Rady začátečníkům v autoškole

Ať už se chcete stát lepším řidičem, nebo poradit ostatním, jak se zlepšit.
Odpovědět
Uživatelský avatar
oxik
Letec
Příspěvky: 1816
Registrován: pát 27 čer 10:30

Re: Rady začátečníkům v autoškole

Příspěvek od oxik »

S povinností školy smyku k autoškole naprosto souhlasím, už jenom z toho důvodu, že si člověk opravdu vyzkouší plně dupnout na brzdu a když to neudělá, instruktor ho "seřve". Kurz se mi líbil, ale očekával jsem od něj spíše zvládnutí nepředpokládaného smyku při průjezdech zatáčkou např. vysokou nájezdovou rychlostí nebo prudým vyhýbacím manévrem. Při jejich nájezdových rychlostech a vytyčené trase se mi nepodařilo dostat do smyku (nepočítám poloblokaci kol a klouzání dopředu, protože to je poměrně říditelné a lehce zvladatelné při daných rychlostech). Po té vytyčené trase byla zatáčka s mokrou kluznou fólií, kde si to člověk mohl zkoušet, ale instruktoři k tomu nic neříkali a hlavně bylo dost nepříjemné se z kluzné fólie dostat na suchý beton.

Po domluvě s instruktory jsem si po skončení kurzu ještě zkusil projet onu mokrou zatáčku při stejných rychlostech s vyplým a zaplým DSC, tady si dovolím ukázku (sorry za kvalitu, bratr mi to posílal mailem a potom to smazal, takže zůstalo jen tohle)



Uživatelský avatar
Pickuper
Letec
Příspěvky: 2590
Registrován: stř 16 úno 11:47
Bydliště: Pardubitz

Re: Rady začátečníkům v autoškole

Příspěvek od Pickuper »

oxik píše:S povinností školy smyku k autoškole naprosto souhlasím
Nic proti škole smyku, ale jako náplň autoškoly bych to teda neviděl. Ono je to totiž trochu dvojsečné. Jedna věc je "zvládnout" očekávaný smyk na cvičáku a jinej příběh je silnice v provozu a smyk, který se objeví "nečekaně". Druhak, dost lidí po tom, co se sklouznou na fólii začíná trpět představou, že smyk je něco, co už vždycky hravě zvládnou. V reálu je tomu ovšem poněkud jinak. Takže za mě škola smyku ano, ale ne jako součást autoškoly. Když mám mokrý papíry, měl bych jezdit především tak, abych se do smyku vůbec nedostal. Až se dostatečně vyjezdím, pak jako součást nějaký "vyšší" úrovně řízení rozhodně ano. I když upřímně řečeno, při všech dnešních asistentech v kombinaci s jízdou odpovídající povětrnostním podmínkám, stavu a povrchu vozovky a zejména pak svým schopnostem by se člověk do smyku vůbec neměl ani dostat. Aspoň mě se to nikdy nestalo a to mám papíry přes 20 roků a jezdím denně :)
Niko nadžanel ko kerdža
Uživatelský avatar
vonkreuz
Letec
Příspěvky: 1136
Registrován: stř 08 srp 22:02

Re: Rady začátečníkům v autoškole

Příspěvek od vonkreuz »

Přečetl jsem si článek na motorkari.cz o rozšíření řidičáku z B na A. Zarazily mně dvě věci, které si myslím, že jsou uvedeny chybně.
https://www.motorkari.cz/clanky/jak-na- ... 41750.html
kdy jsem nerozuměl v interkomu a na křižovatce jsem se zařadil rovně místo vpravo. Když jsem napodruhé porozuměl, tak jsem se samozřejmě ohlídl, zkontroloval provoz a přejel si do pravého odbočovacího pruhu. Jenže pode mnou už byla plná čára. Takže jsem dostal upozornění, že v případě takové situace při zkoušce musím zůstat již v pruhu, omluvit se, že jsem nerozuměl, ale rozhodně nepřejíždět plnou čáru, abych splnil pokyn, kam odbočovat.
Vzpomněl jsem si na Porsche vs. hasičská cisterna, kdy:
Úředníci ovšem případ uzavřeli s tím, že řidič zahájil předjížděcí manévr až po projetí křižovatky a za přechodem pro chodce. Zároveň nepředjížděl na plné čáře, protože čára za křižovatkou je součástí vodorovného značení pro řazení aut. O zákaz předjíždění se tudíž nejednalo.
https://www.lidovky.cz/domov/ridic-pors ... _domov_rsa
A potom jsem se v článku pročetl do pasáže o dopravním značení
Při vjíždění na parkoviště na Letné, kde se zkouší, byla malá stopka u boudy, kde nikdo nestál, situace navýsost přehledná, tak jsem ji projel, že… Jakub mi hned zahlásil, že i taková značka platí, a pokud bych na ní nezastavil při návratu po zkoušce, dostal bych okamžitě od komisaře vyhazov, tak ať si to dobře zapamatuji.
Už neplatí, že svislé dopravní značení musí mít předepsané parametry, velikost a provedení? :-k
Uživatelský avatar
řidičBOB
Antiradar FAN
Příspěvky: 26935
Registrován: stř 16 úno 20:26
Bydliště: furt rovně a pak druhý barák vpravo
Kontaktovat uživatele:

Re: Rady začátečníkům v autoškole

Příspěvek od řidičBOB »

Ad 1) je to dokonce jedna z testových otázek - když se zařadíš blbě, musíš projet křižovatku tak, jak nechceš. Navíc sic se nejedná o předjíždění, plná čára se ale nesmí přejíždět.
Ad 2) tady to blbě je. Dopravní značení má své náležitosti a pokud je značení provedeno jinak, tak není platné.
No pain, no gain.
Vespa time \m/
Uživatelský avatar
vonkreuz
Letec
Příspěvky: 1136
Registrován: stř 08 srp 22:02

Re: Rady začátečníkům v autoškole

Příspěvek od vonkreuz »

Děkuji!
Uživatelský avatar
EL_XEL
Letec
Příspěvky: 1540
Registrován: úte 26 črc 12:19

Re: Rady začátečníkům v autoškole

Příspěvek od EL_XEL »

řidičBOB píše:Ad 1) je to dokonce jedna z testových otázek - když se zařadíš blbě, musíš projet křižovatku tak, jak nechceš. Navíc sic se nejedná o předjíždění, plná čára se ale nesmí přejíždět.
Ad 2) tady to blbě je. Dopravní značení má své náležitosti a pokud je značení provedeno jinak, tak není platné.
Ad 2) Jestli se nepletu, tak je judikatura, která říkáš, že se máš značky držet, pokud ji vidíš a nespekulovat, jestli splňuje všechny náležitosti správně. Jinými slovy to, že to značení je špatně nebo ne úplně cajk neznamená, že na ně můžeš kašlat (netvrdím, že se mi to líbí).
Uživatelský avatar
řidičBOB
Antiradar FAN
Příspěvky: 26935
Registrován: stř 16 úno 20:26
Bydliště: furt rovně a pak druhý barák vpravo
Kontaktovat uživatele:

Re: Rady začátečníkům v autoškole

Příspěvek od řidičBOB »

Tak je otázka, jak je špatně provedeno. Vím, že tento výklad používal i NSS svého času u přechodného dopravního značení u měření rychlosti.
Ale také jsem byl u správního za zákaz zastavení, který byl asi ve 2,5m na budově a mé argumenty uznal SO hned na prvním pokecu.
No pain, no gain.
Vespa time \m/
406 Coupe
Pan Řidič
Příspěvky: 239
Registrován: čtv 28 zář 21:12

Re: Rady začátečníkům v autoškole

Příspěvek od 406 Coupe »

Byl jsem na výletě v JČ kraji a hned ve dvou městečkách jsem zaznamenal, že nebyla značená hlavní a přitom byla značená vedlejší zprava. Předpokládám správně, že kdybych to tam do někoho picnul, tak bude platit přednost zprava, bo nějaká značka na vedlejší mně nemá co zajímat?
Uživatelský avatar
ctrl_j
Letec
Příspěvky: 3775
Registrován: úte 09 dub 06:33

Re: Rady začátečníkům v autoškole

Příspěvek od ctrl_j »

Proc by ne? Trojuhelnik si videl a vis ze mas prednost. Ostatne neni to nahoda, ze existuji jen tri znacky, ktere lze bezpecne dle tvaru rozeznat i zezadu.

Teda az na drobne vyjimky :)
Přílohy
neviditelna.jpg
„Simplify, then add lightness.“ /Colin Chapman/
Odpovědět