Dávám přednost z prava?

Ať už se chcete stát lepším řidičem, nebo poradit ostatním, jak se zlepšit.
Uživatelský avatar
ctrl_j
Letec
Příspěvky: 3775
Registrován: úte 09 dub 06:33

Re: Dávám přednost z prava?

Příspěvek od ctrl_j »

Dej prednost v jizde - vozidlum jedoucim po kruhovem objezdu.

Ty na kruhak nenajizdis, to vodorovne znaceni krasne ukazuje vnejsi hranici kruhaku, takze neni komu davat prednost.
Tohle je kruhak s tzv. bypassem, kde zadanym smerem projizdis bez napojeni na kruhovy objezd. Ve mestech se vyskytuje i s oddelovacim ostruvkem.
„Simplify, then add lightness.“ /Colin Chapman/
PepaSFI
Pan Řidič
Příspěvky: 447
Registrován: ned 29 dub 18:23

Re: Dávám přednost z prava?

Příspěvek od PepaSFI »

a tohohle se nejvíc bojím, svérázných výkladů pravidel.
Na kruhák samozřejmě vjíždíš, je tam značka která to oznamuje a je tam taky značka "dej přednost". Že je tvar toho vjezdu-výjezdu neobvyklý, na tom nic nezmění.Vjíždíš do místa označeného jako kruhový objezd- pak jsi na kruhovém objezdu. Mimochodem, ty kruháky se zkratkou na nejbližší výjezd oddělenou ostrůvkem mívají tu zkratku taky osazenou "dej přednost" nebo "stůj dej přednost", tak, že vozidla na bypassu dávají přednost vozidlům která jedou z kruháku obvyklým výjezdem. Tohle tady je stejná situace, jen fyzicky trošku jinak vytvarovaná.


A ještě bych něco k té předchozí křižovatce T. Tam může být těch trůblů víc. Ona totiž vykazuje typické znaky "pseudohlavní silnice". Tedy ten přímý směr je výrazně širší, omalovaný vodorovným značením a tak může být snadno pokládán za "hlavní" bez ohledu na skutečný stav přednosti. Takže bych moc nespoléhal na to odkud, jak a kam mi někdo přednost dá či nedá. Je houbeles platný být v právu když jsem rozbitej.
Uživatelský avatar
EL_XEL
Letec
Příspěvky: 1540
Registrován: úte 26 črc 12:19

Re: Dávám přednost z prava?

Příspěvek od EL_XEL »

Hele, to mi ani nemluv, těch kokotů, co jedou zleva bez prednosti je tam spousta, včetně náklaďáků plných hlíny z nedaleké stavby okruhu. To jsou u mě normálně vrazi, protože to tam znají a musejí vědět, co dělají.

Ještě ad ctrl_j a jeho příklad s hlavní. To je něco jiného. Jsem teď na mobilu a nechce se mi rozepisovat, ale u té hlavní/vedlejší mi to přijde naopak úplně jasné.
Uživatelský avatar
řidičBOB
Antiradar FAN
Příspěvky: 26935
Registrován: stř 16 úno 20:26
Bydliště: furt rovně a pak druhý barák vpravo
Kontaktovat uživatele:

Re: Dávám přednost z prava?

Příspěvek od řidičBOB »

ctrl: no já ti nevím…ta přednost platí pro všechny, kteří po té silnici jedou a je vcelku jedno, zda jedou doprava nebo na kruháč.
No pain, no gain.
Vespa time \m/
Uživatelský avatar
ctrl_j
Letec
Příspěvky: 3775
Registrován: úte 09 dub 06:33

Re: Dávám přednost z prava?

Příspěvek od ctrl_j »

PepaSFI píše:a tohohle se nejvíc bojím, svérázných výkladů pravidel.
Na kruhák samozřejmě vjíždíš, je tam značka která to oznamuje a je tam taky značka "dej přednost". Že je tvar toho vjezdu-výjezdu neobvyklý, na tom nic nezmění.Vjíždíš do místa označeného jako kruhový objezd- pak jsi na kruhovém objezdu.
Blby je, ze tento „sverazny vyklad pravidel“ zastavaji i autoskoly a dopravni policie.

Znacka mi rika, ze tam nekde je kruhac a tam nekde musim dat prednost. Na exponovanych mistech, kde se napr. stretavaji komunikace stejne tridy, nebo se nizsi trida (co dlouho byla hlavni) napojuje na vyssi, se taky predrazuje znacka konec hlavni pozemni komunikace, nasledovana dej prednost v jizde a taky to neplati hned bezprostredne od tech znacek (nekdy jsou doplnene metrazi, ale neni to pravidlo ani povinnost). Bud se dojede jeste ke stopce ci vodorovnemu znaceni, ktere tu komunikaci ukoncuje, v krajnim pripade to proste vyplyne ze situace (zleva zprava provoz).
PepaSFI píše:Mimochodem, ty kruháky se zkratkou na nejbližší výjezd oddělenou ostrůvkem mívají tu zkratku taky osazenou "dej přednost" nebo "stůj dej přednost", tak, že vozidla na bypassu dávají přednost vozidlům která jedou z kruháku obvyklým výjezdem. Tohle tady je stejná situace, jen fyzicky trošku jinak vytvarovaná.
To je ve vztahu k resene problematice stejne relevantni, jako ze se v GB jezdi vlevo.
„Simplify, then add lightness.“ /Colin Chapman/
Uživatelský avatar
Truck Daškam
Letec
Příspěvky: 2207
Registrován: pát 06 lis 22:10

Re: Dávám přednost z prava?

Příspěvek od Truck Daškam »

ctrl_j: Ohledně té přednosti s tebou souhlasím...
Ale značka určitě neříká, že "tam někde je kruháč", ale říká, že je za značkou - proto si myslím, že je to neštastně označený

Ta značka by měla bejt na čáře mezi tím pruhem a kruháčem, navíc ještě by musela být při vjíždění na kruháč po pravé ruce, což je zde konstrukčně a bezpečnostně nesmysl a proto je to takhle blbě - dle mého názoru
Ale celé by to mohla řešit dodatková tabulka?

PepaSFI píše:
Mimochodem, ty kruháky se zkratkou na nejbližší výjezd oddělenou ostrůvkem mívají tu zkratku taky osazenou "dej přednost" nebo "stůj dej přednost", tak, že vozidla na bypassu dávají přednost vozidlům která jedou z kruháku obvyklým výjezdem. Tohle tady je stejná situace, jen fyzicky trošku jinak vytvarovaná.
To je ve vztahu k resene problematice stejne relevantni, jako ze se v GB jezdi vlevo.
Hlavně jsou to dvě křižovatky za sebou - první je kruhová, následně je druhá křižovatka
Chápeš to?
Spectral
Mistr volantu
Příspěvky: 783
Registrován: ned 09 říj 08:19

Re: Dávám přednost z prava?

Příspěvek od Spectral »

Je to můj "domácí" kruháč, jezdím po něm několikrát denně. Značení je pitomé, protože je matoucí a rozděluje (rozdělovalo) řidiče na dvě skoro stejně velké skupiny, které si přednost vykládají opačně. Nicméně správná odpověď je ta, kterou prezentuje ctrl_j. Tenhle kruháč se řešil opakovaně, dokonce je k tomu papír z ministerstva (teď nedohledám) a je to vysvětleno skutečně tak, že hranice každé z těch křižovatek, které tvoří kruhový objezd, je až na hranici mezi těmi pruhy. Kdo pokračuje tím bypassem, ten vůbec do křižovatky nevjíždí, tudíž přednost nedává. Přednost dává ten, kdo se řadí z "připojováku" do toho dvoupruhu na kruháči; stejně tak dává přednost ten, kdo sjíždí z kruháče a vjíždí do jiného pruhu - bypassu.

Lidi se to nějak naučili za ty roky používat a dnes převládá výše popsaný způsob použití. Občas se ale najde střelec, který to pošle do bypassu natvrdo před čumák někoho projíždějícího bypassem a to se pak vždycky divím, že tam těch nehod není více. Ono alespoň díky tomu, že jsou z toho všichni trochu zmatení, tak tam lidi dávají docela pozor, počínají si přiměřeně inteligentně a nějak se (skoro) vždycky propletou, jak propagoval Truck Daškam.
:ar!
PepaSFI
Pan Řidič
Příspěvky: 447
Registrován: ned 29 dub 18:23

Re: Dávám přednost z prava?

Příspěvek od PepaSFI »

aha už rozumím. Máme tady značku která vlastně neplatí. Někdy. Podle toho jak slunce vyšlo a mraky přešly. Jen tak pro upřesnění, když pojedete v neznámém místě a u křižovatky bude značka "dej přednost" budete si posílat dotaz na policii jestli jako fakt platí nebo neplatí? Že tam sice je značka ale protože je to místní specifikum, tak tu přednost nedávám protože je to rébus abysme se nenudili? Chtěl bych potkat toho veleducha co to vymyslel a schválil. V hustším provozu to musí být fakt povyražení, výjezd co vlastně není výjezd, přednost co není přednost. Ono nestačí že u nás máme kruhák s polovičatým blbě vymyšleným ošetřením přednosti, ještě to budem komplikovat těmahle pitominama.
Z pohledu řidiče co nezná místní nápady: Na vjezdu mám jasno, je tam dej přednost, dávám přednost. Horší je to při jízdě po kolotoči. Jak má řidič poznat že to kurvadrát není výjezd ale jiný jízdní pruh? Dyť je to tak krátký že spousta kruháků má standardní výjezd širší! Ono to znamená totiž zcela protichůdné řešení přednosti s možností, nebo spíš s jistotou vzniku nebezpečné situace.
Takže platí můj dlouhodobý názor, že projektanti veřejných staveb mají před začátkem práce dostat násadou od krumpáče po hřbetě a případně po týdnu aplikovat přeočkování tímtéž, aby je přešly zvrhlý choutky a zamysleli se nad tím co dělají.
A obecně platí že mi bude houbeles platný že jsem v právu, když budu rozbitej. Tím spíš v situaci, kdy bude nejspíš záležet na tom kdo má lepšího právníka.
Spectral
Mistr volantu
Příspěvky: 783
Registrován: ned 09 říj 08:19

Re: Dávám přednost z prava?

Příspěvek od Spectral »

Ano, Pepo, v tom se shodneme. Je to debilní a mělo to být vyprojektováno jinak, jednoznačněji.
:ar!
Uživatelský avatar
Kavis
Mistr volantu
Příspěvky: 589
Registrován: čtv 10 říj 10:49

Re: Dávám přednost z prava?

Příspěvek od Kavis »

Ctrl_j, Spectral: diky, potvrdili jste mi mou domnenku. V patek mi rikal kolega, ze se tam zrovna moc nedomluvili s ridicem, co sjjzdel z kruhace a zastavili oba. Ja tam kdysi zazil situaci ze jsme od Rudne prijeli 3, nekdo chtel jet rovnou ven a nekdo na kruhac a zrovna dalsi 3 chteli z kruhace sjizdet. To sme se tam tak nejak "zazipovali" , takze pravidla dostala uplne na prdel :D
Odpovědět