Hloupý dotaz na značku tvar křižovatky

Ať už se chcete stát lepším řidičem, nebo poradit ostatním, jak se zlepšit.

Hloupý dotaz na značku tvar křižovatky

Příspěvekod rendlik » pon 12 lis 14:25

Zdravím,

mám celkem hloupý dotaz na značku tvar křižovatky :D Ta značka ukazuje skutečný tvar křižovatky (tj. odpovídající skutečnému tvaru, jak vedou silnice / pruhy krajinou) nebo je to jen "napověda", jak tu křižovatku řešit?

Konkrétní příklad:
- mějme úplně nejobvyklejší tvar křižovatky, zleva-doprava vede hlavní, zeshora-dolu vedlejší. Tvar křižovky na značce je tedy klasické "plusko" (+).
- tato křižovatka ovšem z vedlejších směrů obsahuje speciální odbočovací pruh doprava.

Patří tyto odbočovací pruhy k této křižovatce, protože nejsou zakresleny na značce "Tvar křižovatky", nebo se berou automaticky jako "směr doprava", bez ohledu na to, zdali je pro odbočení doprava použit ten odbočovací pruh či ne?

Žil jsem XY let v domnění, že odbočovací pruhy samozřejmě ke křižovatce patří, a že se automaticky berou jako směr doprava na značce pro tvar křižovatky, ačkoliv tam nejsou schemtaticky zakresleny, ale kamos v hospodě tvrdil opak a popravdě jsem mu to nedokázal dostatečně vyargumentovat, že to je blbost, co tvrdí ;;)
rendlik
Spolujezdec
 
Příspěvky: 7
Registrován: pát 06 dub 10:33

Re: Hloupý dotaz na značku tvar křižovatky

Příspěvekod PepaSFI » pon 12 lis 17:02

hlavně je to ta nápověda kvůli přednosti v jízdě aby bylo jasné která je hlavní. Ty běžné pravoúhlé, hlavní rovně, vedlejší napříč se často ani neznačí. A ty pruhy co popisuješ, co si pod tím představit? Odbočovací pruh kdy se do něj před křižovatkou zařadíš? Ty se na dodatkové tabulce nekreslí, obvykle tam spíš bývá značka znázorňující řazení do pruhů, ta velká modrá s šipkama.

Nebo to je spíš připojovací pruh? Tedy pruh který usnadní vjezd na hlavní kdy odbočíš ne přímo do hlavní silnice ale do připojovacího pruhu kde máš mořnost jet chvíli souběžně jako při vjezdu na dálnici. Ani ten se nekreslí, nemá žádný vliv na přednost v jízdě, jen usnadní odbočení a odstraní část rizik.

Anebo by to mohla být samostatná silnice která ještě před křižovatkou tvoří další křižovatku, odbočku doprava, kus silnice a napojení na hlavní, například připojovacím pruhem. Tam by záleželo na místní situaci ale vzhledem k tomu že by to zas nemělo vliv na přednosti, tak by se to nejspíš nezakreslovalo. Jedině v případě že by to bylo tak rozlehlé že by nebylo jasné že jde pořád o jednu křižovatku, by se to nejspíš značilo úplně samostatně.
PepaSFI
Řidič začátečník
 
Příspěvky: 153
Registrován: ned 29 dub 18:23

Re: Hloupý dotaz na značku tvar křižovatky

Příspěvekod řidičBOB » pon 12 lis 17:09

pokud myslíš tuhle, tak ten význam je v popisu celkem jasný...
No pain, no gain.
V6 + V4 + R3
Uživatelský avatar
řidičBOB
Antiradar FAN
 
Příspěvky: 22818
Registrován: stř 16 úno 20:26
Bydliště: furt rovně a pak druhý barák vpravo

Re: Hloupý dotaz na značku tvar křižovatky

Příspěvekod EL_XEL » ned 18 lis 16:13

Pokud na těch „odbočovacích pruzích“ nejsou další značky označující další křižovatku, tak je to celé jedna křižovatka i kdyb tam těch odbočovacích pruhů bylo milion. Není kolega jeden z těch, kterej se domnívá, že když už odbočil z vedlejší a doleva, tak už je „na hlavní“ a domnívá se, že má přednost před těmi, co z protisměru odbočují do (jejich) prava?
Uživatelský avatar
EL_XEL
Letec
 
Příspěvky: 1307
Registrován: úte 26 črc 12:19


Zpět na Naučte se lépe řídit

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník