Přednost

Ať už se chcete stát lepším řidičem, nebo poradit ostatním, jak se zlepšit.
reactor
Autoškolák
Příspěvky: 21
Registrován: pon 27 srp 22:39

Re: Přednost

Příspěvek od reactor »

ctrl_j píše:Jakou cervenou a jaky semafor? Pokud jedes doprava mas tam snad vlastni znaceni, v druhe krizovatce ktera se ridi vlastnimi pravidly.
To celý je jedna křižovatka, řídí se jedněma pravidlama. Ty "dej přednost v jízdě" platí při nefunkčnosti světelnýho zařízení.
řidičBOB píše:reactor: a ty máš řidičák?? Nebo si jenom děláš prdel??
Prdel si nedělám, řidičák mám. Můžeš mi odpovědět na otázku nebo toho nejsi schopen? Tak zatím sem vygooglil tohle, asi jsem nebyl sám, koho zaujal tenhle detail. Můžeš tedy reagovat na to (pokud mne považuješ za trola/trotla) a vysvětlit citací zákona, jak je to teda podle tebe správně? Změnilo se něco, co jsem nenašel?
Uživatelský avatar
řidičBOB
Antiradar FAN
Příspěvky: 27027
Registrován: stř 16 úno 20:26
Bydliště: furt rovně a pak druhý barák vpravo
Kontaktovat uživatele:

Re: Přednost

Příspěvek od řidičBOB »

Stanovisko dopravní akademie není závazné.
V praxi se řídím signály, které jsou v mém směru jízdy. Na uvedené křižovatce takový není. Z místa, kde bych měl zastavit, dokonce na světelnou soustavu často ani není vidět. Takže kdo a co nějak zamýšlel, je mi úplně jedno.
No pain, no gain.
Vespa time \m/
Uživatelský avatar
Shr3k
Mistr volantu
Příspěvky: 763
Registrován: pát 19 srp 11:15

Re: Přednost

Příspěvek od Shr3k »

IMO tam v tomto případě někdo jen postavil blbý semafor, který neměl mít jednoduché světlo, ale světlo se šipkou doleva a rovně (viz např. https://goo.gl/maps/nt7QZ - zcela legální a správné řešení, které ničemu neodporuje).
2022 BMW 540xdT, 2019 Mazda2 1.5 Skyactiv-G A/T
2022 BMW K 1600 B
WWW.MAZDAKLAN.CZ
Uživatelský avatar
M.Z.
Letec
Příspěvky: 5470
Registrován: úte 28 srp 13:23
Bydliště: FM

Re: Přednost

Příspěvek od M.Z. »

reactor píše:
ctrl_j píše:Jakou cervenou a jaky semafor? Pokud jedes doprava mas tam snad vlastni znaceni, v druhe krizovatce ktera se ridi vlastnimi pravidly.
To celý je jedna křižovatka, řídí se jedněma pravidlama. Ty "dej přednost v jízdě" platí při nefunkčnosti světelnýho zařízení.
řidičBOB píše:reactor: a ty máš řidičák?? Nebo si jenom děláš prdel??
Prdel si nedělám, řidičák mám. Můžeš mi odpovědět na otázku nebo toho nejsi schopen? Tak zatím sem vygooglil tohle, asi jsem nebyl sám, koho zaujal tenhle detail. Můžeš tedy reagovat na to (pokud mne považuješ za trola/trotla) a vysvětlit citací zákona, jak je to teda podle tebe správně? Změnilo se něco, co jsem nenašel?
Mě by zajímalo, jak bys podle tebe, sledoval z hranice křižovatky ten semafor...

Asi potřebuješ na všechno paragraf.
KTM X-BOW GT
F-150 5,0 ROUSH
M2 MT
hoonring.cz
Coupe JCW KW3
Spectral
Mistr volantu
Příspěvky: 787
Registrován: ned 09 říj 08:19

Re: Přednost

Příspěvek od Spectral »

Myslím, že reactora napadáte zbytečně. Všichni, včetně reactora, asi víme, jaký byl záměr autora toho dopravního značení a že v reálném světě se v těchto případech řídíme jen tou dopravní značkou "Dej přednost v jízdě", nikoliv tím semaforem, protože nám není určen.
Reactorovi ale nešlo o rozseknutí, jestli má na červenou zastavit, ani o zpochybňování jediného možného racionálního výkladu řízení provozu na té křižovatce. Šlo mu o to, zda dokážeme toto logické a praktické řešení opřít o právní předpisy, nikoli jen dojmy a zdravý rozum. A to skutečně může být problém. Kloním se k tomu, že za stávající právní úpravy a tohoto technického řešení značení je ta křižovatka zmetek. Všichni víme, jak ji projíždět, ale ve voňavém souladu s předpisy to není.
Klíčem je samozřejmě to, že ten semafor není určen pro řízení toho odbočovacího pruhu. Ovšem to, že stojí na ostrůvku nalevo od pruhu, ho z pohledu práva závaznosti nezbavuje. A právě proto je ta křižovatka zmetek. Semafor neměl mít skla s plným signálem, ale jen se šipkami rovně, popřípadě dvojšipkou rovně a doleva.
:ar!
Uživatelský avatar
GeneHawkins
Letec
Příspěvky: 2048
Registrován: čtv 09 srp 22:26

Re: Přednost

Příspěvek od GeneHawkins »

Přesně, přesně, přesně. Sám na takové křižovatce samozřejmě doprava jedu bez ohledu na semafor, ale slyšel jsem druhdy v TV policajta tvrdit, že mám zastavit. Jednalo se o Prosek, z Liberecké směrem k Ládví, už ji pohužel předělali...

Ještě k tomu blinkru a vjezdu na parkoviště, situace je jasná. Ovšem co se týče toho levého blinkru při jízdě rovně z hlavní na vedlejší, zákon nic takového nezakazuje, naopak říká, že jej řidič může dát i jindy když je to vhodné... A tady myslím, že pokud za mnou pojedou auta, je to vhodné a smysl to má. Pravý blinkr při jízdě po hlavní je samozřejmě povinné.
Spectral
Mistr volantu
Příspěvky: 787
Registrován: ned 09 říj 08:19

Re: Přednost

Příspěvek od Spectral »

GeneHawkins píše:Ovšem co se týče toho levého blinkru při jízdě rovně z hlavní na vedlejší, zákon nic takového nezakazuje, naopak říká, že jej řidič může dát i jindy když je to vhodné... A tady myslím, že pokud za mnou pojedou auta, je to vhodné a smysl to má.
Souhlasím za podmínky, že se jedná o křižovatku, na které nelze odbočit doleva (protože tam žádná cesta není) a levý blinkr tak může znamenat pouze jízdu rovně s opuštěním hlavní cesty. Budiž. Ale ve chvíli, kdy mám křižovatku s možností i odbočit doleva, tak ten blinkr v žádném případě nedám, bylo by to jednoznačně matoucí.
:ar!
Uživatelský avatar
GeneHawkins
Letec
Příspěvky: 2048
Registrován: čtv 09 srp 22:26

Re: Přednost

Příspěvek od GeneHawkins »

Pokud pojedou auta jen za mnou, tak ho klidně dám, protože jim to může být jedno, jestli jedu rovně nebo doleva, důležité je jim vtlouct do hlavy, že nejedu doprava po hlavní...
Samozřejmě to nebudu dávat protijedoucímu, který chce doleva na hlavní...
Uživatelský avatar
řidičBOB
Antiradar FAN
Příspěvky: 27027
Registrován: stř 16 úno 20:26
Bydliště: furt rovně a pak druhý barák vpravo
Kontaktovat uživatele:

Re: Přednost

Příspěvek od řidičBOB »

Takových zmetků v našich zákonech a dopravě je...
No pain, no gain.
Vespa time \m/
Uživatelský avatar
GeneHawkins
Letec
Příspěvky: 2048
Registrován: čtv 09 srp 22:26

Re: Přednost

Příspěvek od GeneHawkins »

Já v tom ale žádný zmetek nevidím. Podle mě je všechno jasné.
Odpovědět