automatická převodovka

Jen o škodovkách a dalších autech českých značek.
pepelopez
Adept autoškoly
Příspěvky: 19
Registrován: pát 20 led 10:55

automatická převodovka

Příspěvek od pepelopez »

ahoj, jaký máte názor na automatickou převodovku. přečetl jsem si článek http://www.ojeteauto.cz/clanky/automati ... yhody-594/ a docela bych do rtoho šel. díky za rady a tipy
Uživatelský avatar
řidičBOB
Antiradar FAN
Příspěvky: 26981
Registrován: stř 16 úno 20:26
Bydliště: furt rovně a pak druhý barák vpravo
Kontaktovat uživatele:

Re: automatikcá převodovka

Příspěvek od řidičBOB »

z mnoha tvrzeními lze v tom článku polemizovat...ale je to jako s čímkoliv jiným - chce to vybrat si model auta ke koupi a pak zkusit konkrétní auto s MT a AT.
Rozdíly mezi převodovkami (HDM, DSG, CVT) jsou tak markantní, že jejich vlastnosti nelze shrnou do jednoho obecného článku.
Naposledy upravil(a) řidičBOB dne pát 29 čer 08:35, celkem upraveno 1 x.
No pain, no gain.
Vespa time \m/
Uživatelský avatar
pavproch
Letec
Příspěvky: 16307
Registrován: pon 14 bře 20:41
Bydliště: m4Zlik + 3er = 2x N52B30

Re: automatikcá převodovka

Příspěvek od pavproch »

já bych se dovolil vyjádřit citací Lawrence Tomlinsona:
Take away the left pedal and it’s like chopping the driver’s balls off because you’ve lost all proper control of the car.
btw, nemá tenhle citát tady někdo v podpisu?
Nejhezčí pohled na 100vježatou je ve zpětném zrcátku.
Uživatelský avatar
Snowman000
Letec
Příspěvky: 5571
Registrován: čtv 17 bře 09:36
Bydliště: Bratislava
Kontaktovat uživatele:

Re: automatikcá převodovka

Příspěvek od Snowman000 »

pavproch píše:já bych se dovolil vyjádřit citací Lawrence Tomlinsona:
Take away the left pedal and it’s like chopping the driver’s balls off because you’ve lost all proper control of the car.
btw, nemá tenhle citát tady někdo v podpisu?
Poslusne hlasim, ze som to bol ja :ymblushing: A plne suhlasim s tymto panom :)
Z clanku pre Autocar:
...Take this, which is what Tomlinson thinks about cars with paddles. “Paddles are brilliant – so long as you’ve got a left pedal. Take away the left pedal and it’s like chopping the driver’s balls off because you’ve lost all proper control of the car. I’m not a big fan of paddles on the road, to be honest, because how often do you honestly ever use them?’...
Konzerva od sardiniek s LSD
Multak se vsim vsudy
...tbd...
Uživatelský avatar
525iX
Pan Řidič
Příspěvky: 266
Registrován: pát 23 pro 17:58
Bydliště: Pááárdubice!!!! !!

Re: automatikcá převodovka

Příspěvek od 525iX »

Pokud se člověk chce jen vozit a není skvělý überřidič (jako my všichni tady), který podřazuje špička-pata na brzdě v zatáčce, tak je automat pohodlná věc. U běžnýho řidiče je odmítání automatu jen póza, patrně protože počítání do šesti je tragický vrchol jeho schopností a pokud by se toho zbavil, přišel by o zbytky své falešné maskulinity.
pepelopez
Adept autoškoly
Příspěvky: 19
Registrován: pát 20 led 10:55

Re: automatikcá převodovka

Příspěvek od pepelopez »

a jak je to s výměnou oleje v atomatické převodovce? platí pořád nepsané pravidlo po 200 tisících km?
Uživatelský avatar
525iX
Pan Řidič
Příspěvky: 266
Registrován: pát 23 pro 17:58
Bydliště: Pááárdubice!!!! !!

Re: automatikcá převodovka

Příspěvek od 525iX »

Žádné takové pravidlo nikdy neplatilo. U oldtimerů s třístupňem není problém se dostat na nějakých 20-30 tisíc km, u dnes běžných aut je reálná hranice někde u cca 80 tisíc km. 200 tkm bylo tak možná u převodovek s "doživotní" náplní, ale jen protože po těch 200 tkm prostě a jednoduše převodovka umřela. Pokud máš na mysli převodovky DSG, tak tam je po 200 tkm nutná částečná repase, respektive výměna lamel.

Pokud si chceš koupit auto s klasickou automatickou převodovkou, tak prostě nech olej vyměnit. Je to jednoduchá práce na půl hodiny se vším všudy a máš jistotu. A provoz pak vyjde levněji než výměna spojky s dvojhmoťákem.
Uživatelský avatar
HondaMan
Letec
Příspěvky: 3961
Registrován: čtv 17 úno 14:08

Re: automatikcá převodovka

Příspěvek od HondaMan »

Jak píše BOB, hodně záleží na druhu převodovky, konkrétním autě (nastavení AT převodovky)...
Sám jsem teď pár měsíců jezdil jen s AT a při zpětném přesednutí do MT mi přišlo řazení jako zcela zbytečné obtěžování.
Určitě si to chce vyzkoušet, protože kombinace slabého atmosferického benzínu a postaršího HDM je strašná. S dostatečně výkonným motorem jde přežít skoro každá převodovka :-)

Ad servis: Měnit olej je třeba v každé převodovce (i MT). Bohužel to málokdo dělá, a protože jsou AT trochu citlivější, tak jsou větším "zajícem v pytli".
S bodem 5 jde souhlasit asi jen u poctivých HDM převodovek. CVT i DSG vyžadují potivý servis, jinak se z nich stanou dříve či později pěkné kasičky.
2.9T RWD
Uživatelský avatar
řidičBOB
Antiradar FAN
Příspěvky: 26981
Registrován: stř 16 úno 20:26
Bydliště: furt rovně a pak druhý barák vpravo
Kontaktovat uživatele:

Re: automatikcá převodovka

Příspěvek od řidičBOB »

u DSG se mění olej každých 60t km...alespoň u VW.
No pain, no gain.
Vespa time \m/
pepelopez
Adept autoškoly
Příspěvky: 19
Registrován: pát 20 led 10:55

Re: automatikcá převodovka

Příspěvek od pepelopez »

řidičBOB píše:u DSG se mění olej každých 60t km...alespoň u VW.
mám dvojkovou škodovku a najeto 176 000 km. Chtěl jsem počkat do těch 200 tisíc, jak mi to každej říkal, ale už jsem se objednal do servisu. Kolik výměna oleje cca stojí,
Odpovědět