Povinná výbava - žárovky vs LED, hever vs plnící sada

Ať už se chcete stát lepším řidičem, nebo poradit ostatním, jak se zlepšit.
Jupijou
Autoškolák
Příspěvky: 38
Registrován: úte 20 úno 14:04

Povinná výbava - žárovky vs LED, hever vs plnící sada

Příspěvek od Jupijou »

Právě jsem dovezl novou Mazdu 3 2018. Má LED světla a tudíž mezi prodejcem dodanou povinnou výbavou "logicky" nebyly náhradní žárovky.

Mám si pro klid v duši PČR pořídit do auta ještě v dnešní době sadu žárovek, která mi bude naprosto k ničemu jen, abych ji mohl ukázat? Zákon je zákon. Předpokládám, že ano.

Další dotaz mám k heveru a klíči na matice kol, jelikož součástí vozu je (údajně od výroby) plnící sada. Prodejce argumentoval, že hever "logicky" není potřeba. Zákon je zákon. Tady si úplně jistý nejsem?

Vůz předávají údajně s trojuhelníkem, vestama a naházeným obsahem lékárničky.

Díky.
Jupijou
Autoškolák
Příspěvky: 38
Registrován: úte 20 úno 14:04

Re: Povinná výbava - žárovky vs LED, hever vs plnící sada

Příspěvek od Jupijou »

https://cs.wikipedia.org/wiki/Povinn%C3 ... ho_vozidla
ad. hever + klíč

Otázka jak dalece je to důvěryhodné.

Zvedák, klíč na matice (šrouby) kol, náhradní kolo nebo kola (vozidla kategorií M a N; toto vybavení není povinné u vozidel s koly umožňujícími nouzové dojetí po defektu, u vozidel vybavených pro bezdemontážní nouzovou opravu, městských autobusů, zásahových požárních automobilů a komunálních vozidel provozovaných v operativním dosahu servisních služeb provozovatele)
Uživatelský avatar
oxik
Letec
Příspěvky: 1816
Registrován: pát 27 čer 10:30

Re: Povinná výbava - žárovky vs LED, hever vs plnící sada

Příspěvek od oxik »

Stačí se podívat do zákona, který výbavu upravuje..
341/2002 Sb., Paragraf 32, odstavce 1 a 2

Povsimni si hlavně "vymenneho zdroje světla" (1b)
Jupijou
Autoškolák
Příspěvky: 38
Registrován: úte 20 úno 14:04

Re: Povinná výbava - žárovky vs LED, hever vs plnící sada

Příspěvek od Jupijou »

Díky za odkaz. Za výměnný zdroj světla jako neurčitý právní pojem ale jde považovat klidně xenonovou výbojku. Záleží na interpretaci, tedy výkladu toho zákona PČR a to mne právě zajímá.
Uživatelský avatar
oxik
Letec
Příspěvky: 1816
Registrován: pát 27 čer 10:30

Re: Povinná výbava - žárovky vs LED, hever vs plnící sada

Příspěvek od oxik »

Tak sorry, odkázal jsem tě omylem na již zruenou vyhlášku :D
Nově je to 341/2014 Sb. a výbava je v příloze 12
Jupijou
Autoškolák
Příspěvky: 38
Registrován: úte 20 úno 14:04

Re: Povinná výbava - žárovky vs LED, hever vs plnící sada

Příspěvek od Jupijou »

Tam to je ale popsáno naprosto stejně = po jedné náhradní žárovce výměnného zdroje světla.

Já spíš asi budu potřebovat vědět jak nějaký Mazďák s novou 3kou vyléčil pokudmožno alespoň částečně účelnou sadou (hodí se pojistky a "nějaká ze žárovek") literu zákona pro případ kontroly. :-) Nějak mi vadí kupovat sadu, která je vyloženě úplně k ničemu (až krajní případ).

----

U pneumatik budu s plnící sadou doufat, že se nenajde někdo, kdo bude chtít, abych měl run flaty.

2. Povinnost podle odstavce 1 písm. c) a d) a povinnost vybavení vozidla náhradními koly rozměrů podle písmene e) se nevztahuje na

a) vozidla, která mají opatřena všechna kola pneumatikami zvláštní konstrukce umožňující nouzové dojetí po defektu s indikací defektu v kterékoliv z pneumatik nebo u vozidel kategorií M a N s indikací defektu v kterékoliv z pneumatik, která jsou vybavena prostředky pro bezdemontážní opravu poškozené pneumatiky umožňující nouzové dojetí,

c) vozidla, která jsou vybavena prostředky pro bezdemontážní opravu poškozené pneumatiky umožňující nouzové dojetí; u vozidel kategorie N2, N3, M2 a M3 vybavení prostředky pro bezdemontážní opravu může být nahrazeno patřičným smluvním vztahem, na jehož základě bude zajištěna oprava poškozené pneumatiky nepřetržitě na celém území České republiky; toto ustanovení platí pro vozidla kategorie M1 a N1 uvedená do provozu před 15. září 2009 pouze se souhlasem výrobce nebo pro vozidla kategorie M1 a N1 stejného typu jako vozidla, která se uvádí na trh jako nová bez náhradního kola v souladu s touto vyhláškou. Toto ustanovení platí obdobně i na přípojná vozidla v jízdní soupravě s vozidly kategorie M a N.
Jupijou
Autoškolák
Příspěvky: 38
Registrován: úte 20 úno 14:04

Re: Povinná výbava - žárovky vs LED, hever vs plnící sada

Příspěvek od Jupijou »

Tady jsem našel diskuzi, že by LED v případě Mazdy neměly být zřejmě výměnný zdroj světla https://www.mazdaklan.cz/threads/povinn ... 370/page-2 .

Stejně je tam těch žárovek ale více, tak něco budu potřebovat koupit.
Uživatelský avatar
oxik
Letec
Příspěvky: 1816
Registrován: pát 27 čer 10:30

Re: Povinná výbava - žárovky vs LED, hever vs plnící sada

Příspěvek od oxik »

https://www.mdcr.cz/Dokumenty/Silnicni- ... ni-vozidel

U mazdy máš přímo uvedené, že lze použít sadu, u jiných značek máš, že musí být vybaveny RFT, pokud máš sadu.

Ty ledky bych fakt neřešil, tam prostě diodu nevyměníš ani kdyby ses stavěl na hlavu (minimálně na silnici)
Jupijou
Autoškolák
Příspěvky: 38
Registrován: úte 20 úno 14:04

Re: Povinná výbava - žárovky vs LED, hever vs plnící sada

Příspěvek od Jupijou »

Ano, díky. Takže potřebuju vlastně jen pojistky a "nějaké" žárovky okolo - blinkry, SPZ - zkusím někde pohledat sadu, nebo se optat.
Uživatelský avatar
GeneHawkins
Letec
Příspěvky: 2045
Registrován: čtv 09 srp 22:26

Re: Povinná výbava - žárovky vs LED, hever vs plnící sada

Příspěvek od GeneHawkins »

Švihni tam co ti přijde pod ruku a vyřešeno. Stejně je to k hovnu...
Odpovědět