Jak pracovat se spojkou?

Ať už se chcete stát lepším řidičem, nebo poradit ostatním, jak se zlepšit.
Uživatelský avatar
Goggy
Řidič začátečník
Příspěvky: 105
Registrován: čtv 17 úno 23:32

Jak pracovat se spojkou?

Příspěvek od Goggy »

Na chvilku odbočím - jak šlapete na spojku? Přemýšlím jestli jsem se v autoškole něco nenaučil špatně, chod spojky od podlahy do záběru ovládám kotníkem (patu mám opřenou o zem, spojka "kouže" po chodidle) a nohu zvedám až když spojka zabere. Nedávno jsem zjistil že většina lidí co znám to dělá jinak - spojku sešlápnou a následně zvedají rovnou celou nohu.
Uživatelský avatar
Vana
Letec
Příspěvky: 1064
Registrován: stř 16 úno 15:30

Re: Dalkove studium - jak se naucit jezdit

Příspěvek od Vana »

ha, normálně to nevím :-s musím zkusit
ale s patou opřenou o podlahu bude jednozačně lepší cit, takže minimálně při rozjezdu oporu určitě použiju
Uživatelský avatar
goes
Elektro Expert
Příspěvky: 2687
Registrován: stř 16 úno 10:55

Re: Dalkove studium - jak se naucit jezdit

Příspěvek od goes »

Goggy píše:Na chvilku odbočím - jak šlapete na spojku? Přemýšlím jestli jsem se v autoškole něco nenaučil špatně, chod spojky od podlahy do záběru ovládám kotníkem (patu mám opřenou o zem, spojka "kouže" po chodidle) a nohu zvedám až když spojka zabere. Nedávno jsem zjistil že většina lidí co znám to dělá jinak - spojku sešlápnou a následně zvedají rovnou celou nohu.
jako ty
Uživatelský avatar
metaljohn
Mistr volantu
Příspěvky: 553
Registrován: stř 16 úno 17:05
Bydliště: Svitavy/M. Boleslav

Re: Dalkove studium - jak se naucit jezdit

Příspěvek od metaljohn »

Taky mám patu na podlaze. Jednou jsem to ze srandy zkusil zvedáním celé nohy a tímto způsobem mám v noze prd jakej cit, hned mi to chcíplo :D Ale asi je to o zvyku.
MX-5 NB 10th AE, ex BMW E46 323i
Uživatelský avatar
Eiffel
Autoškolák
Příspěvky: 34
Registrován: čtv 17 úno 22:39

Re: Dalkove studium - jak se naucit jezdit

Příspěvek od Eiffel »

Goggy píše:Na chvilku odbočím - jak šlapete na spojku? Přemýšlím jestli jsem se v autoškole něco nenaučil špatně, chod spojky od podlahy do záběru ovládám kotníkem (patu mám opřenou o zem, spojka "kouže" po chodidle) a nohu zvedám až když spojka zabere. Nedávno jsem zjistil že většina lidí co znám to dělá jinak - spojku sešlápnou a následně zvedají rovnou celou nohu.
to je zajímavej námět na zkoumání, bohužel nemám jak vyzkoušet :D
Cadillac seville SLS, 4.6, V8, 205kW, 407Nm.
Uživatelský avatar
pjanda
Administrátor
Příspěvky: 3001
Registrován: ned 06 úno 13:20
Kontaktovat uživatele:

Re: Dalkove studium - jak se naucit jezdit

Příspěvek od pjanda »

Goggy: Obecne k ovladani auta plati jedna dulezita poznamka - delat veci take tak, jak cloveku vyhovuje, jak mu to jde. Jsou samozrejme zpusoby absolutne nespravne, typicky jinde probirane ruckovani po volantu, protoze to nedovoluje ani presnost, ani rychle reseni nejake krizove situace, ale ve spouste pripadu je vice dobrych cest. Osobne bych i mezi nimi nejakou obvykle oznacil za obecne lepsi a horsi s adekvatim zduvodnenim, ale cilem neni dosahnout jen absolutniho maxima, ale take vlastniho maxima. Treba u tech meziplynu pri brzdeni jsem si jist, ze ovladani obou pedalu horni polovinou nohy dovoluje vice, ale pokud to nekomu proste jde lepe klasicky pata-spicka, proc ne.

Ovladani spojky je podle me ta vec, kde je celkem jedno, jestli mate patu na zemi, nebo ve vzduchu. Nevidim duvod, proc by jeden zpusob mel dovolovat vice, zalezi na tom, co komu lepe sedne. Snad jen manipulace s vetsi casti nohy muze byt pomalejsi, ale pokud to jinak nejde... Je to to same jako u razeni - spravne se radi tremi prsty/zapestim, ale nektera razeni jsou tak ztuha, ze stejne musite pouzit i loket nebo rameno. Za sebe muzu rici, ze to delam v ruznych autech ruzne - zalezi na poloze pedalu a delce jeho chodu. Prirozene mam tendenci mit nohu polozenou, ale v praxi bych rekl, ze ve vetsine aut musim patu zvedat, mam velkou nohu a takto se mi vejde lepe mezi pedal a podni cast palubni desky.

Jako klicove bych zde videl spise naucit si nohu neodkladat na pedal, coz dela spousta lidi. Jednak to namaha spojkove lozisko a pak se pri vetsich odstredivych silach muze snadno stat, ze se o spojku zacnete opirat a problem je na svete. Po prerazeni ma jit noha pekne vedle, kde uz se zaprit da :)
Milovník starých pořádků.
Skanz3n
Uživatelský avatar
Caddy
Letec
Příspěvky: 1333
Registrován: stř 16 úno 14:25
Bydliště: Mikulov
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak pracovat se spojkou?

Příspěvek od Caddy »

teprve ted vidim, co starosti cloveku odpadne, kdyz tam ten zbytecny pedal nema :-D
Uživatelský avatar
Vana
Letec
Příspěvky: 1064
Registrován: stř 16 úno 15:30

Re: Jak pracovat se spojkou?

Příspěvek od Vana »

jj, je to podobné jako když místo řízení auta nastoupíš do autobusu :)
Jelass
Řidič začátečník
Příspěvky: 150
Registrován: ned 03 dub 09:02

Re: Jak pracovat se spojkou?

Příspěvek od Jelass »

Jako Goggy a Goes.
Mondeo 2004 Turnier 2.0i
p.: Dodge Grand Caravan SE 3.3V6 FFV 2008
Uživatelský avatar
pavproch
Letec
Příspěvky: 16367
Registrován: pon 14 bře 20:41
Bydliště: m4Zlik + 3er = 2x N52B30

Re: Jak pracovat se spojkou?

Příspěvek od pavproch »

taky pata na zemi
Nejhezčí pohled na 100vježatou je ve zpětném zrcátku.
Odpovědět