Politický koutek

Volné diskuse na libovolná témata...
Odpovědět
Uživatelský avatar
HondaMan
Letec
Příspěvky: 3961
Registrován: čtv 17 úno 14:08

Re: Politický koutek

Příspěvek od HondaMan »

jerry: ano, jsme chudší a pravděpodobně ještě dlouho chudší budeme, ale:
Porovnáváš německý/bavorský venkov a české větší město. V DE větších městech, obzvlášť mimo Bavorsko, zas tak uklizeno není.
Když bys porovnal s bývalým východním Německem, do kterého západ neustále sype kvanta peněz, tak by ten rozdíl byl také podstatně menší.
Je třeba porovnávat stejné profese. Rozdíl mzdy mezi skladníkem v Praze a ve "východním" německu je dnes třeba 30%. Průměr bude ale hlavně zkreslovat fakt, že v Německu se odehrává evropská ekonomika. Je tam spousta pozic s vysokou přidanou hodnotou (tím nemluvím o kvalitě jednotlivých lidí). Německo je tahoun Evropské ekonomiky. Když bys nás porovnával s IT nebo ES, tak bude rozdíl mnohdy v náš prospěch.
2.9T RWD
retron
Letec
Příspěvky: 1384
Registrován: pát 13 dub 10:44

Re: Politický koutek

Příspěvek od retron »

Pro mě tedy největší šok po několika návštěvách DE za poslední dva měsíce, žrádlo v obchodech už je levnější než u nás, o tom že je daleko kvalitnější nemluvě, ovšem největší šok je, že už i v Mnichově je adekvátní restaurace cenově srovnatelná s Prahou, ovšem kvalitativně, ale hlavně servisem úplně někde jinde. Jo a že nejsou auta? Zajeďte si 200 km na západ a je úplně cokoliv.
Uživatelský avatar
mattonecz
Letec
Příspěvky: 3209
Registrován: čtv 01 zář 10:56

Re: Politický koutek

Příspěvek od mattonecz »

možná je cokoliv ale za kolik? poslední dobou sem párkrát koukal na mobile.de a buď je vše na objednání nebo dražší než tady.
2022 Audi A4 Allroad 40TDI 150kw
ex :( 2022 Audi Q5 50TDI 210kw
retron
Letec
Příspěvky: 1384
Registrován: pát 13 dub 10:44

Re: Politický koutek

Příspěvek od retron »

mám opačnou zkušenost, a to jsem sháněl zánovní prémii, které jsou tady dvě v republice a tam jich stojí 14 u jednoho dealera
zas na druhou stranu musím uznat, že jednání u velkého značkového dealera je stejně arogantní jak tady, ale nemají problém auto nechat projet bez asistence a auta mají v topu, to zas jo
Uživatelský avatar
mattonecz
Letec
Příspěvky: 3209
Registrován: čtv 01 zář 10:56

Re: Politický koutek

Příspěvek od mattonecz »

jsou tam firmy jako hamburg cars atp který tam maj třeba 15ks A5 v totožný konfiguraci za super peníze. co sem viděl tak už se teda vyprodalo, ale je možný, že jiná firma to má. když ale hledáš něco speciálního, jako Q5 s V6 nebo teď sem koukal na Q4, tak to sou šílený ceny
2022 Audi A4 Allroad 40TDI 150kw
ex :( 2022 Audi Q5 50TDI 210kw
Uživatelský avatar
řidičBOB
Antiradar FAN
Příspěvky: 26981
Registrován: stř 16 úno 20:26
Bydliště: furt rovně a pak druhý barák vpravo
Kontaktovat uživatele:

Re: Politický koutek

Příspěvek od řidičBOB »

retron píše: stř 20 dub 12:01 mám opačnou zkušenost, a to jsem sháněl zánovní prémii, které jsou tady dvě v republice a tam jich stojí 14 u jednoho dealera
zas na druhou stranu musím uznat, že jednání u velkého značkového dealera je stejně arogantní jak tady, ale nemají problém auto nechat projet bez asistence a auta mají v topu, to zas jo
akorát, že ten Germán ti to do CZ neprodá...
No pain, no gain.
Vespa time \m/
jerry
Letec
Příspěvky: 3321
Registrován: čtv 17 bře 17:15

Re: Politický koutek

Příspěvek od jerry »

HondaMan: Samozřejmě porovnávám srovnatelná města i vesnice, obojí dobře znám z obou stran hranice. Do bývalého NDR jezdím často do Jeny a i ta je nesrovnatelně uklizenější než Plzeň. O nějakém stání před vjezdem do garáže není ani v bývalé NDR potuchy, to si nikdo nedovolí. A ty mzdy jsem schválně našel průměr, protože vždy jsou chudší a bohatší regiony. Ale mnou uváděné průměry jsou ověřená data. Naopak ty možná porovnáváš skladníka v NDR a Praze. Porovnej skladníka v Praze a Mnichově, to tedy nebude těch 30% ani náhodou. Napsal to srovnání na žádost Stepana, Vzhledem k tomu, že trávím čas v Česku a Německu halb und halb, tak je to myslím dosti objektivní. Navíc nejsem v Německu v roli gastarbeitra, mám německé předky a mluvím plynně německy, takže přehled mám.

Ohledně cen mohu potvrdit, že inflaci v Česku Fiala vůbec, ale vůbec nezvládá. Kupuji teď kvůli výhodným cenám skoro vše v Německu, dokonce i s auty jezdím na servisy. Což je při rozdílů platů tedy hodně na pováženou.

BOB: Proč neprodá? Třeba zánovní miatu jsem kupoval u renomovaného dealera v Augsburgu na českou adresu bez problému. Ani nechtěl vidět přihlášení k pobytu v Německu.
„Přidej výkon a budeš rychlý na rovinkách. Ale uber hmotnost a budeš rychlý všude.“ Colin Chapman.
Uživatelský avatar
HondaMan
Letec
Příspěvky: 3961
Registrován: čtv 17 úno 14:08

Re: Politický koutek

Příspěvek od HondaMan »

Vůbec nerozporuji, že je ČR chudší země než DE. Ten rozdíl je zásadní a důvodů je spousta.
Snažil jsem se poukázat na to, že v rámci evropské 2. ligy tj. vše mimo FR a DE si nevedeme až tak špatně. A to se nemusíme srovnávat s Balkánem a východem, ale třeba i s IT, ES, PT...
Vzhledem k tomu že ani Němci nedokázali srovnat rozdíl east/west v rámci jedné ekonomiky, jednoho jazyka, podobné kultury... tak moc nechápu českou mánii v dohánění DE. V rámci zemí východního bloku jsme na špici.
Níže mapa s průměrnou DE mzdou:
Obrázek
Kde je hranice NDR/DDR je zcela jasné.

Mnichov je jeden z nejbohatších regionů i v rámci DE. To srovnání je nespravedlivé. Naopak když se podívám do NDR, tak bych upřímně neměnil.

Ad inflace a Fiala: zase dost nespravedlivé. Současná inflace má kořeny mnohem hlouběji než za působení F vlády. A upřímně byl bych mnohem raději, kdyby nikdo inflaci neřešil. IMHO jedinou cestou je snížení spotřeby. Všeobecně. Snižování DPH či jiná podpora jen prodlužují rauš a chiméru neustálého růstu.
2.9T RWD
retron
Letec
Příspěvky: 1384
Registrován: pát 13 dub 10:44

Re: Politický koutek

Příspěvek od retron »

řidičBOB píše: stř 20 dub 14:41
retron píše: stř 20 dub 12:01 mám opačnou zkušenost, a to jsem sháněl zánovní prémii, které jsou tady dvě v republice a tam jich stojí 14 u jednoho dealera
zas na druhou stranu musím uznat, že jednání u velkého značkového dealera je stejně arogantní jak tady, ale nemají problém auto nechat projet bez asistence a auta mají v topu, to zas jo
akorát, že ten Germán ti to do CZ neprodá...
ale prodá proč by neprodal, ovšem ta byrokracie, zvlášť když to je ohne MWSt.
Uživatelský avatar
řidičBOB
Antiradar FAN
Příspěvky: 26981
Registrován: stř 16 úno 20:26
Bydliště: furt rovně a pak druhý barák vpravo
Kontaktovat uživatele:

Re: Politický koutek

Příspěvek od řidičBOB »

Mám x známých, co si vybrali auto v různých koutech D a prodejce jim rovnou řekl, že do CZ jim nic neprodá. Ani s DPH a ani nijak jinak. Prostě nasrat.
Všechno auta s prodejkou >100t €
No pain, no gain.
Vespa time \m/
Odpovědět