Dávám přednost z prava?

Ať už se chcete stát lepším řidičem, nebo poradit ostatním, jak se zlepšit.
Uživatelský avatar
EL_XEL
Letec
Příspěvky: 1540
Registrován: úte 26 črc 12:19

Re: Dávám přednost z prava?

Příspěvek od EL_XEL »

Tak ona je to intuitivně stejná situace jako na dálnici, kde je sjezd a zároveň nájezd.

Taky, pokud najíždíš na dálnici, vjedeš do připojovacího pruhu a rozhodně ti to tam někdo z dálnice nemůže bezhlavě poslat, „protože je na hlavní“. To už se bavíme o jízdě v pruzích a ne o řešení křižovatky. A ten kruháč mi připadá jako totožná situace (pak se ovšem musím ptát, proč se dělá kruháč s takovýmhle řešením, protože jde tak nějak proti duchu tohoto typu křižovatku).
Uživatelský avatar
Truck Daškam
Letec
Příspěvky: 2207
Registrován: pát 06 lis 22:10

Re: Dávám přednost z prava?

Příspěvek od Truck Daškam »

Protože kruháč je dogma a ve zprávách o změně dopravy to dobře zní
Chápeš to?
jayd
Autoškolák
Příspěvky: 37
Registrován: pon 06 čer 12:16

Re: Dávám přednost z prava?

Příspěvek od jayd »

Ještě k tomu kruháku.
Proč je tady značka dej přednost v jízdě?
https://mapy.cz/zakladni?x=13.3664597&y ... itch=0.314

Dle toho co bylo napsáno, tak pokud jedu z dálnice a napojuji se na dálnici, tak přednost nedávám, protože neměním jízdní pruh.
Pokud bych se připojoval na I/27, tak platí pravidla pro jízdu v jízdních pruzích.
Uživatelský avatar
EL_XEL
Letec
Příspěvky: 1540
Registrován: úte 26 črc 12:19

Re: Dávám přednost z prava?

Příspěvek od EL_XEL »

Laická spekulace - protože kdyby tam ta značka nebyla, mohl by ses domnívat, že máš přednost zprava a fouknout to do libovolného pruhu, protože u tebe je jeden a na té dálnici 3.
Uživatelský avatar
Truck Daškam
Letec
Příspěvky: 2207
Registrován: pát 06 lis 22:10

Re: Dávám přednost z prava?

Příspěvek od Truck Daškam »

Do kteréhokoliv pruhu to fouknout nemůžeš nikdy - pořád platí vodorovné značení a jízda v jízdních pruzích.
Podle mě je tam ta značka docela zbytečně, čistě asi z důvodů označení, kdo je kde - aby to bylo jasný, kdyby třeba někdo při objíždění překážky nejel řádně v pruhu
Chápeš to?
Uživatelský avatar
řidičBOB
Antiradar FAN
Příspěvky: 26935
Registrován: stř 16 úno 20:26
Bydliště: furt rovně a pak druhý barák vpravo
Kontaktovat uživatele:

Re: Dávám přednost z prava?

Příspěvek od řidičBOB »

já vám tedy nevím, ale ty dvě značky spolu nesouvisí... Kruhový objezd je značka příkazová, která o značku upravující přednost může být doplněna. Obě mají svůj vlastní význam a obě ukládají řidiči, na sobě nezávislou, povinnost.
No pain, no gain.
Vespa time \m/
PepaSFI
Pan Řidič
Příspěvky: 447
Registrován: ned 29 dub 18:23

Re: Dávám přednost z prava?

Příspěvek od PepaSFI »

já to vidím stejně, jak už jsem napsal, je tam "dej přednost" a ta má působnost na jakoukoliv křižovatku nacházejícíse za touto značkou. Ten pruh je součástí kruháku, je to jeho pravý, vnější prstenec, respektive jeho část. Takže by to mělo být tak že vjíždějící musí dát přednost vozidlům na kruháku, tedy i vozidlům co jedou, respektive právě vjíždí do té odbočky a ti co do té odbočky hodlají sjet z kruháku, nesmí ohrozit a omezit vozidla co už tam jedou.
Samozřejmě je to celý úplně blbě postavený, taková odbočka nikdy neměla vzniknout. Ale pokud mi někdo bude tvrdit že kus silnice který se jednoznačně nachází v křižovatce, součástí křižovatky není, aniž by to bylo nějak označené, je to jednoznačně nekompetentní pitomec ikdyby to byl třeba ministr.
Uživatelský avatar
řidičBOB
Antiradar FAN
Příspěvky: 26935
Registrován: stř 16 úno 20:26
Bydliště: furt rovně a pak druhý barák vpravo
Kontaktovat uživatele:

Re: Dávám přednost z prava?

Příspěvek od řidičBOB »

...hlavně míjím tu značku, takže pro mne platí...to je snad logické.
No pain, no gain.
Vespa time \m/
Uživatelský avatar
Truck Daškam
Letec
Příspěvky: 2207
Registrován: pát 06 lis 22:10

Re: Dávám přednost z prava?

Příspěvek od Truck Daškam »

..hlavně míjím tu značku, takže pro mne platí...to je snad logické.
Ano, proto jsem psal, že je to neštastně označené a že značka by měla být jinde - což ale jaksi zde nejde a proto je takto. Že to pak může bejt nejasný a vyvolávat spekulace, nikoho asi nenapadlo
Chápeš to?
Uživatelský avatar
řidičBOB
Antiradar FAN
Příspěvky: 26935
Registrován: stř 16 úno 20:26
Bydliště: furt rovně a pak druhý barák vpravo
Kontaktovat uživatele:

Re: Dávám přednost z prava?

Příspěvek od řidičBOB »

Jasně. Že to je kokotské značení, je věc druhá.
Ale je takové, jaké je a je platné. Že tím myslel někdo něco jiného, je irelevantní.
No pain, no gain.
Vespa time \m/
Odpovědět