Kdy zapnout mlhovky?

Ať už se chcete stát lepším řidičem, nebo poradit ostatním, jak se zlepšit.
Odpovědět
PepaSFI
Pan Řidič
Příspěvky: 447
Registrován: ned 29 dub 18:23

Re: Kdy zapnout mlhovky?

Příspěvek od PepaSFI »

tyhel nekonečné debaty jsou důkazem protimlhovkové hysterie kdy už lidi zblblí propagandou úplně zblbnou a jsou schopni útočit na cokoliv. Nedávno taková debata běžela i na Garáž.cz a samozřejmě se tam jako obvykle vyskytl někdo kdo nadával na stovky blbců co nejen že svítí mlhovkama ve dne když je hezky, oni dokonce svítí jenom mlhovkama! A vůbec nehodlal připustit že to tam dole v nárazníku nejsou mlhovky ale denní světla. Eventuelně obojí, což má tak polovina škodovek a dalších aut. A když pak někdo takový ve svém božském hněvu zavadí o páčku aby mocným bleskem svých dálkovek zlosyna ztrestal a spolu s ním i tři další nic netušící co jedou za ním a z nich někdo dostane chuť taky trestat, to pak bude krásně na světě. Všichni na sebe budem blikat až do naprostého ublikání.
Uživatelský avatar
řidičBOB
Antiradar FAN
Příspěvky: 26935
Registrován: stř 16 úno 20:26
Bydliště: furt rovně a pak druhý barák vpravo
Kontaktovat uživatele:

Re: Kdy zapnout mlhovky?

Příspěvek od řidičBOB »

Chlapče, průměrně inteligentní řidič ví, že s SPDS nesmí svítit žádné jiné osvětlení. Takže to lze vcelku dobře rozeznat, co mlhovky jsou a co ne ;-)
No pain, no gain.
Vespa time \m/
Uživatelský avatar
Truck Daškam
Letec
Příspěvky: 2207
Registrován: pát 06 lis 22:10

Re: Kdy zapnout mlhovky?

Příspěvek od Truck Daškam »

No, ono jsou řidiči co svítí mlhovkama a hrajou si na denní svícení - protože sousedovi to na Octavii taky svítí dole a je to hezký :-D

řidičBOB: Což je pravidlo, jehož smysl jsem nepochopil. Mě třeba na nákladním Volvu svítí denní svícení normálně s celým autem, a maj to tak všechny nákladní Volva.
Což je pak výhoda, že pokud není takový počasí kdy moje denní svícení oslnuje (třeba déšt) - nějak se tím nemusím trápit a můžu jet na denní svícení vlastně kdykoli
Chápeš to?
Uživatelský avatar
řidičBOB
Antiradar FAN
Příspěvky: 26935
Registrován: stř 16 úno 20:26
Bydliště: furt rovně a pak druhý barák vpravo
Kontaktovat uživatele:

Re: Kdy zapnout mlhovky?

Příspěvek od řidičBOB »

Co si představuješ pod pojmem “svítí s celým autem?” Jestli myslíš, že s SPDS svítí i zadní světla, tak je to v pořádku. Jestli tím ale myslíš, že ti svítí SPDS a zároveň potkávací nebo jiná světla, je to v rozporu s vyhláškou. A velmi pochybuji, že by to prošlo dovozcům při homologaci.
No pain, no gain.
Vespa time \m/
Uživatelský avatar
Truck Daškam
Letec
Příspěvky: 2207
Registrován: pát 06 lis 22:10

Re: Kdy zapnout mlhovky?

Příspěvek od Truck Daškam »

Ano, myslel jsem zadní obrysovky a boční pozičky.

Denní svícení při tlumených svítí běžně dneska taky - ale ztlumená a stanou se s nich obysová světla (parkovačky)
Chápeš to?
PepaSFI
Pan Řidič
Příspěvky: 447
Registrován: ned 29 dub 18:23

Re: Kdy zapnout mlhovky?

Příspěvek od PepaSFI »

pánové, měli byste si doplnit informace. Ty oktávie opravdu svítí mlhovkama, ovšem jsou v nich dvě žárovky, jedna pro mlhu a druhá slabší, jinak ozrcadlovaná jako denní svícení. Mám pocit že v něčem byly i nějaké dvouvláknovky.

A to svícení, co s čím, hodně aut svítí denníma i při hlavních světlech. Ty denní při tom sníží svit a stanou se obrysovkama. Je to tak schválené do provozu. Dokonce se stalo, tuším že u Renaultu že to schválili ikdyž to svítilo pořád stejně a pak to museli řešit svolávačkama protože je to proti naší legislativě. Jo je to tak, máme europředpisy na kdeco, jak se může jmenovat šmíruňk na mazání chleba nebo hnědá kořalka z brambor, ale jak má svítit auto co se vozí do půlky světa sjednocený není. Mě třeba znepokojuje, když na nějakým autě denní světlo najednou zhasne a začne oranžově blikat. Prostě mi to připadá divný ale svatou válku Audi nevyhlásím a do vočička jim blikat nebudu.
Uživatelský avatar
Truck Daškam
Letec
Příspěvky: 2207
Registrován: pát 06 lis 22:10

Re: Kdy zapnout mlhovky?

Příspěvek od Truck Daškam »

PepaSFI: Co se týká spodních světel Octavie - záleželo na výbavě.
Bud jsi tam měl jenom mlhovky, nebo jsi tam měl mlhovky, které byly rozdělené a bylo tam i denní svícení.
Jestli existovala verze bez mlhovek jenom s denním svícením - nevím.

Každopádně platilo, že při svícení denním svícením NEŠLO mít rozsvícené obrysovky na autě, a naopak při mlhovkách museli svítit obrysovky.
Takže jak píše řidičBOB - i průměrně inteligentní řidič pozná, čím na Octavii se svítí.

A ještě dodám, že dvouvláknová žárovka je totální nesmysl, protože pro mlhovky se používá halogenová žárovka (ted nevím jestli H1 nebo H3), pro denní svícení tam byla běžná 21W...


Co se týká blinkrů vs. denní svícení - při blinkrech se zhasnou a bliká pouze oranžově. Což mi nepřijde jako problém, protože denní svícení ve dne není zásadní a ten blinkr stačí a zároven je výraznější.
Zajímal jsem se, jak to ale je, pokud člověk někde stojí v noci - varovky + obrysovky. Kupodivu (a je to dobře) to funguje tak, že obrysovky (ztlumené denní svícení) svítí stále a do toho blikají varovky
Chápeš to?
PepaSFI
Pan Řidič
Příspěvky: 447
Registrován: ned 29 dub 18:23

Re: Kdy zapnout mlhovky?

Příspěvek od PepaSFI »

nevím co pozná průměrně inteligentní řidič a kolik jich kolem nás je. Realita je bohužel taková že je spousta takových co jsou zblblí takovýmahle debatama a pak to podle toho vypadá. Průměrně inteligentní řidič by měl vědět že když ho něco oslní, má se v první řadě starat aby to nějak zvládl a ne řešit kde má páčku od dálkovek. Lidi jsou přednasraní a hledají na koho to obrátit. Pak stačí aby někomu svítily světla trošičku jinak než ty osleplý bludičky na starý fabii a hned je zle. Blikání , trestání, ohnivý debaty o mlhovkářích a další přednasrání. Proč nikdo neřeší ty opravdu nebezpečný věci? Většina lidí neumí předjíždět a ještě si myslí že je to správně střelit to někomu hned před čumák a ještě zpomalit.
Uživatelský avatar
Truck Daškam
Letec
Příspěvky: 2207
Registrován: pát 06 lis 22:10

Re: Kdy zapnout mlhovky?

Příspěvek od Truck Daškam »

PepaSFI: Těch problému je daleko víc... A zrovna můj kanál na YT se věnuje třeba tomu předjíždění. Přesně to co píšeš zmiňuju, poukazuju na to. Narozdíl od "předomlhovkáře", kterýho tam mám za celou dobu působení opravdu doslova párkrát

A Fabie je zrovna blbej příklad - ty zrovna nejvíc maj rozštelovaný světla a oslňují potkávačkama :D
Chápeš to?
honziss
Letec
Příspěvky: 3442
Registrován: úte 08 bře 09:08

Re: Kdy zapnout mlhovky?

Příspěvek od honziss »

Ted jsem byl behat. Auta jsou videt na 0,5km+ ty normalne svitici, krizovatka na Vypichu = cca 1/3 mlhovkari :((
R4...258k
R3...261k
EV...264k
Odpovědět