Nakup ALU kol na octavia III - homologace??!

Jen o škodovkách a dalších autech českých značek.
Uživatelský avatar
Slav3k
Autoškolák
Příspěvky: 69
Registrován: pát 07 dub 14:48

Nakup ALU kol na octavia III - homologace??!

Příspěvek od Slav3k »

Dobrý den,

Prosím o jednoznačnou odpověď. Ve velkém TP máme zapsaná kola která můžeme používat a to například ve formátu:
6,5jx16 ET44

dále jsou tu parametry, které v TP nenajdeme, ale musíme je (logicky) také dodržet, jinak to nenamontujeme:
5x112 CB57,1 (rozteč/počet šroubů, díra).

OK ale teď jsem se dočetl, že každé ALU kolo by snad mělo mít homologaci (test) pro každé konkrétní auto. A pokud ji nemá, je to špatně a nelze toto kolo namontovat. Je to skutečně tak? Nestačí prostě dodržet 6,5jx16 ET44 5x112 CB57,1

Jak poznám na bazarovém ALU, že má homologaci pro moje auto? Nepoznám. Takže jsem odsouzen ke koupi pouze z obchodů, které mi dodají typový list, kde bude uvedeno že ALU má homologaci pro moje auto? Nebo se ta homologace dá nějak zjistit podle nějakého toho vyraženého čísla na tom kterém disku?


moc děkuji za objasnění, už mi z toho jde hlava kolem.
s pozdravem
Slávek
Já: Ford Galaxy mkII 2.3 107kw LPG/ben
Otec: Ford focus II r.v. 2006 combi 1.6
Uživatelský avatar
ace2
Řidič začátečník
Příspěvky: 105
Registrován: sob 22 úno 01:53

Re: Nakup ALU kol na octavia III - homologace??!

Příspěvek od ace2 »

v podstatě to tak je. Ke kolu by měl být "typový list". V praxi jsem se ovšem nikdy nesetkal ,že by se řešilo zda má ALU kolo schválení pro daný typ vozu. Řeší se jen rozměry kola a ET.

Nejspíš by ti typový list mohl poskytnou dovozce těch kol.

https://www.mojepneu.cz/zpravy/137-alu- ... ypovy-list
Uživatelský avatar
Slav3k
Autoškolák
Příspěvky: 69
Registrován: pát 07 dub 14:48

Re: Nakup ALU kol na octavia III - homologace??!

Příspěvek od Slav3k »

Takže nemám se bát koupit liťák z druhé ruky bez typového listu, hlavně aby seděly rozměry? Když pak nabourám, pojišťovna se v tom nebude šťárat? :)

díky zas tvůj názor!
Já: Ford Galaxy mkII 2.3 107kw LPG/ben
Otec: Ford focus II r.v. 2006 combi 1.6
Tiboon
Autoškolák
Příspěvky: 22
Registrován: čtv 09 kvě 18:41

Re: Nakup ALU kol na octavia III - homologace??!

Příspěvek od Tiboon »

typovy list je podle me potreba zejmena proto, aby ti do TP zapsali jiny rozmer alu kol nez uz mas zapsane a jsou pro dany typ schvalene
Uživatelský avatar
ctrl_j
Letec
Příspěvky: 3775
Registrován: úte 09 dub 06:33

Re: Nakup ALU kol na octavia III - homologace??!

Příspěvek od ctrl_j »

OK ale teď jsem se dočetl, že každé ALU kolo by snad mělo mít homologaci (test) pro každé konkrétní auto.
Kde si to cetl? Dej sem konkretni zneni toho sdeleni.
„Simplify, then add lightness.“ /Colin Chapman/
Uživatelský avatar
Slav3k
Autoškolák
Příspěvky: 69
Registrován: pát 07 dub 14:48

Re: Nakup ALU kol na octavia III - homologace??!

Příspěvek od Slav3k »

Tiboon píše:typovy list je podle me potreba zejmena proto, aby ti do TP zapsali jiny rozmer alu kol nez uz mas zapsane a jsou pro dany typ schvalene
Jo tohle mi dává největší smysl. Ale někteří prodejci (eshopy) mi řekli, že i když kolo má stejný rozměr jako mám zapsáno v TP (např 6,5jx16 ET46) tak kromě toho musí to kolo být ještě otestované na můj konkrétní typ auta. Což je podle mě kravina jako řemen.

Něco podobného jsem se dočetl zde:
https://www.pneumatiky.cz/homologace-t4

"Homologovaná litá kola jsou elektrony schválené pro provoz na evropských a českých silnicích pro konkrétní typ automobilu." - Teď když nad tím přemýšlím, tím "konkrétní typ automobilu" se myslelo třeba - osobní automobil, nebo nákladní automobil. NIkoliv Octavia nebo Focus ... asi ?

Takže homologací se myslí test pro např. osobní automobily pro evropu. Že?

Buď jak buď, dnes jsem objednal tyto ALU a prostě budu doufat že je to ok, když mám ten rozměr v TP:
https://www.aluapneu.cz/i3444-replica-model-0119/
Já: Ford Galaxy mkII 2.3 107kw LPG/ben
Otec: Ford focus II r.v. 2006 combi 1.6
Uživatelský avatar
ace2
Řidič začátečník
Příspěvky: 105
Registrován: sob 22 úno 01:53

Re: Nakup ALU kol na octavia III - homologace??!

Příspěvek od ace2 »

Než jsem to stihnul okomentovat tak už jsi nakoupil. Chtěl jsem podotknout, že u běžných výrobců ALU kol jde o prd, když zrovna nebudeš dávat evidentní litáky na hot-hatch na nějaký SUV kde by hrozilo že rupne. Ale zrovna YST je Čína a to je prostě "noční skok do jezera" a tady už jde o vlastní zájem si pohlídat zda to má nějaký hodnověrný papír z EU zkušebny.
Uživatelský avatar
Slav3k
Autoškolák
Příspěvky: 69
Registrován: pát 07 dub 14:48

Re: Nakup ALU kol na octavia III - homologace??!

Příspěvek od Slav3k »

Sakra teď jsi mě vystrašil. Volal jsem si s tím maníkem co vede ten eshop - říkal mi že to samozřejmě má zkušebnu na EU. Že to má homologaci pro EU. Prý nic bez homologace neprodává. Co mám dělat? Dnes mi to přijde domů. Co musím na tom ALu disku najít, abych věděl že je to v pořádku?

Ach jo, už mám zase strach :D

Cituji z toho eshopu:
"Díky neustálému testování a vývoji technologií má každé lité kolo Replica světové homologace JWL, VIA, Iso. "
Já: Ford Galaxy mkII 2.3 107kw LPG/ben
Otec: Ford focus II r.v. 2006 combi 1.6
Uživatelský avatar
Zajda
Letec
Příspěvky: 1867
Registrován: ned 04 lis 03:01

Re: Nakup ALU kol na octavia III - homologace??!

Příspěvek od Zajda »

Co jiného může prodejce taky říct. Druhá věc je jestli dokáže homologační list i poskytnout. Na kole někde kolem ventilku by měla být homologační značka, viz:
https://tuningbezpecne.cz/rady-a-tipy/kola/

Jinak ta čínská kola vypadají na můj vkus velmi pouťově a osobně bych 100x radeji sehnal někde na bazoši originální Škoda disky. Tam je určitá konstrukční kvalita zaručena a budou nejspíše jak lehčí, tak i odolnější proti pokřivení na výmolech.
《》
Uživatelský avatar
pavproch
Letec
Příspěvky: 16287
Registrován: pon 14 bře 20:41
Bydliště: m4Zlik + 3er = 2x N52B30

Re: Nakup ALU kol na octavia III - homologace??!

Příspěvek od pavproch »

Přesně tohle sem chtěl taky napsat - když se tazatel tak moc bojí, tak by si měl koupit OEM disky Škoda u autorizovaného prodejce Škoda a měl by to bez obav (ale asi dražší).
Nejhezčí pohled na 100vježatou je ve zpětném zrcátku.
Odpovědět