Záběr spojky

Jen o škodovkách a dalších autech českých značek.
Odpovědět
Nick50
Spolujezdec
Příspěvky: 3
Registrován: stř 23 říj 11:40

Záběr spojky

Příspěvek od Nick50 »

Dobrý den, mám tento (možná hloupý) dotaz.
Je možné, aby spojka časem (a špatným zacházením) mohla zabírat výše?
Mám něco přes rok Fabii 1, r.v. 2001 a spojka zabírá extrémně vysoko.
Jestli se nepletu, tak tyto auta už měli spojku hydraulickou a ne přes lanko.
Kdyby zabírala ještě o něco víš, tak už na to nestačí dráha pedálu.
Chci se tedy zeptat, jestli je možné že jsem ji za rok tak opotřeboval.
Přijde mi, že při koupi zabírala více vespod.
Díky.
petr_riha
Letec
Příspěvky: 1755
Registrován: pon 11 bře 13:42

Re: Záběr spojky

Příspěvek od petr_riha »

Nick50 píše:Chci se tedy zeptat, jestli je možné že jsem ji za rok tak opotřeboval.
Ano, je to možné. Prase dokáže dorakvit spojku během pár kilometrů.
2024: Audi A5 Sportback S line 45 TFSI, 195kW
2019: VW Tiguan Highline R-Line 2.0 BiTDI, 176kW
2016: Audi A6 Avant 2.0 TDi, 140kW
jirka87
Mistr volantu
Příspěvky: 710
Registrován: čtv 02 lis 12:55

Re: Záběr spojky

Příspěvek od jirka87 »

Jednoduchý test jak na tom spojka je:

1) na místě zařadit při stojícím autě 3ku, zatáhnout ručku a auto pomalu a na krátkou dobu menší než 5sec (fakt stačí vteřina, dvě..to člověk zjistí hned) pouštět do záběru. Pokud to prokluzuje, aniž by to mělo tendenci se rozjíždět/zabírat je spojka v prdeli
2) Do kopce ideálně naloženej 2..3 lidma, na 4ku nad 2000ot..nad 3000ot...přidat plný plyn. Pokud to prokluzuje, je spojka v prdeli.

Pokud výše uvedené 2 body neplatí, pak je možná chyba v tom, že někdo dělal brzdy nějak...a trochu si spojku čuchla ke vzduchu = lze odvzdušnit, pokud má hydraulické ovládání.

Pokud to má lanko, může být vytahané - u starých aut šlo předpětí lanka nastavovat u páky vypínání spojky.

Spojka je spotřební věc, je normální, že někdy umře. U hydrauliky často nedává dopředu tolik vědět. U lanka to bylo jasný dřív a s větším předstihem. Výměna spojky u těch Fábií bude odhadem okolo 6000Kč. SPojková sada na běžnou 1.4ku stojí někde okolo : https://raglu.cz/autodily/skoda/fabia-i ... tId=178011 Servis to samozřejmě za tuhle cenu nepustí...Marži mají okolo 40%
Nick50
Spolujezdec
Příspěvky: 3
Registrován: stř 23 říj 11:40

Re: Záběr spojky

Příspěvek od Nick50 »

Díky za odpovědi.
Zkoušku do kopce na menší otáčky znám, tam je to v pohodě, spojka neprokluzuje.

Zkusil jsem na trojku s ručkou, pouštěl jsem pomalu spojku bez plynu.
Auto se snažilo rozjet, otáčky spadly na 500+- (2 sec), potom to chcíplo.
Do konce pedálu mi zbylo asi ani ne 1 cm (Měl jsem v podstatě skoro puštěný pedál).
Spojka předtím začala zabírat asi nějak cca 2cm před koncem pedálu (neměřil jsem to, jen to opravdu zabíralo děsně nahoře).
Na jiných fórech jsem našel několik zmínek o tom, že Fabia 1.4 16V zabírají výše.

Auto teď prodávám a už do něj nijak nechci investovat, nová spojka by se mohla nepříjemně prodražit.
Ještě to teď nejspíš budu muset přezout na zimní.
Spectral
Mistr volantu
Příspěvky: 788
Registrován: ned 09 říj 08:19

Re: Záběr spojky

Příspěvek od Spectral »

Neřešit (spojku).
:ar!
Nick50
Spolujezdec
Příspěvky: 3
Registrován: stř 23 říj 11:40

Re: Záběr spojky

Příspěvek od Nick50 »

Díky za odpovědi.
Ještě bych měl jeden dotaz ohledně spojky.
Když jedu do kopce na pětku, mám cca mezi 2000-3000 otáček. Pak potřebuji přidat kvůli předjetí, ale když dám plyn na podlahu tak se samozřejmě nic nestane.
Když podřadím a pouštím spojku, tak otáčky samozřejmě vyletí ale pořádně to cukne to celým autem.
Je to jen o jemnějším pouštění spojky, nebo se tam musí dávat meziplyn?
Uživatelský avatar
abgx1
Letec
Příspěvky: 1533
Registrován: stř 14 říj 17:09

Re: Záběr spojky

Příspěvek od abgx1 »

pustat spojku trosku s citom a idealne tuknut do plynu pri podradzovani aby rozdiel otacok nebol tak velky
Spectral
Mistr volantu
Příspěvky: 788
Registrován: ned 09 říj 08:19

Re: Záběr spojky

Příspěvek od Spectral »

Při podřazování je potřeba dávat meziplyn (téměř) vždy, jinak to bude tak hrozně cukat, jak popisuješ (kromě toho, že je to nepříjemné pro posádku, je to i zátěž pro auto a navíc si o tobě posádka pomyslí, že jsi nezkušený nebo špatný řidič).
:ar!
Odpovědět