Kdo ma prednost?

Ať už se chcete stát lepším řidičem, nebo poradit ostatním, jak se zlepšit.
Odpovědět
Uživatelský avatar
řidičBOB
Antiradar FAN
Příspěvky: 26982
Registrován: stř 16 úno 20:26
Bydliště: furt rovně a pak druhý barák vpravo
Kontaktovat uživatele:

Re: Kdo ma prednost?

Příspěvek od řidičBOB »

pleteš jabka a hrušky - to je totiž zcela jiná situace, kdy je skutečný tvar křižovatky vyobrazený na dodatkové tabulce. Čili křižovatka řízená dopravním značením, zcela jednoznačné vyznačení hlavní PK a také dvou vedlejších. Já přijíždím po vedlejší, ale další mám zprava, kde vozidlům musím dát přednost.
Naprosto jiný typ křižovatky i značení...zcela irelevantní pro zadané téma. Takže tomu asi fakt nerozumíš.
No pain, no gain.
Vespa time \m/
Uživatelský avatar
GeneHawkins
Letec
Příspěvky: 2045
Registrován: čtv 09 srp 22:26

Re: Kdo ma prednost?

Příspěvek od GeneHawkins »

Tak to zase pr!
řidičBOB píše:Pořád platí, že dopravní značení je v tomto případě nadřazeno a pravidlo "pravé ruky" platí pouze v křižovatkách, kde se přednost dopravním značením neřeší.
řidičBOB píše:když má řidič značku P04, tak "pravidlo pravé ruky" neplatí, protože pro něj platí odst(1) ;-)
řidičBOB píše:nesmysl... Vždyť je tam psáno, že odst(2) platí pouze v případě, že neplatí odst(1). A on platí, protože ta značka tam je.
řidičBOB píše:neplatí, protože křižovatka je osazená dopravní značkou dle odst(1) - je to jedna křižovatka a tudíž je jedno, zda je tam značka jedna nebo milion. Prostě je to křižovat řízená dopravním značením.
řidičBOB píše:...vždyť to je základní pravidlo průjezdu křižovatkou: není-li dopravní značení, platí pravidlo zprava...
řidičBOB píše:Zastáváš také názor, že když je křižovatka osazená dopravním značením, tak také platí pravidlo přednosti zprava?
Tohle teda byly blbosti?
Uživatelský avatar
ExFun
Letec
Příspěvky: 2117
Registrován: stř 02 bře 15:36

Re: Kdo ma prednost?

Příspěvek od ExFun »

GeneHawkins píše: To je jisté. Nemůžeš o jednom odstavci zákona říct, že platí víc než druhý. Oba mají dávat přednost, jeden z titulu značky, druhý z titulu pravidla. Obě tyto přednosti jsou rovnocené.
to bych rozhodně netvrdil. Pakliže je nelze vyložit aby oba platily společně, je třeba mezi nimi hledat poměr nadřazenosti. Jeden bude speciálnější - ať už ze systematiky, nebo na základu užší hypotézy.
Naposledy upravil(a) ExFun dne čtv 09 led 23:56, celkem upraveno 1 x.
Back to basics.
Příčina -> následek
Uživatelský avatar
ExFun
Letec
Příspěvky: 2117
Registrován: stř 02 bře 15:36

Re: Kdo ma prednost?

Příspěvek od ExFun »

V tomto případě je nadřazený odst. 1, protože je speciálnější norma a odst. 2 je norma obecnější. Je to dáno uvozením odst. 2 - "Nevyplývá-li..."
Jinými slovy - řídíme se odst. 1 a pouze pokud je ten neaplikovatelný, řídíme se odst. 2 (a na jedničku zapomeneme).
Back to basics.
Příčina -> následek
Uživatelský avatar
ExFun
Letec
Příspěvky: 2117
Registrován: stř 02 bře 15:36

Re: Kdo ma prednost?

Příspěvek od ExFun »

Reálně - červený má povinnost zastavit. Modrý by měl zastavit také, protože nemá značku a má auto zprava. Následně domluva mezi nimi. Je to stejné, jako na x křižovatce, kam přijedou najedou 4 auta a všechny jedou rovně - vzájemně se vyblokují přednostmi zprava a řešení je domluvou...
V případě nehody si netroufnu predikovat. Zavinění by bylo od obou.
Citované normy neupravují řešení křižovatky (v tom nesouhlasím s řBobem), ale chování řidičů (viz text - Řidič přijíždějící na křižovatku po vedlejší pozemní komunikaci označené dopravní značkou... a ....musí dát řidič přednost v jízdě vozidlům nebo jezdcům na zvířatech přijíždějícím zprava....). Je to divné, ale IMO, červený se bude řídit odst. 1 a modrý odst. 2, byť na stejné křižovatce.
Vím o existenci autoškol, které razí názor, že řidič má vnímat i značky na vedlejších silnicích.. jen nevím, co si o nich myslet...
Back to basics.
Příčina -> následek
Uživatelský avatar
EL_XEL
Letec
Příspěvky: 1540
Registrován: úte 26 črc 12:19

Re: Kdo ma prednost?

Příspěvek od EL_XEL »

Já bych řekl, že ty normy vycházejí z toho, že křižovatky nemají vady z pohledu dopravního značení. Ta popisovaná křižovatka je IMHO vadně označená.
Uživatelský avatar
Jenyk
Mistr volantu
Příspěvky: 583
Registrován: úte 22 úno 11:04

Jedna triviální....nebo ne?

Příspěvek od Jenyk »

Je mi zde na fóru plném odborníků až trapné předkládat tako jednouchou situaci, ale dnes jsem chvíli koukal na tuhle křižovatku a překvapilo mne, kolik lidí ji řešilo blbě:

Obrázek.

Tak schválně, kdo jede první? Je to odbočka k pumpě Way24 u Ikey na Zličíně.
Ken Kesey: "To Vic Lovell for telling me that dragons don't exist, and then leading me to their lair."
Uživatelský avatar
Pe2ek
Autoškolák
Příspěvky: 54
Registrován: sob 14 pro 11:35

Re: Kdo ma prednost?

Příspěvek od Pe2ek »

Zelené, protože jede "po hlavní" ? I když odbočuje doleva, ale přednost by mělo dát pouze vozům přijíždějícím z prava kde hlavní pokračuje...
Uživatelský avatar
Jenyk
Mistr volantu
Příspěvky: 583
Registrován: úte 22 úno 11:04

Re: Kdo ma prednost?

Příspěvek od Jenyk »

Ano, tak to je. Divil jsem se, kolik "modrých" mamlasů se do křižovatky cpalo. Tam je to ale zaviněné i blbým tvarem křižovatky, protože ta vedlejší pokračuje úplně přímo a kdo na vedlejší přehlédne značku Dej přednost v jízdě, koleduje sobě i protijedoucímu o malér a to veliký. Ti z vedlejší tam pomalu nejezdí.
Ken Kesey: "To Vic Lovell for telling me that dragons don't exist, and then leading me to their lair."
Uživatelský avatar
Pe2ek
Autoškolák
Příspěvky: 54
Registrován: sob 14 pro 11:35

Re: Kdo ma prednost?

Příspěvek od Pe2ek »

Je mi to jasné, nakreslené to vypadá přehlednější než to může být ve skutečnosti. Navíc takhe od klávesnice má člověk čas se rozkoukat :)
Odpovědět