Odtažení auta cizí osobou

Volné diskuse na libovolná témata...
Sacram
Spolujezdec
Příspěvky: 4
Registrován: ned 26 čer 19:19

Odtažení auta cizí osobou

Příspěvek od Sacram »

Dobrý den,

V okolí Břeclavi. Jsem své auto v pojízdném stavu přenechala k opravě. Přes sms zprávy jsme se s dotyčným domluvili na ceně za banální opravu jeho slovy "vodní pumpa, egr ventil a „kyneťák“", kterou jsem zaplatil. Dotyčný mi tvrdil, že našel další závady a také nějaké způsobil.

V průběhu jsem dostala pokutu za špatné parkování přenechaného auta, kterou jsem zaplatil.

Když už jsem si byl docela jistý, že tu něco nehraje. Chtěl jsem po něm auto zpět, byť v nepojízdném stavu. On se mi vyhýbal.

Poté jsem podal trestné oznámění za "Neoprávněné užívání cizí věci". O umístění mého auta jsem nevěděl už od předání a ta pokuta mě zneklidnila.

Po policejním vyšetřování jsem zjistil, že auto se nachází v oploceném areálu, proto jsem zavolal kamarádovi, aby to obhlédl. On mi zjistil, že areál patří odtahové firmě a auto je zde 4 měsíce a nastřádal se zde dluh okolo 24 tisíc a denně narůstá o 250,-. O odtahu mi nikdo nedal vědět. pan Opravář se mi celou tu dobu vyhýbal, jak jen mohl, i přes domluvené schůzky o předání, kterých jsem se účastnil, vždy jen marně. Objednavatel odtahu byl pan opravář( Toto je napsané i v policejním vyšetřování ). Stížnosti a odvolání byly zamítnuty státním zastupitelstvím. Odtahová služba mi odmítá auto vydat, jen pokud zaplatím, ačkoli zde zadržovací právo nemůže platit. Já té firmě nic přece nedlužím.
Moje auto je údajně šrot a stále platím povinné ručení.

Prosím o radu.

Předem se omlouvám za mou češtinu.
petr_riha
Letec
Příspěvky: 1696
Registrován: pon 11 bře 13:42

Re: Odtažení auta cizí osobou

Příspěvek od petr_riha »

Sorry, od začátku do konce jsem se usmíval.

Dát někomu auto do servisu, opravu domlouvat SMSkami a opravu, která má zabrat pár chvilek (rozuměj v řádu hodin) nechat táhnout týdny, platit pokuty atd., to je snad jen špatně napsaná humoristická povídka, ne?

Pokud je to pravda, tak blahopřeji k úspěšně absolvovanému školení, stálo tě 25k.

PS. domnívám se, že vůči odtahovce máš dluh z pozice vlastníka vozidla. Ono nemůže za to, že to odtáhl někdo jiný, ale po nikom jiném než po tobě, coby vlastníkovi, parkovné vymáhat IMHO nemůže. Aktuálně jí 25k dlužíš.
VW Tiguan Highline R-Line 2.0 BiTDI, 240k, 2019
Audi A6 Avant 2.0 TDi, 190k, 2016
Sacram
Spolujezdec
Příspěvky: 4
Registrován: ned 26 čer 19:19

Re: Odtažení auta cizí osobou

Příspěvek od Sacram »

Děkuji za odpověď

Zní to humoritstická povídka, proto se divím, že to bylo zamítnuté. Cena za opravu byla dohodnutá, tak jsem očekávál vozidlo do pár dnů. O předání jsem se pokoušel. On odmítal. Při konverzaci, kdy údajné opravy prováděl. Auto už dávno stálo na odtahovce. Policistům od podání trvalo 2 měsíce auto najít.
Vše o dohodě je v sms komunikaci.

Dále si auto odtáhl do do odtahovky ve městě v kterém opravy prováděl.

Z pozice vlastníka vozidla bych dluh mít neměl, jelikož se jednalo o soukromí odtah, tedy službu v které jsou smluvní strany odtahovka a opravář. Hlavně jsem ani nebyl informován, jak odtahovkou, tak údajným opravářem, že tam vůbec 4 měsíce stojí.
Uživatelský avatar
Stepan
Letec
Příspěvky: 5406
Registrován: sob 05 bře 01:27

Re: Odtažení auta cizí osobou

Příspěvek od Stepan »

petr_riha píše: ned 26 čer 20:16 PS. domnívám se, že vůči odtahovce máš dluh z pozice vlastníka vozidla. Ono nemůže za to, že to odtáhl někdo jiný, ale po nikom jiném než po tobě, coby vlastníkovi, parkovné vymáhat IMHO nemůže. Aktuálně jí 25k dlužíš.
Nemyslím si a souhlasím tady s (novým) kolegou. Mechanik si to objednal, bez objektivního důvodu, tak co by to měl platit vlastník? Když si nechám stát auto na parkovišti u nákupáku a nějaký pako si jen tak objedná jeho odtah, tak to mám taky platit? Jako proč?

Každopádně -> Chyba byla nechat to 4 měsíce hnít, mohl z toho bejt daleko menší problém.
Nicméně, co s tím dělali ty policajti? Já bych to auto totiž normálně nahlásil jako kradený a bez ohledu na to, zda se (ne)najde, ty prachy / auto chtěl po tom servisu. Dal jsem ho servisákovi, k tomu je nějakej papír, ten s nim měl něco nacvičovat, a teď mi ho odmítá vrátit. Že si ho v mezičase nechal odtáhnout někam do prdele je mi úplně stejně jedno, jako kdybych dal do servisu telefon a servisák ho mezitím odnesl do zastavárny. On tou věcí disponoval, on se o ni měl starat.

A mimochodem, že se blbě zeptám. Ty seš cizinec? Tak to za sebe nech řešit nějakýho Čecha, ideálně někoho kdo chodí slušně voháklej a alespoň rámcově působí, že v tom umí chodit. PČR si totiž se spoustou věcí ráda vytře prdel, protože se jim prostě nechce nic dělat. A cizinec je první, koho se rádi zbaví, protože z jeho strany nehrozí žádný nebezpečí, že se v tom bude někdo rejpat... ;)
A to auto bude údajně "šrot", protože podle popisu bych se vůbec nedivil, kdyby z něj pan opravář před odtahem vytahal pár zajímavých dílů.
2.5T, 2x2.0TDI, 2,8DC incoming))
Sacram
Spolujezdec
Příspěvky: 4
Registrován: ned 26 čer 19:19

Re: Odtažení auta cizí osobou

Příspěvek od Sacram »

Stepan píše: ned 26 čer 21:15
petr_riha píše: ned 26 čer 20:16 PS. domnívám se, že vůči odtahovce máš dluh z pozice vlastníka vozidla. Ono nemůže za to, že to odtáhl někdo jiný, ale po nikom jiném než po tobě, coby vlastníkovi, parkovné vymáhat IMHO nemůže. Aktuálně jí 25k dlužíš.
Nemyslím si a souhlasím tady s (novým) kolegou. Mechanik si to objednal, bez objektivního důvodu, tak co by to měl platit vlastník? Když si nechám stát auto na parkovišti u nákupáku a nějaký pako si jen tak objedná jeho odtah, tak to mám taky platit? Jako proč?

Každopádně -> Chyba byla nechat to 4 měsíce hnít, mohl z toho bejt daleko menší problém.
Nicméně, co s tím dělali ty policajti? Já bych to auto totiž normálně nahlásil jako kradený a bez ohledu na to, zda se (ne)najde, ty prachy / auto chtěl po tom servisu. Dal jsem ho servisákovi, k tomu je nějakej papír, ten s nim měl něco nacvičovat, a teď mi ho odmítá vrátit. Že si ho v mezičase nechal odtáhnout někam do prdele je mi úplně stejně jedno, jako kdybych dal do servisu telefon a servisák ho mezitím odnesl do zastavárny. On tou věcí disponoval, on se o ni měl starat.

A mimochodem, že se blbě zeptám. Ty seš cizinec? Tak to za sebe nech řešit nějakýho Čecha, ideálně někoho kdo chodí slušně voháklej a alespoň rámcově působí, že v tom umí chodit. PČR si totiž se spoustou věcí ráda vytře prdel, protože se jim prostě nechce nic dělat. A cizinec je první, koho se rádi zbaví, protože z jeho strany nehrozí žádný nebezpečí, že se v tom bude někdo rejpat... ;)
A to auto bude údajně "šrot", protože podle popisu bych se vůbec nedivil, kdyby z něj pan opravář před odtahem vytahal pár zajímavých dílů.
Díky za podporu a skvělá přirovnání. Ne, nejsem cizinec....jen někdy píšu s chybama :) a oprava byla domluvena jen ústně a to ještě přes známého, který od toho teď dal ruce pryč. Vše je jinak zdokumentováno přes sms komunikaci. Zkrátka údajný opravář zpočátku působil seriózně, ale potom už jen sliboval. Uměl to skvěle, člověk mu uvěřil. Ale jakmile auto bylo nedosažitelný, nahlásil jsem vše policii a teprve šetřením se auto našlo. Jenomže tím jejich "práce" skončila, přestože mě ubezpečovali, že mi jeho vydání zajistí. Byl to soukromý odtah pana opraváře, ale i přesto odtahovou službu to údajně nezajímá. Nechtějí mi moje auto bez zaplacení vydat. Co by jste dělali vy? Jet tam a auto si vzít za každou cenu? Nebo snad zaplatit velkou sumu za něco, co jste si nikdy neobjednali? Za odtah, kdy vám o něm nikdo nic neřekl? Auto je díky prodlužování všeho bez STK a je v nepojízdném stavu.
Uživatelský avatar
Stepan
Letec
Příspěvky: 5406
Registrován: sob 05 bře 01:27

Re: Odtažení auta cizí osobou

Příspěvek od Stepan »

Hale a co ti řekli na tom státním zastupitelství?
Já bych to totiž na "Neoprávněné užívání cizí věci" taky neviděl. To ale neznamená, že po materiální stránce nemáš pravdu.
2.5T, 2x2.0TDI, 2,8DC incoming))
Sacram
Spolujezdec
Příspěvky: 4
Registrován: ned 26 čer 19:19

Re: Odtažení auta cizí osobou

Příspěvek od Sacram »

Stepan píše: ned 26 čer 22:09 Hale a co ti řekli na tom státním zastupitelství?
Já bych to totiž na "Neoprávněné užívání cizí věci" taky neviděl. To ale neznamená, že po materiální stránce nemáš pravdu.
Co řekli? Že se mám soudit občanskoprávně. Jenomže to je na hooodně dlouho. A že jsem svěřil auto dobrovolně. Já ho sice zpočátku svěřil, za účelem opravy, ale nesouhlasil jsem s jeho další manipulací, když začaly pochybnosti o provedení oprav. Chtěl jsem ho neprodlenně vydat a uskutečnit svůj odtah do autorizované opravny. Podle státního zastupitelství mám zaplatit všechno a soudit se. Takže v našem státě je možný všechno. Někomu odtáhnout auto, neznámo kam a pak už jen plať...
Uživatelský avatar
ctrl_j
Letec
Příspěvky: 3775
Registrován: úte 09 dub 06:33

Re: Odtažení auta cizí osobou

Příspěvek od ctrl_j »

Ten odtahovkar postupoval v zasade spravne a v mezich zakona. Uplatnil zastavni pravo vuci objednateli sluzby na majetek, ktery mu dal onen objednatel docasne do spravy. Sem je to 100 % legit. Otazka samozrejme je, jak se ma zachovat, kdyz se dozvi, ze uplatnuje zastavni pravo na majetek treti osoby. Tam uz je pochopitelne jasne, ze onen skutecny dluznik zadrzenim teto veci k zaplaceni nijak motivovan neni, na druhou stranu jim je jedno, kdo onen dluh uhradi.
Tady to pravo jednoznacne neni a kdyz se podivame na podobne kauzy pri obchodu s nemovitostmi, kdy se zcistajasna objevi dluh puvodniho majitele vazany na nemovitost, casto to skutecne skonci tak, ze to zaplati majitel novy a pak se soudi o nahradu.
Je tu drobna vyhoda v tom, ze auto je vec mobilni :)
Jinak opravdu prvne formalni vyzvu k vydani veci, nasledne ostrou predzalobni a pak uz zbyva jen zaloba.
„Simplify, then add lightness.“ /Colin Chapman/
Uživatelský avatar
Arkis
Letec
Příspěvky: 1344
Registrován: stř 15 srp 20:58

Re: Odtažení auta cizí osobou

Příspěvek od Arkis »

Bohužel té odtahovce budeš muset zaplatit. Sice jsi si odtah neobjednal, ale oni už využijí zadržovacího práva. Následně můžeš soudně vymáhat po servisákovi tyto peníze, protože tak učinil bez tvé vůle.
Před jakýmikoliv úkony si ověř, že mají dokumentaci k odtahu, kde je uvedeno, kdo si odtah objednal a hlavně podpis dané osoby (snad servisáka a ne tvůj zfalšovaný).
Uživatelský avatar
Jenyk
Mistr volantu
Příspěvky: 583
Registrován: úte 22 úno 11:04

Re: Odtažení auta cizí osobou

Příspěvek od Jenyk »

Nedal bych na rady laiků. Právníci přemýšlí jinak. Proto bych si sehnal dobrého právníka, sdělil mu ÚPLNĚ VSECHNO (i tady jste řadu podstatných skutečností opomněl nebo zamlčel) a postupoval podle jeho rad. Levné to v žádném případě nebude.

Kvalifikovanější rady dostanete tady: http://www.30kmh.cz
Ken Kesey: "To Vic Lovell for telling me that dragons don't exist, and then leading me to their lair."
Odpovědět