Školení od P.Jandy

Ať už se chcete stát lepším řidičem, nebo poradit ostatním, jak se zlepšit.
Odpovědět
Reese
Pan Řidič
Příspěvky: 332
Registrován: stř 16 bře 20:15

Školení od P.Jandy

Příspěvek od Reese »

Místo poflakování po fóru jsem včera odpoledne radši vyrazil na jih za P.Jandou a i když na mě měl čas jen asi hodinku, stálo to za to. Vřele doporučuju každému, kdo se chce něco naučit.

Nejdřív mě svezl vlastním autem, což byl hlavně zážitek. Neznám nikoho, kdo je, jak to říct, takhle nad autem. Jedete klidně násobně víc než normálně a nemáte pocit, že by se něco zvláštního dělo, všechno probíhá naprosto v klidu jako když já jedu 80. Žádná zbrklost, žádné krizovky, prostě žádné známky ztráty kontroly. Cítil jsem se úplně bezpečně a přitom jsem nikdy v životě takhle rychle nejel.

Pak si sjel se mnou v 1er. Byl jsem po tom všem nervózní jak při maturitě :D Už za chvíli jsem taky dostal vysvědčení s tím, co dělám špatně. Skoro všechno :D Práce s volantem, sladění pedálů a řazení, nájezdy do zatáčky, výjezdy, hodně věcí. Ale všechno to dává smysl a musím na tom zapracovat.

Co pro mě ale bylo asi největší zážitek a nejvíc poučná věc bylo, že mě svezl s vlastním autem. Je pro mě do téhle chvíle nepochopitelné, co to auto dokáže, když je správně řízené.

Je těžké popsat styl P.Jandy. On řídí jako když neřídí, s autem v podstatě nic zvláštního nedělá. Nejvíc se to projevuje na čistotě průjezdu zatáčkou, kdy si v klidu dobrzdí, plynule přejde na plyn, drží auto obvylke bez korekcí na hraně přilnavosti a pak zase postupně zrychlí. Přitom obvykle vůbec nic nekoriguje volantem, když už tak plynem. Tohle je asi to nejkouzelnější: táhlá rychlá zatáčka, v nájezdu dá volant do určité polohy, vykrouží pravidelný oblouk, který trefí levý kraj silnice, apex a zase levý kraj a přitom volantem nehne ani o centimetr. Já se s tím vedle toho peru a přitom rychlost je výrazně nižší.

Fakt to pro mě byla škola a moc děkuju za tu hodinu času. Možná jsem větší lopata než si myslím, když mě to tak dostalo. Ale já smekám a děkuju. Víc možná řeknou další zdejší, kteří si P.Jandou mohli sjet. Ale řekl bych, že by to bylo poučné pro každého kdo cítí vlastní mezery a chce je odstranit. Umí nejen řídit, ale i popsat co dělám špatně.
Uživatelský avatar
pjanda
Administrátor
Příspěvky: 3001
Registrován: ned 06 úno 13:20
Kontaktovat uživatele:

Re: Školení od P.Jandy

Příspěvek od pjanda »

Tak ted jsem z Vas trochu nervozni ja :) Nemyslim, ze bych predvadel neco az tak mimoradneho, bude to pro Vas zajimave jen dokud nepoznate neco lepsiho ;)

Jinak jsem opravdu za posledni leta dospel k takovemu laissez-faire rizeni :) Auto dokaze neco a aby to prevedlo, staci mu k tomu nechat prostor. Vydupat z nej neco, co v nem neni, stejne nejde. Proto nemam rad takove ty rvave styly rizeni, pusobi to mozna akcne, ale je to mnoho nikam nevedouci namahy.

Kdybychom jeli blize limitu, take oprav pribude, ale to je okruhova zalezitost. Ja uz jsem tu vicekrat rekl, ze se povazuji za silnicniho ridice a bavi me cista svizna jizda, nejake totalni drceni auta na okruhu ani ne.

A ridite dobre, urcite lepe nez vetsina ceskych autonovinaru :) Kdyz se pokusite hlavne tak rychle neutahovat zatacky, chodit trochu citliveji na plyn a mene "sekat" razeni, bude to jiste o rad lepsi. Za klicove povazuji odhodlani delat veci lepe, pak jde vsechno...
Milovník starých pořádků.
Skanz3n
Uživatelský avatar
goes
Elektro Expert
Příspěvky: 2687
Registrován: stř 16 úno 10:55

Re: Školení od P.Jandy

Příspěvek od goes »

^:)^ ^:)^ ^:)^ Jo Pavel umi jezdit o tom zadna, podobne pocity jsem mel s nim pri jizde taky.
Uživatelský avatar
merlin
Porsche Expert
Příspěvky: 1127
Registrován: stř 16 úno 17:05
Bydliště: Bratislava

Re: Školení od P.Jandy

Příspěvek od merlin »

pjanda, tak to je na vyzvu... ale som ochotny si to "rozdat" vyhradne na snehu alebo lade :D
Spaste svet od ľudí ktorý ho chcú spasiť
bitmap
Řidič začátečník
Příspěvky: 174
Registrován: stř 16 bře 11:12

Re: Školení od P.Jandy

Příspěvek od bitmap »

Zrovna jsem se chtel vedle v tematu zeptat, kam se v CR vyplati zajet na skolu sportovni jizdy, kde by se clovek dozvedel i neco jineho nez vycte v moudrych knihach a ejhle :)
Na kolik prijde hodina konzultace? :D
Uživatelský avatar
pjanda
Administrátor
Příspěvky: 3001
Registrován: ned 06 úno 13:20
Kontaktovat uživatele:

Re: Školení od P.Jandy

Příspěvek od pjanda »

Ze bych si otevrel autoskolu? :) Vsechno kolem aut delam primarne z nadseni pro vec, takze rad stravim nejaky cas s kazdym, kdo se chce neco naucit. Problem muze byt cas, ale nejaka chvile se vzdy najde. Kdyz me pozvete na obed nebo na kafe, budu spokojeny i bez poplatku ;)
Milovník starých pořádků.
Skanz3n
drugster
Pan Řidič
Příspěvky: 295
Registrován: sob 19 úno 19:05

Re: Školení od P.Jandy

Příspěvek od drugster »

to Merlin: Jses si jistej ;) , drazdit kobru bosou nohou? :)
Proc mi vyber noveho auta uz neprinasi radost?
Uživatelský avatar
merlin
Porsche Expert
Příspěvky: 1127
Registrován: stř 16 úno 17:05
Bydliště: Bratislava

Re: Školení od P.Jandy

Příspěvek od merlin »

drugster píše:to Merlin: Jses si jistej ;) , drazdit kobru bosou nohou? :)
minimalne by to nebola tak potupna porazka :)

pjanda, co takto urobit Cesko-Slovensky test spojeny s autoskolou a ukoncit ho v mojom penzinone v Jasnej, ucastnici ste vitani ;)
Spaste svet od ľudí ktorý ho chcú spasiť
Uživatelský avatar
pjanda
Administrátor
Příspěvky: 3001
Registrován: ned 06 úno 13:20
Kontaktovat uživatele:

Re: Školení od P.Jandy

Příspěvek od pjanda »

merlin: Vyzvu neprijmam :) Zasadne nejezdim proti nekomu, jen s nekym. Rad si zajezdim treba s drugsterem ;) po nejake pekne silnici, ale cilem neni dokazat si, kdo je rychlejsi, pro me je to kratochvile, radost... Samozrejme vim, ze jste to myslel s nadsazkou, ale pokud uz jsem se nekdy pustil do nejakeho zavodeni se znamymi, pak urcite okruh + obycejna auta a vsechna stejna. Kdyz se vezme par Octavii nebo Golfu s +/- 100 konmi v naprosto seriovem provedeni, to se ukaze, kdo je jaky ridic - sebemensi technicka chyba je potrestana znacnou casovou ztratou, tam hraje ovladani auta velkou roli.

Jinak nejakou akci vymyslet muzeme, jen nevim, jestli zrovna na Slovensko vyrazi nejaky vetsi pocet lidi :) A pak pripadne, kolik jich s ohledem na stav silnic dorazi do cile ;)
Milovník starých pořádků.
Skanz3n
Uživatelský avatar
Vana
Letec
Příspěvky: 1064
Registrován: stř 16 úno 15:30

Re: Školení od P.Jandy

Příspěvek od Vana »

že by se po slovenských silnicích nedalo dojet do cíle bych neřek
v každém případě ale situace v dopravě na slovensku od zpřísnění pokut není pro vyšší formu autoškoly moc příznivá
Odpovědět