Nelze splnit povinnost dát přednost

Ať už se chcete stát lepším řidičem, nebo poradit ostatním, jak se zlepšit.
Odpovědět
Ian
Spolujezdec
Příspěvky: 5
Registrován: ned 19 lis 10:25

Nelze splnit povinnost dát přednost

Příspěvek od Ian »

V pondělí jsem se dostal do situace, kdy jsem málem vjel do cesty cyklistovi, který byl na hlavní. Je to nepříjemná křižovatka https://mapy.cz/zakladni?x=14.4487750&y ... itch=0.158.

Jel jsem tudy okolo sedmé ranní hodiny. Můj postup: Stopka, kouknout do zrcadel a při pomalém nájezdu do křižovatky se 2x na obě strany rozhlédnout. Problém byl, že z kopce, z levé strany, jel docela rychle cyklista. Předpisy neporušil, překvapivě je na hlavní 50. A jel při pravém okraji vozovky, čímž se mi schoval za borovici, která roste výrazně přes plot až přes chodník. V zrcadle vidět nebyl, na rozsvícené přední světlo už to de iure nebylo. On neporušil nic a v mé moci není dát mu přednost dle zákona. Na poslední chvíli jsem si ho všimnul, ale on to měl na hnědý trenky. Mrzí mě to, ale já to lépe udělat nedokážu.

Jak by se postupovalo v případě nehody? Asi bych to dostal s plnou parádou za nedání přednosti a nikoho by nezajímalo, že v dané situaci svou povinnost splnit nedokážu, že?
Spectral
Mistr volantu
Příspěvky: 783
Registrován: ned 09 říj 08:19

Re: Nelze splnit povinnost dát přednost

Příspěvek od Spectral »

Pokud by se potvrdilo (znalecké zkoumání rozhledových poměrů v křižovatce), že řidič přednost v jízdě objektivně dát nemohl, tak absentuje zavinění pro přestupek nedání přednosti v jízdě. Řidič je z toho pak venku a za případné škody vzniklé při nehodě by potenciálně odpovídal správce komunikace. Nicméně v praxi se správní orgány přetrhnou, aby to hodily na řidiče, a do akceptování skutečnosti, že za daných podmínek řidič objektivně přednost dát nemohl, se jim fakt nechce.
:ar!
PepaSFI
Pan Řidič
Příspěvky: 448
Registrován: ned 29 dub 18:23

Re: Nelze splnit povinnost dát přednost

Příspěvek od PepaSFI »

obvykle to dokonce chodí tak, že řidič i při nehodě zaviněné cyklistou, dostává spoluvinu pod alibistickým zdůvodněním že má předvídat. Asi proto že cyklista je často kretén co ignoruje i vlastní sebezáchovu.
Cyklisti obvykle ignorují sledování provozu a naprosto zapomínají na to že by se měli chovat čitelně a samozřejmě taky předvídat. Zkrátka když jedu do křižovatky a přes strom jí půlku nevidím, měl bych si uvědomit že ten co může být na druhý straně, mě nejspíš taky neuvidí, tudíž mi tu přednost bude dávat ztěží. Sice to bude jeho vina ale koho to bude bolet?
Jo a ještě, přednost v jízdě neznamená že se nikde nesmí nic pohnout.
Ian
Spolujezdec
Příspěvky: 5
Registrován: ned 19 lis 10:25

Re: Nelze splnit povinnost dát přednost

Příspěvek od Ian »

Jo, já definici přednosti znám. Zkrátka mě točí, že i když udělám všechno nejen dobře, ale i dle zákona, dostanu se od průseru, protože špatná křižovatka a cylista sebevrah, který se neuvědomuje, že mu to moc nebrzdí a že když ze mě vidí jen čumák auta, já ho nevidím a navíc musím hlídat další 2 směry. Místní to tam znají a 50 tam nejezdí (skoro) nikdo. A to ani v dobře osvětleném a v zrcadlech viditelném autě. Byla to prostě klika, že jsem hlavu otočenou zrovna do směru, odkud jel.
Uživatelský avatar
ctrl_j
Letec
Příspěvky: 3775
Registrován: úte 09 dub 06:33

Re: Nelze splnit povinnost dát přednost

Příspěvek od ctrl_j »

Docela me prekvapuje, ze tam neni upravou ta rychlost snizena. Padesat bych tam teda taky radeji nejel. Ty stromy bych resil, mistne prislusny spravce by mel vlastnika donutit to pokratit.
„Simplify, then add lightness.“ /Colin Chapman/
Ian
Spolujezdec
Příspěvky: 5
Registrován: ned 19 lis 10:25

Re: Nelze splnit povinnost dát přednost

Příspěvek od Ian »

Hmm, zkusím to na správce komunikace, i když nevím, jestli to je TSK, Praha 8 nebo kdo. Tu zeleň je potřeba umravnit. Seznam tam má panoramu z letošního července a asi není třeba dodávat, že auto s foťákama jede středem pruhu, ne při pravém kraji vozovky.https://mapy.cz/zakladni?x=14.4487097&y ... itch=0.089
Uživatelský avatar
GeneHawkins
Letec
Příspěvky: 2045
Registrován: čtv 09 srp 22:26

Re: Nelze splnit povinnost dát přednost

Příspěvek od GeneHawkins »

Musíš jet tak rychle (pomalu), abys v případě potřeby stál na místě. Pak už je to jeho povinnost jet tak, aby zastavil na rozhled a přizpůsobil rychlost okolnostem, které může předvídat.
Odpovědět