Únava za volantem

Volné diskuse na libovolná témata...
spooon
Pan Řidič
Příspěvky: 246
Registrován: ned 05 led 23:14

Únava za volantem

Příspěvek od spooon »

Poslední dobou toho mám až příliš. A tak se mi docela často stává, že při jízdě domů z práce (většinou kolem 17-20h) kdy musím jet asi 80km po dálnici, dostávám mikrospánek. Samozřejmě když to na mě přijde, tak se snažím co nejdříve zastavit, a většinou jsem pak zas alespoň na chvíli svěží. Ale dneska sem na těch 80km musel 3x zastavit.

A teď k otázce, máte nějaký tipy, jak bojovat s únavou za volantem? Občas sjíždím z dálnice dřív a jedu po okreskách. Sice to trvá delší dobu, ale člověk se na to musí víc soustředit a tedy neusíná. Ale co dělat na dálnici...
Uživatelský avatar
M.Z.
Letec
Příspěvky: 5425
Registrován: úte 28 srp 13:23
Bydliště: FM

Re: Únava za volantem

Příspěvek od M.Z. »

Mě pomáhají energetické žvýkačky, no a nejjistější je, si na 15min zdřímnout.
KTM X-BOW GT
F-150 5,0 ROUSH
M2 MT
hoonring.cz
Coupe JCW KW3
Uživatelský avatar
HondaMan
Letec
Příspěvky: 3951
Registrován: čtv 17 úno 14:08

Re: Únava za volantem

Příspěvek od HondaMan »

Zařídit se tak, abys toho měl méně? Pokud to nedáš sám co nějaký kouč nebo terapeut?
2.9T RWD
honziss
Letec
Příspěvky: 3442
Registrován: úte 08 bře 09:08

Re: Únava za volantem

Příspěvek od honziss »

Resil bych pricinu te unavy, ne jak oddalit nasledek.
R4...258k
R3...261k
EV...264k
Uživatelský avatar
Arkis
Letec
Příspěvky: 1344
Registrován: stř 15 srp 20:58

Re: Únava za volantem

Příspěvek od Arkis »

Tak tak. V takovém případě je důležité řešit příčinu a ne následek.
Jinak když mám nějakou dlouhou trasu, tak pomůže takzvaný "powernap". To je, že někde zastavíš a na 10-20 minut si zdřímneš. Nesmíš přesáhnout 30 minut, protože zhruba po té době už tělo přechází do hlubšího spánku a kdyby ses vzbudil po krátké době hlubokého spánku, tak jsi ještě víc unavený.

Popřípadě nějaký ten silný energiták, energetické žvýkačky či takové ty energetické bonbóny pro kamioňáky. Nic z toho ale není dlouhodobé řešení a osobně to využíváním jen občas při opravdu dlouhých trasách. Při denním používání to je jen oddalování katastrofy a ještě si k tomu ničíš zdraví.
Uživatelský avatar
delphin
Pan Řidič
Příspěvky: 213
Registrován: pon 04 črc 23:01

Re: Únava za volantem

Příspěvek od delphin »

Já mám ještě vysledováno, že mám v téhle době zhruba 2 úseky 30 min dlouhé, kdy to na mě opravdu padá. Takže se vyhýbám tomu, abych v tu chvíli byl na cestě. Raději vyjedu o chvíli dřív nebo později.
Nejdřív Pionýr, pak Favorit, Fabia, Focus, Superb, Kodiaq a teď Octavia se Superbem. Ale Pionýr mi pořád zůstal...
petr_riha
Letec
Příspěvky: 1696
Registrován: pon 11 bře 13:42

Re: Únava za volantem

Příspěvek od petr_riha »

Energeťáky, kafe, apod. jsou sice dobrým sluhou, ale zlým pánem. Jak rychle od únavy pomůžou, tak rychleji přijde další kolo (ale ne, že bych při cestě na dovolenou, kdy jsem za volantem 12 + 2-3 hodiny přes noc a dohromady třeba 30 hod. nespím dělal něco jiného).

Pokud si potřebuješ najít něco, co tě zbaví stereotypu, chroupej zeleninu. Pusť si chladnější vzduch do vozu, ale ne směrem na oči. Žvýkačky jsou fajn, ale ono tělu taky nedělá dobře, když sežvýkáš balíček za noc.

Pokud není problém stereotyp, ale už máš unavené oči, tak na dálnici nejvíc trpí tím, jak se míhají čáry. Pokud není moc silný provoz, snaž se koukat ne přímo před sebe, ale mimo hlavní proud čar a cestu před sebou sleduj jen "periferně".
VW Tiguan Highline R-Line 2.0 BiTDI, 240k, 2019
Audi A6 Avant 2.0 TDi, 190k, 2016
Uživatelský avatar
řidičBOB
Antiradar FAN
Příspěvky: 26935
Registrován: stř 16 úno 20:26
Bydliště: furt rovně a pak druhý barák vpravo
Kontaktovat uživatele:

Re: Únava za volantem

Příspěvek od řidičBOB »

asi méně pracovat a více odpočívat...
HM: kouč, terapeut - to jako vážně? :))
No pain, no gain.
Vespa time \m/
Uživatelský avatar
HondaMan
Letec
Příspěvky: 3951
Registrován: čtv 17 úno 14:08

Re: Únava za volantem

Příspěvek od HondaMan »

Ano
2.9T RWD
Uživatelský avatar
Jaggie
Pan Řidič
Příspěvky: 388
Registrován: úte 02 dub 07:44

Re: Únava za volantem

Příspěvek od Jaggie »

To znam, mne pomahalo, kdyz jsem se na neco tesil. Tzn bud me doma cekala pichacka, nebo alespon nekde po ceste domu.
Rozhodne se mi nechtelo spat ani trosku.
A6 C7 3.0tfsi 310hp
ex. A6 C6 2.8fsi 210hp
Odpovědět