních nájezdech které taky nejsou křižovatkou.
Někteří lidé to tvrdí, já si ale myslím, že jejich tvrzení nemá oporu v zákoně.
Uživatelský avatar
Kavis
Mistr volantu
Příspěvky: 589
Registrován: čtv 10 říj 10:49

Re: Dávám přednost z prava?

Příspěvek od Kavis »

Zrovna sedim na pive s kamarádem, ktery vlastne tuto diskuzi spustil a dneska mu to tam borec z kruhace pustil do toho bypassu, ze musel zastavit, aby se nesrazili, takze obecne konstatovani, ze vsichni vi, co tam delat uplne nefunguje. :D
PepaSFI
Pan Řidič
Příspěvky: 447
Registrován: ned 29 dub 18:23

Re: Dávám přednost z prava?

Příspěvek od PepaSFI »

Daškam: A vodorovné značení má na to jaký vliv? Na jedné straně čáry přednost jo a na druhé ne? Nemusím znát úplně všecko ale taková funkce u přerušované čáry fakt není.
Odpovědět