Stránka 1 z 1

Hloupý dotaz na značku tvar křižovatky

PříspěvekNapsal: pon 12 lis 14:25
od rendlik
Zdravím,

mám celkem hloupý dotaz na značku tvar křižovatky :D Ta značka ukazuje skutečný tvar křižovatky (tj. odpovídající skutečnému tvaru, jak vedou silnice / pruhy krajinou) nebo je to jen "napověda", jak tu křižovatku řešit?

Konkrétní příklad:
- mějme úplně nejobvyklejší tvar křižovatky, zleva-doprava vede hlavní, zeshora-dolu vedlejší. Tvar křižovky na značce je tedy klasické "plusko" (+).
- tato křižovatka ovšem z vedlejších směrů obsahuje speciální odbočovací pruh doprava.

Patří tyto odbočovací pruhy k této křižovatce, protože nejsou zakresleny na značce "Tvar křižovatky", nebo se berou automaticky jako "směr doprava", bez ohledu na to, zdali je pro odbočení doprava použit ten odbočovací pruh či ne?

Žil jsem XY let v domnění, že odbočovací pruhy samozřejmě ke křižovatce patří, a že se automaticky berou jako směr doprava na značce pro tvar křižovatky, ačkoliv tam nejsou schemtaticky zakresleny, ale kamos v hospodě tvrdil opak a popravdě jsem mu to nedokázal dostatečně vyargumentovat, že to je blbost, co tvrdí ;;)

Re: Hloupý dotaz na značku tvar křižovatky

PříspěvekNapsal: pon 12 lis 17:02
od PepaSFI
hlavně je to ta nápověda kvůli přednosti v jízdě aby bylo jasné která je hlavní. Ty běžné pravoúhlé, hlavní rovně, vedlejší napříč se často ani neznačí. A ty pruhy co popisuješ, co si pod tím představit? Odbočovací pruh kdy se do něj před křižovatkou zařadíš? Ty se na dodatkové tabulce nekreslí, obvykle tam spíš bývá značka znázorňující řazení do pruhů, ta velká modrá s šipkama.

Nebo to je spíš připojovací pruh? Tedy pruh který usnadní vjezd na hlavní kdy odbočíš ne přímo do hlavní silnice ale do připojovacího pruhu kde máš mořnost jet chvíli souběžně jako při vjezdu na dálnici. Ani ten se nekreslí, nemá žádný vliv na přednost v jízdě, jen usnadní odbočení a odstraní část rizik.

Anebo by to mohla být samostatná silnice která ještě před křižovatkou tvoří další křižovatku, odbočku doprava, kus silnice a napojení na hlavní, například připojovacím pruhem. Tam by záleželo na místní situaci ale vzhledem k tomu že by to zas nemělo vliv na přednosti, tak by se to nejspíš nezakreslovalo. Jedině v případě že by to bylo tak rozlehlé že by nebylo jasné že jde pořád o jednu křižovatku, by se to nejspíš značilo úplně samostatně.

Re: Hloupý dotaz na značku tvar křižovatky

PříspěvekNapsal: pon 12 lis 17:09
od řidičBOB
pokud myslíš tuhle, tak ten význam je v popisu celkem jasný...

Re: Hloupý dotaz na značku tvar křižovatky

PříspěvekNapsal: ned 18 lis 16:13
od EL_XEL
Pokud na těch „odbočovacích pruzích“ nejsou další značky označující další křižovatku, tak je to celé jedna křižovatka i kdyb tam těch odbočovacích pruhů bylo milion. Není kolega jeden z těch, kterej se domnívá, že když už odbočil z vedlejší a doleva, tak už je „na hlavní“ a domnívá se, že má přednost před těmi, co z protisměru odbočují do (jejich) prava?