Jak postupovat, pokud protijedoucí vozidla odbočují vlevo

Ať už se chcete stát lepším řidičem, nebo poradit ostatním, jak se zlepšit.
Odpovědět
olafvolafka
Spolujezdec
Příspěvky: 2
Registrován: úte 03 bře 07:29

Jak postupovat, pokud protijedoucí vozidla odbočují vlevo

Příspěvek od olafvolafka »

Už nějaký ten čásek mi vrtá v hlavě, jak dle předpisů postupovat v následující situaci:
- protijedoucí auta jedou po hlavní silnici
- protijedoucí auta se střetnou na křižovatce
- obě z protijedoucích vozidel odbočují vlevo

Standardně postupuji tak, že odbočuji vlevo spolu s protijedoucím vozidlem. Občas se mi ale stane, že ve chvíli, kdy začnu odbočovat, začnou řidiči protijedoucí vozidlo zprava předjíždět (což jim přepisy povolují). Já ale nikdy nevím, zda odbočit vlevo stihnu nebo ne, a když neodbočím, tak akorát blokuji provoz.

Jak byste v následující situaci postupovali vy? :-??
Uživatelský avatar
Jenyk
Mistr volantu
Příspěvky: 583
Registrován: úte 22 úno 11:04

Re: Jak postupovat, pokud protijedoucí vozidla odbočují vlev

Příspěvek od Jenyk »

Vůbec není o čem spekulovat. Protijedoucí vozidla mají přednost. Všechna, vždy. Musíte počkat. Máte na mysli, že blokujete auta za sebou? Počkají také. Jen je vhodné dát řidičům aut za sebou dost času na reakci, tj. nezabrzdit před odbočením vlevo příliš náhle a dávat včas blinkr vlevo.
Ken Kesey: "To Vic Lovell for telling me that dragons don't exist, and then leading me to their lair."
olafvolafka
Spolujezdec
Příspěvky: 2
Registrován: úte 03 bře 07:29

Re: Jak postupovat, pokud protijedoucí vozidla odbočují vlev

Příspěvek od olafvolafka »

To znamená, že odbočit současně s odbočujícím (vlevo) protijedoucím vozidlem mohu pouze tehdy, že za vozidlem nestojí žádná vozidla, které by mohla jet rovně, případně odbočovat vpravo, kterým bych jinak křížil směr jízdy.
Uživatelský avatar
GeneHawkins
Letec
Příspěvky: 2041
Registrován: čtv 09 srp 22:26

Re: Jak postupovat, pokud protijedoucí vozidla odbočují vlev

Příspěvek od GeneHawkins »

Pokud tam stojí, tak samozřejmě odbočovat můžeš. Ty jim musíš dát přednost - tedy počínat si tak, aby nemuseli náhle měnit směr nebo rychlost jízdy, což - stojí li - muset nebudou.
PepaSFI
Pan Řidič
Příspěvky: 447
Registrován: ned 29 dub 18:23

Re: Jak postupovat, pokud protijedoucí vozidla odbočují vlev

Příspěvek od PepaSFI »

pokud na silnici nejsou vyznačené pruhy pro směry jízdy a odbočování, pak je potřeba si před odbočením vlevo samozřejmě včas zapnout levý blinkr a najet si doleva, ke středu vozovky. Ne do protisměru ale co nejblíž ke středu. Pokud je křižovatka dost velká, vznikne tím místo vpravo, kterým můžou vozidla jedoucí rovně projet. Pokud tam místo není, pak smůla, musejí počkat. Není to zdržování, jsou to okolnosti vynucené provozem a každý řidič by to měl vidět a chápat. Ikdyž je pravda že onehdá mě na křižovatce vytroubilo veliký černý BMW protože jsem si dovolil zastavit na červenou. Asi byla ještě málo červená.
Janek25
Spolujezdec
Příspěvky: 6
Registrován: sob 25 črc 10:52

Re: Jak postupovat, pokud protijedoucí vozidla odbočují vlev

Příspěvek od Janek25 »

Dobrý den chci se zeptat jedu po hlavní silnici a chci odbočit doleva vím že musim dávat přednost protijedoucím ale když protijedoucí odbočuji do levá tak taky dávám prednost,taky jsou na hlavni silnici trochu mně mate přerušovana čara která tam je jestli že se střetnou 2 auta která odbočujou kdo má přednost děkuji za info 19 Ostravská
https://maps.app.goo.gl/pFepW6EYhw8VVAq69
Naposledy upravil(a) Janek25 dne pon 27 črc 14:51, celkem upraveno 2 x.
Uživatelský avatar
Předseda
Letec
Příspěvky: 1363
Registrován: stř 16 úno 11:20

Re: Jak postupovat, pokud protijedoucí vozidla odbočují vlev

Příspěvek od Předseda »

jedeš po hlavní, odbočuješ vlevo.. pardál je na vedlejší, odbočuje taky vlevo.. musí ti dát přednost.
Odpovědět