elektronická ruční brzda WTF?

Ať už se chcete stát lepším řidičem, nebo poradit ostatním, jak se zlepšit.
Excooll
Spolujezdec
Příspěvky: 5
Registrován: ned 15 pro 17:41

elektronická ruční brzda WTF?

Příspěvek od Excooll »

Ahoj všem zkušenějším,
mám řidičák 10let, max zrcátko jsem rozbil takže zaplať pánbů ať to tak zůstane, no jezdím ve klasice, 5 rychlostí v manuálu klasická ruční brzda, žádní asistenti, karburátor... Ručku občas používám i v provozu když se hodí. Ne ve stylu taxi taxi určitě jsme všichni ten film viděli...

Koukám po novém autě a obě co mám v merku i s manuálem mají jen knoflík a né klasickou ruční brzdu. Moje otázka je:

1) co se stane když vyjíždím z garáže ze sklepa a u toho mi to zdechne? Tam má člověk tak sekundu než rozmlátí celý bok auta o zdi nebo samotnou garáž. Stará dobrá ručka byla záležitost půl vteřiny a stojím na 30° sklonu. Lovím parking knoflík ? Funguje?

2) jak se vyjíždí z takových těch podzemních garáží kde je semafor vy stojíte s několika autama za sebou defakto v prudkým kopci to si zmáčknu tlačítko a věřím tomu? A při rozjezdu ho zase vymáčknu? Asi nebu stát 5 minut křečovitě na brzdě v krpálu...

3) když se mi vybije baterka brzdí to na parkovišti nebo v kopci když stojím u lesa?

Mě to přijde hovadina tyhle tlačítka. Ani na škodovce po dědečkovi se ručka nikdy nepokazila, prostě táhlo bovden a zdar, max se to seřídilo za 10minut. Prosím zbavte mě strachu z neznáma.
Dík
Uživatelský avatar
Snowman000
Letec
Příspěvky: 5586
Registrován: čtv 17 bře 09:36
Bydliště: Bratislava
Kontaktovat uživatele:

Re: elektronická ruční brzda WTF?

Příspěvek od Snowman000 »

V 99% pripadov funguje rucka na vsetky 4 kolesa (co je velka vyhoda na snehu oproti klasike co ide iba povedzme na zadok) a jej rychlost je fakt dostatocna na to aby auto v okamziku zastavila.

Pri aute s el. ruckou su vacsinou dva sposoby rozjazdu do kopca:
1)Po zatiahnuti el. rucky v kopci sa automaticky uvolni ak sa da spojka do zaberu a auto ma tendenciu sa pohnut.
2)V pripade ze je v aute elektricka rucka, tak je v aute takmer s urcitostou takzvany hillhold, ktory nechava natlakovanu brzdnu sustavu este 1-2 sekundy po pusteni brzdy, kedy je dost casu dat spojku do zaberu - preto nie je v kopci potreba zatiahnutia rucky vid. bod 1.

Vo vysledku je el. rucka proste blbuvzdornejsia, hlavne pre tieto situacie. Ale ano, klasikovi ten klacek chybat moze, iked v inych situaciach... ;) (a ja sa radim medzi nich)
Konzerva od sardiniek s LSD
Multak se vsim vsudy
...tbd...
jerry
Letec
Příspěvky: 3338
Registrován: čtv 17 bře 17:15

Re: elektronická ruční brzda WTF?

Příspěvek od jerry »

Já měl vždy a mám i na současných 3 autech jenom klasiku. Trochu se bojím, že bych při rychlé potřebě intuitivně sáhl do prázdna :( Kdo by hned pomyslel na čudlík :D A nemožnost ji využít v těch "jiných situacích" by taky chyběla. Nj, 40 let zvyku už je víc než železná košile ;)
„Přidej výkon a budeš rychlý na rovinkách. Ale uber hmotnost a budeš rychlý všude.“ Colin Chapman.
Uživatelský avatar
Snowman000
Letec
Příspěvky: 5586
Registrován: čtv 17 bře 09:36
Bydliště: Bratislava
Kontaktovat uživatele:

Re: elektronická ruční brzda WTF?

Příspěvek od Snowman000 »

Ja tiez mal doteraz len klasiku, ale v A4 uz nebolo moc na vyber a obcas ked ma prekvapi nahla nedotacavost (na snehu) tak mi este ide instinktivne ruka a hlada a nenajde...keby sa ale dala preprogramovat aby fungovala len na prdel, hmmm :-?
Konzerva od sardiniek s LSD
Multak se vsim vsudy
...tbd...
Uživatelský avatar
řidičBOB
Antiradar FAN
Příspěvky: 27027
Registrován: stř 16 úno 20:26
Bydliště: furt rovně a pak druhý barák vpravo
Kontaktovat uživatele:

Re: elektronická ruční brzda WTF?

Příspěvek od řidičBOB »

já to mám už na 4. autě v pořadí a tak nějak jsem si zvykl...jak jsme říkali v minulé práci: zvyknout si lze i na kriminál :-)
Na otočky ručkou už su stará :))
No pain, no gain.
Vespa time \m/
Uživatelský avatar
EL_XEL
Letec
Příspěvky: 1540
Registrován: úte 26 črc 12:19

Re: elektronická ruční brzda WTF?

Příspěvek od EL_XEL »

Excooll píše: 1) co se stane když vyjíždím z garáže ze sklepa a u toho mi to zdechne? Tam má člověk tak sekundu než rozmlátí celý bok auta o zdi nebo samotnou garáž. Stará dobrá ručka byla záležitost půl vteřiny a stojím na 30° sklonu. Lovím parking knoflík ? Funguje?
Tady ti asi nerozumím, v čem je problém. Ten prostřední pedál nejde v takové chvíli použít?
Excooll
Spolujezdec
Příspěvky: 5
Registrován: ned 15 pro 17:41

Re: elektronická ruční brzda WTF?

Příspěvek od Excooll »

EL_XEL píše:
Excooll píše: 1) co se stane když vyjíždím z garáže ze sklepa a u toho mi to zdechne? Tam má člověk tak sekundu než rozmlátí celý bok auta o zdi nebo samotnou garáž. Stará dobrá ručka byla záležitost půl vteřiny a stojím na 30° sklonu. Lovím parking knoflík ? Funguje?
Tady ti asi nerozumím, v čem je problém. Ten prostřední pedál nejde v takové chvíli použít?
Ono jasně, ale když mi zdechne motor vypadnou posilovače a dvoutunové auto bez posilovače brzd v prudkým kopci chce asi koňskou sílu na ten středový pedál. Ručku člověk jen zatáhl a stál. Párkrát jsem si zkusil brzdit za jízdy z vypnutým motorem abych věděl a popravdě mě to moc nevzrušovalo. Ale jde to a když člověk ví že se má dotoho opřít fakt 50kg aby brzdil tak zastaví :-)
Uživatelský avatar
abgx1
Letec
Příspěvky: 1525
Registrován: stř 14 říj 17:09

Re: elektronická ruční brzda WTF?

Příspěvek od abgx1 »

Ked ti zdochne auto tak brzdy ostanu natlakovane a bude brzdit akoby bolo nastartovane

Vypadok posilovaca sa prejavi tak po 2-3 stlaceni brzdy
petr_riha
Letec
Příspěvky: 1749
Registrován: pon 11 bře 13:42

Re: elektronická ruční brzda WTF?

Příspěvek od petr_riha »

Auto s manuálem teda (bohužel) nemám, ale nezatáhne se náhodou ručka při chcípnutí motoru automaticky? Nějak se mi nezdá, že by elektronika nechala chcíplé auto odbržděné (bo mě se třeba zatáhne i když jen otevřu dveře. Grc!)
2024: Audi A5 Sportback S line 45 TFSI, 195kW
2019: VW Tiguan Highline R-Line 2.0 BiTDI, 176kW
2016: Audi A6 Avant 2.0 TDi, 140kW
Uživatelský avatar
Snowman000
Letec
Příspěvky: 5586
Registrován: čtv 17 bře 09:36
Bydliště: Bratislava
Kontaktovat uživatele:

Re: elektronická ruční brzda WTF?

Příspěvek od Snowman000 »

Bude asi zalezat od auta a novosti...moja A4 mi to urcite nerobi, nezatahuje sa sami za ziadnych okolnosti, ale predsa je len uz pomaly z praveku (2009).
Konzerva od sardiniek s LSD
Multak se vsim vsudy
...tbd...
Odpovědět