Správné řešení nebezpečné křižovatky

Ať už se chcete stát lepším řidičem, nebo poradit ostatním, jak se zlepšit.

Re: Správné řešení nebezpečné křižovatky

Příspěvekod PepaSFI » sob 11 zář 14:08

nikde v zákoně není nic o tom že hlavní silnice je jakože rovně ikdyž vlastně není rovně. To je sice poměrně rozšíený, ale úplně špatný výklad kterým se spousta lidí snaží omluvit že jim je líno sáhnout na páčku. V některých situacích to může úplně změnit řešení přednosti. Blinkr se dává vždy když měním směr jízdy nebo jízdní pruh, s výjimkou najíždění na kruhák. Tedy v situacích kdy je možno pokračovat v jízdě různým směrem, aby bylo zcela jasné kterým směrem vozidlo pojede. Když je klasická pravoúhlá křižovatka kde hlavní zahýbá doleva a rovně pokračuje vedlejší, tak to taky podle "pravidla o všeobecné rovnosti hlavní silnice ať zahýbá kamkoliv" nedáváte blinkr? Jo, věím že i tací se najdou.


A ano, vím že jsou místa kdy to fakt nejde rozumně řešit, nedávno jsme tady probírali tu křižovatku v Tišnově, kde rovně byla vedlejší, hlavní se stáčela doleva a další vedlejší ještě víc doleva, nebo tak nějak. Tam se fakt nedá dělat nic jiného než s pohrůžkou násilí navštívit místní odbor dopravy.
PepaSFI
Pan Řidič
 
Příspěvky: 211
Registrován: ned 29 dub 18:23

Re: Správné řešení nebezpečné křižovatky

Příspěvekod Truck Daškam » sob 11 zář 17:45

Odbočuju doleva = blikám doleva
To, že hlavní se stáči doleva je úplně irelevantní

Jak je tu výše poznamenáno že to mění přednosti... Moc ne. Ty sice máš blikat doleva, ale máš přednost, i když blikat nebudeš.
Ale je pravda, že pokud vidím vozidlo co nebliká, v klidu mu to tam pošlu (ale pouze v takové vzdálenosti kdy vím, že se tím nestane DN)
Chápeš to?
Uživatelský avatar
Truck Daškam
Pan Řidič
 
Příspěvky: 291
Registrován: pát 06 lis 22:10

Re: Správné řešení nebezpečné křižovatky

Příspěvekod PepaSFI » sob 11 zář 18:32

zrovna na té zobrazené křižovatce je rovně výjezd na vedlejší (já na takových radši dám blinkr doprava aby bylo jasno) a někdo to může vyhodnotit tak že auto na hlavní nebliká- vyjíždí rovně na vedlejší, tak mu tam klidně z té druhé vedlejší vjedu. A vono né, vono to bylo dojmem pojmem hlavní se nebliká protože proto a na průser je zaděláno. A bohužel, kdybych měl pořád čekat jak to bude, jestli náhodou někdo nemyslel něco jinak, tak to nikam nedojedem. Já jsem sice zastáncem defenzivní jízdy, hodně na jistotu ale co je moc to je příliš. Teď se rozhodnem že blinkr se nedává protože proto, za chvíli někdo vymyslí že se dá jet i protisměrem, aha vlastně cyklisti už na to přišli bohužel, nebo libovolnou jinou kravinu si dosaďte a to bude na světě krásně.
Blinkr je jeden z mála prostředků přímé komunikace, vlastně asi jediný kterým dáváme najevo svůj úmysl předem. Proto je potřeba ho používat jednoznačným, spolehlivým způsobem a ne podle nějakých dojmů. Jsem na místě kde se dá jet různými směry- ukážu ostatním blinkrem kudy pojedu. Hlavní silnice je pojem k určení přednosti, ne k dojmu kdy blikat a kdy ne.
PepaSFI
Pan Řidič
 
Příspěvky: 211
Registrován: ned 29 dub 18:23

Re: Správné řešení nebezpečné křižovatky

Příspěvekod Předseda » pon 13 zář 08:46

znamení o změně směru jízdy, takže blikám doleva. Jednoduchy. Když volantem nehnu, jedu rovně. Sjedu z hlavní. Tohle neblikání, když jedou auta po hlavní co se stáčím mě vždy nasere, protože pak příjde situace, kde zase dementi blikají když blikat nemají.. Jako třeba tady https://goo.gl/maps/q1H3iLHnKSnkEvZ87
Uživatelský avatar
Předseda
Mistr volantu
 
Příspěvky: 682
Registrován: stř 16 úno 11:20

Re: Správné řešení nebezpečné křižovatky

Příspěvekod Truck Daškam » pon 13 zář 15:28

No, ono to blikání "kdy nemají" nemusí být vůbec na škodu..

Neumím tady nahrát obrázek.. Ale někdo asi zná křižovatku v Praze, kdy se jede od ul. Švehlova, podjede se trať a za ní je křižovatka.
doprava - sídliště
rovně - Skalka
doleva (po hlavní). ul. Průběžná

A kdekdo kdo jede směr Skalka, bliká doprava - a díky tomu kolona aut jedoucí od Skalky může jet.


Ono to chce prostě při použití blinkru použít mozek
Chápeš to?
Uživatelský avatar
Truck Daškam
Pan Řidič
 
Příspěvky: 291
Registrován: pát 06 lis 22:10

Re: Správné řešení nebezpečné křižovatky

Příspěvekod EL_XEL » pon 13 zář 16:31

Bliká se když se (na křižovatce) zatáčí. Jsou situace, kdy se zatáčí a je lepší neblikat, stejně tak jsou situace, kdy, striktně vzato, není třeba blikat, ale je to šikovné - typicky silnice jako na obrázku, lidi na hlavní nesprávně neblikají a ostatní přijíždějící po vedlejší radši čekají - v takovou chvíli může dávat smysl bliknout doprava, i když jedu rovně.

Na druhou stranu neblikám v momentě, kdy si myslím, že je to spíš matoucí, přičemž jsou situace, kdy prostě nevím (typicky když předjíždím cyklistu a zároveň se blížím ke křižovatce a zároveň není nikdo za mnou a na té křižovatce někdo čeká na vedlejší a mohl by si myslet, že chci odbočovat). Ale tohle nedávám jako nějakou radu, spíš se snažím to dělat podle citu.
Uživatelský avatar
EL_XEL
Letec
 
Příspěvky: 1413
Registrován: úte 26 črc 12:19

Předchozí

Zpět na Naučte se lépe řídit

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků