Kdy zapnout mlhovky?

Ať už se chcete stát lepším řidičem, nebo poradit ostatním, jak se zlepšit.
Odpovědět
Jarda3
Adept autoškoly
Příspěvky: 10
Registrován: čtv 11 čer 16:42

Kdy zapnout mlhovky?

Příspěvek od Jarda3 »

Kdy mám zapínat mlhovky? Šikla by se nějaká jednoduchá pomůcka třeba podle počtu viditelných bílých sloupků. Liší se to u předních a zadních, nebo nějak jinak?
petr_riha
Letec
Příspěvky: 1698
Registrován: pon 11 bře 13:42

Re: Kdy zapnout mlhovky?

Příspěvek od petr_riha »

Zákon číslo 361/2000 o provozu na pozemních komunikacích stanoví, že přední světla do mlhy smí řidič užít jen za mlhy, sněžení nebo hustého deště. Zadní světla do mlhy musí řidič za mlhy, sněžení nebo hustého deště užít vždy.
VW Tiguan Highline R-Line 2.0 BiTDI, 240k, 2019
Audi A6 Avant 2.0 TDi, 190k, 2016
Jarda3
Adept autoškoly
Příspěvky: 10
Registrován: čtv 11 čer 16:42

Re: Kdy zapnout mlhovky?

Příspěvek od Jarda3 »

To vím. Rád bych věděl jak moc hustá ta mlha, déšť a sněžení musí být.
petr_riha
Letec
Příspěvky: 1698
Registrován: pon 11 bře 13:42

Re: Kdy zapnout mlhovky?

Příspěvek od petr_riha »

Jako mlíko...
VW Tiguan Highline R-Line 2.0 BiTDI, 240k, 2019
Audi A6 Avant 2.0 TDi, 190k, 2016
Uživatelský avatar
Zajda
Letec
Příspěvky: 1867
Registrován: ned 04 lis 03:01

Re: Kdy zapnout mlhovky?

Příspěvek od Zajda »

Mlhovky jsou naším národním sportem a jestli chceš být správný Čech, musíš je zapnout pokaždé co projedeš kolem rybníka nebo mokřadu, nad kterým se vznáší malinký opar. Dál je musíš hlavně zapínat v kolonách, protože čím víc mlhovek najednou před sebou řidič vidí, tím je jeho jízda bezpečnější.

A teď vážně - přední mlhovky nejsou povinnou výbavou a zapínají se výhradně pro to, abys lépe viděl. Lépe s nima vidíš pokud je viditelnost opravdu skoro nulová, protože podsvěcují mlhu zespod.
V opačném případě jen oslňuješ ostatní.

Zadní mlhovka povinnou výbavou je, a zapíná se abys byl lépe vidět pro řidiče vzadu.
U nás máme v zákoně jen obecný nic neřešící blábol viz výše, takže to lidé raději pustí vždy, co kdyby náhodou.
Pokud vím, tak v Německu mají stanoveno, že se zadní mlhovka zapíná při viditelnosti pod 50m a v případě jejího použití pak platí maximální rychlost 50 km/h. To celkem polopaticky naznačuje, jak špatná viditelnost musí být, aby bylo použití mlhovky na místě.

Není nic proti ničemu když mlhovku pustíš pro jistotu. Ale s jednou zásadní podmínkou - když už tě někdo dojede a vidíš ho pěkně v zrcátku, měl bys mlhovku vypnout, jen mu s ní vypaluješ oči.
Stejně tak v koloně ve městě, tam jsem vživotě neviděl mlhu co by stála za řeč, ale uvědomělých občanů s mlhovkou spousty, proboha.
Oblíbený český přístup je také zapnout ji na dálnici ve 130 km/h v dešti.
V takové ozářené vodní tříšti už nevidí nikdo nic.

Pro zjednodušení bych se řídil německým přístupem - pokud nelze jet více než 50 km/h kvůli viditelnosti, zapnout zadní mlhovku do doby než tě dojede jiné auto. S takovýma podmínkama se setkávám v průměru tak jednou za 3 roky aktivního ježdění...
《》
Jarda3
Adept autoškoly
Příspěvky: 10
Registrován: čtv 11 čer 16:42

Re: Kdy zapnout mlhovky?

Příspěvek od Jarda3 »

K tomu přední mlhovky nepovinné, zadní povinné mi nesedí ovládání v mojí Škodě Scale, kde se ovládají povytažením knoflíku na ovládání světel a můžu mít buď jen přední, nebo oboje - alespoň podle návodu, na který se teď koukám.
Uživatelský avatar
Zajda
Letec
Příspěvky: 1867
Registrován: ned 04 lis 03:01

Re: Kdy zapnout mlhovky?

Příspěvek od Zajda »

Spousta aut přední mlhovky ani nemá. Nevím proč u VW/Škody vymysleli ovládáni jak říkáš, ale pokud už budeš potřebovat opravdu svítit zadní mlhovkou, tak ty přední zas tolik vadit nebudou. Protijedoucího řidiče navíc potkáš jen na chvíli, pak tě mine a má od tebe má pokoj :-)
《》
Jarda3
Adept autoškoly
Příspěvky: 10
Registrován: čtv 11 čer 16:42

Re: Kdy zapnout mlhovky?

Příspěvek od Jarda3 »

Ale pořád bych rád věděl, kdy je mám zapnout. Kolik bílých sloupků musím vidět? Jeden, dva?
Uživatelský avatar
HondaMan
Letec
Příspěvky: 3951
Registrován: čtv 17 úno 14:08

Re: Kdy zapnout mlhovky?

Příspěvek od HondaMan »

Za mě nezapínat nikdy.

1 sloupek bude akorát to je těch výše zmíněných 50m.
2.9T RWD
Uživatelský avatar
M.Z.
Letec
Příspěvky: 5425
Registrován: úte 28 srp 13:23
Bydliště: FM

Re: Kdy zapnout mlhovky?

Příspěvek od M.Z. »

Jarda3 píše:Ale pořád bych rád věděl, kdy je mám zapnout. Kolik bílých sloupků musím vidět? Jeden, dva?
Ideálně hned, jak se sešeří...

Dotaz z kategorie: mám si na bazéně sundat boty už před lavičkou, nebo až za ní? Tys nechodil do autoškoly?
KTM X-BOW GT
F-150 5,0 ROUSH
M2 MT
hoonring.cz
Coupe JCW KW3
Odpovědět