Politický koutek

Volné diskuse na libovolná témata...
Odpovědět
Uživatelský avatar
Stepan
Letec
Příspěvky: 5428
Registrován: sob 05 bře 01:27

Re: Politický koutek

Příspěvek od Stepan »

Na druhou stranu je ovšem nutné uznat, že za těch +-45% výdělku, o které přijde rovnou při výplatě a dalších 21% ze zbytku* o které je zkasírován při jakémkoliv nákupu, dostává občan docela naprd služby.
Je jisté, že "do systému", i toho důchodového, nastrká jakýkoliv aktivní občan peněz dostatek. Pokud víceméně celý život pracuje. Nicméně sociální stát holt něco stojí a ti, kdo málo čerpají (protože nejsou netáhla), jsou na tom docela biti, respektive jsou v daném kontextu čistými plátci. V důchodu ze státu rozhodně nevytahají tolik, kolik do něj nastrkali v produktivním věku.
Ale tak už to holt je :) A skutečnost, že za posledních 100 let nešel na území ČR nikdo do důchodu ve stejném "režimu", ve kterém strávil většinu produktivního života, tomu už vůbec nepomáhá.

*jasně, není to vždycky 21%. Ale občas je to skrz spotřební daně o dost víc, tak nechám tak.
2.5T, 2x2.0TDI, 2,8DC incoming))
Spectral
Mistr volantu
Příspěvky: 783
Registrován: ned 09 říj 08:19

Re: Politický koutek

Příspěvek od Spectral »

Stepan píše: pon 18 dub 17:08 Je jisté, že "do systému", i toho důchodového, nastrká jakýkoliv aktivní občan peněz dostatek. Pokud víceméně celý život pracuje. Nicméně sociální stát holt něco stojí a ti, kdo málo čerpají (protože nejsou netáhla), jsou na tom docela biti, respektive jsou v daném kontextu čistými plátci. V důchodu ze státu rozhodně nevytahají tolik, kolik do něj nastrkali v produktivním věku.
Ano, což je ovšem důsledek přebujelé solidarity (včetně solidarity s netáhly), tedy opět pilíře levicové politiky.
:ar!
Uživatelský avatar
Stepan
Letec
Příspěvky: 5428
Registrován: sob 05 bře 01:27

Re: Politický koutek

Příspěvek od Stepan »

čímž se oklikou vracíme k tomu, že jerryho názory projevený v posledních několika postech nemusí být nutně "levicové" ;;)
Protože v jednom má pravdu. S tou asistencí nově příchozím UA se to občas prostě trošku přehání.
Jasně, ubytování jo. Nějaký kapesný jo. Ať už z humanitárních důvodů, nebo i jako prevence kriminality. A vlastně "chceme", nebo snad i "potřebujeme", aby se jim tady líbilo a zůstali tady. Protože jinak už tady nebude mít kdo dělat.
Ale třeba těch šest měsíců POVka zadarmo mi prostě už moc. Ikdyby jenom jako symbol.

Kdyby tak ti blbci radši povolili v otázkách zaměstnávání UKR řidičů :((
2.5T, 2x2.0TDI, 2,8DC incoming))
Uživatelský avatar
HondaMan
Letec
Příspěvky: 3959
Registrován: čtv 17 úno 14:08

Re: Politický koutek

Příspěvek od HondaMan »

Stepan píše: pon 18 dub 17:08Na druhou stranu je ovšem nutné uznat, že za těch +-45% výdělku, o které přijde rovnou při výplatě a dalších 21% ze zbytku* o které je zkasírován při jakémkoliv nákupu, dostává občan docela naprd služby.
Tohle je dost generalizující.
Bezpečnost v ČR je jedna z nejlepších na světě podobně jako zdravotní péče. V posledních měsících nemám zásadní problém ani s mezinárodní politikou.
Veřejná doprava stejně jako silniční síť je v porovnání s okolním světem dost v pohodě.
Školství sice IMO stojí za vyližprdel, ale i tak dostáváš docela kvalitní vzdělání. Spíše než nastavení ze strany státu je problém v neschopném vedení škol, frustrovaných učitelích a líných studentech.
Sociální systém je za mě až příliš komfortní, ale to je z pohledu státu také spíše kvalitní služba.
Celková kultura života je imho na vysoké úrovní
...

Jasně, vše to funguje neefektivně, pomalu, lidi tam jsou kyselý a líný, ale to v principu v každé velké organizaci.

Za kilo+, který za moji aktivitu stát každý měsíc dostává bych se určitě dokázal zařídit lépe. Nechci generalizovat, ale když jsi holka ze vsi, tak od narození ti stát platí 25 let vzdělání, péči o zdraví, z velké části koníčky. Na rok pak čuchneš k práci, státu pošleš sakum prásk kilo, necháš se naprcat, na 2 - 10 let se jdeš uklidit na rodičák, pak pár let nějakej šolich protože jsou děti malý a pak už jsi stará abys dělala něco velkýho. Tam prostě "profit" pro stát nenajdeš ani za mák...

Ad jerryho důchodce: jako nechci se nikoho dotknout, ale má 17/měs. To není zlý. 30 let žije v současném systému a minimálně 20 let poslouchá, že by se měl na důchod připravit i trochu sám. V mém okolí je lidí které čeká důchod docela dost, ale většina se na to připravuje.
2.9T RWD
Uživatelský avatar
Stepan
Letec
Příspěvky: 5428
Registrován: sob 05 bře 01:27

Re: Politický koutek

Příspěvek od Stepan »

Zdravotnictví -> Ano, ale právě "za jakou cenu". I pro průměrně vydělávajícího člověka jde o tisíce měsíčně, v tvým případě s přehledem 10+, možná i víc. To je docela hodně, ještě když ani zdaleka nejde o zcela funkční systém a spousta lidí se dostává do problémů, kdy (optimální) řešení jejich problémů prostě není ze strany pojišťoven kryto.
Bezpečnost -> Já se spíše setkávám s absolutně nefunkční justicí, fízlama co nevyšetří vůbec nic a vlastně je vším obtěžuješ a tak. Ale to by ani nemělo mít nic moc společnýho s odvodama jako takovýma.
MHD / Doprava obecně -> V porovnání se světem ano, v porovnání s Evropou už to žádná sláva podlě mě není.
Sociální stát -> Podle mě je největší fuckup v tom, že lidem, který by si mohli pomoci sami pomáháme zbytečně moc a lidem, který jsou fakt v prdeli, dáváme směšných pár korun. Že je zdravej 20-50 let chlap dlouhodobě na pracáku je stejná chujovina jakože těžkej invalida dostane od státu vyšší tisíce na měsíc.
(...)
A mimochodem, když už jsem u tohodle. Jedna věc je zdanění příjmu (v Čechách navíc často dvojí, PO -> FO), potažmo DPHčko. Ale pak člověk ještě strká "státu" prachy bokem, za kdejaký službičky. STKčko, SPZtky, různý revize od pánů s kulatýma razítkama, daně z nemovitostí, svozy odpadů, mýto, v rámci POVka si ještě připlatíš do Garančního fondu... Vlastně zaplatíš daně a pak cokoliv po státu chceš platíš znovu, extra :D

add Holka ze vsi -> No dyť, pro mě je to co popisuješ totální příklad "netáhla". Ségra se "doma s dítětem" vydržela válet asi tak 6 měsíců. Pak už najela na zkrácenej úvazek, v covidu ji pomohlo že práce z domu byla totálním standardem, malýmu nejsou ani dva roky, a sestra už leží v knížkách, rozšiřuje si kvalifikaci (...). A to to ani není o penězích, ale o tom, že ležet X let doma a jenom žvatlat na dítě je pro trošku aktivního člověka ke zbláznění. Jasně, babičky kolem toho lítaj...
2.5T, 2x2.0TDI, 2,8DC incoming))
Uživatelský avatar
mattonecz
Letec
Příspěvky: 3209
Registrován: čtv 01 zář 10:56

Re: Politický koutek

Příspěvek od mattonecz »

přijde mi divný/naivní očekávat od státu, že se o tebe postará.
zvlášť dnešní důchodci, který si mohli byt koupit za 50tis by měli bejt vysmátý.
myslim, že v ČR se máme dost dobře
2022 Audi A4 Allroad 40TDI 150kw
ex :( 2022 Audi Q5 50TDI 210kw
jerry
Letec
Příspěvky: 3321
Registrován: čtv 17 bře 17:15

Re: Politický koutek

Příspěvek od jerry »

Stepan píše: úte 19 dub 11:33 Zdravotnictví -> Ano, ale právě "za jakou cenu". I pro průměrně vydělávajícího člověka jde o tisíce měsíčně, v tvým případě s přehledem 10+, možná i víc. To je docela hodně, ještě když ani zdaleka nejde o zcela funkční systém a spousta lidí se dostává do problémů, kdy (optimální) řešení jejich problémů prostě není ze strany pojišťoven kryto.
Bezpečnost -> Já se spíše setkávám s absolutně nefunkční justicí, fízlama co nevyšetří vůbec nic a vlastně je vším obtěžuješ a tak. Ale to by ani nemělo mít nic moc společnýho s odvodama jako takovýma.
MHD / Doprava obecně -> V porovnání se světem ano, v porovnání s Evropou už to žádná sláva podlě mě není.
Sociální stát -> Podle mě je největší fuckup v tom, že lidem, který by si mohli pomoci sami pomáháme zbytečně moc a lidem, který jsou fakt v prdeli, dáváme směšných pár korun. Že je zdravej 20-50 let chlap dlouhodobě na pracáku je stejná chujovina jakože těžkej invalida dostane od státu vyšší tisíce na měsíc.
A mimochodem, když už jsem u tohodle. Jedna věc je zdanění příjmu (v Čechách navíc často dvojí, PO -> FO), potažmo DPHčko. Ale pak člověk ještě strká "státu" prachy bokem, za kdejaký službičky. STKčko, SPZtky, různý revize od pánů s kulatýma razítkama, daně z nemovitostí, svozy odpadů, mýto, v rámci POVka si ještě připlatíš do Garančního fondu... Vlastně zaplatíš daně a pak cokoliv po státu chceš platíš znovu, extra :D
Popsal jsi situaci dokonale. Vláda se snaží tvářit, že vládne, lidi platí za všemožné pořád dokola a realita dost smutná. Nevymahatelnost práva, zdravotnictví často neschopné a arogantní, fízlové bez autority a schopnosti opravdu pomoci, všude špína, prach, čoud, systémově se neuklízí. Píšu přímo osobní zkušenosti.
Je to taková hra. Ofiko se všichni tváří, že to funguje a ono ne. Ale tohle už jsem zažil v ranném mládí za komunistů. Kdyby mi někdo řekl před 33 lety, že budeme tak významně, ale opravdu významně pozadu za Západem, tak bych nevěřil. A za to mohou všechny vlády, co tu byly od roku 89. Žádná nebyla fakt dobrá, aby situaci radikálně zlepšila.
„Přidej výkon a budeš rychlý na rovinkách. Ale uber hmotnost a budeš rychlý všude.“ Colin Chapman.
jerry
Letec
Příspěvky: 3321
Registrován: čtv 17 bře 17:15

Re: Politický koutek

Příspěvek od jerry »

Ještě k té debatě, co tu byla přes Velikonoce. Nechme pravici i levici, stejně už dnes to ohraničení v praxi neexistuje. Spíše mi šlo systémovost různých opatření a finanční možnosti našeho státu.

Systémové není dotovat firmy kvůli vysokým cenám energií a nedotovat domácnosti. Skutečně pravicové by bylo nedotovat žádnou firmu ani domácnost. Pokud je tomu jinak, tak není ODS pravicovou stranou, jen si na ní hraje. Systémové rozhodně není odmítat i pár desítek syrských dětí trpících v zimě ve stanových táborech a naopak starost o ukrajinské děti až přehánět. Oba extrémy jsou špatně. Nebo nejsou všechny děti světa stejně nevinnými dětmi? Je v možnostech našeho státu přijímat stejné množství uprchlíků a dávat jim i lepší podmínky ubytování než třeba Německo? Posílat dodávky zbraní více než Německo? Není lepší pomáhat podle svých omezených možností, ale snažit se být v pozadí, nikde moc nevyčnívat a snažit se nikoho nenaštvat?

Na moje řečnické otázky odpoví až budoucnost. Osobně si myslím, že to současné tak trochu naivní aktivistické nadšení není reálný pohled na situaci. Ale rozhodně nejsem ani pravičák ani levičák, ani válečník ani pacifista. Vždy jsem v životě hledal zlatou střední cestu s určitým nadhledem na věc. A vždy mi bylo cizí aktivistické nadšení pro cokoliv.
„Přidej výkon a budeš rychlý na rovinkách. Ale uber hmotnost a budeš rychlý všude.“ Colin Chapman.
Uživatelský avatar
Stepan
Letec
Příspěvky: 5428
Registrován: sob 05 bře 01:27

Re: Politický koutek

Příspěvek od Stepan »

Hale ale v čem jsme za západem tak "pozadu"? Já teda nemám vyloženě zkušenosti s dlouhodobým životem v zahraničí, ale 2 rozumný auta už má doma kdekterá domácnost, lidi velmi často vlastní nemovitosti ve kterých bydlí, pracovní podmínky a platy se zlepšují velmi svižně, v poslední době až neúměrně, letní dovolená v zahraničí je pro rodinu celkem dosažitelná (...)? Ten západ je teda lepší v čem? Kámoš mi akorát vykládal, jak se div nemusel porvat s nějakým piko prodávajícím černochem na nejmenovaném "západním" letišti. To máme i v centru Prahy. Když mi ukradli tašku v Itálii, necítil jsem se na fízlárně o nic líp než když mi vykradli auto na Žižkově. Tak že by ta justice a zdravotnictví byla na západě takovej odvaz? Opravdu?

Add dotování energií firmám -> Tam se kruh akorát uzavřel. EU to zdanila a dojebala svým přístupem, členské státy EU to zaplatí. :D
2.5T, 2x2.0TDI, 2,8DC incoming))
jerry
Letec
Příspěvky: 3321
Registrován: čtv 17 bře 17:15

Re: Politický koutek

Příspěvek od jerry »

OK, zkusím trochu popsat osobní zkušenosti. Prosím nebrat jako, že plivu na vlast, sám trávím v Čechách polovinu času. Mohu dobře posoudit Německo, kde už skoro dvacet let částečně žiju. Jsou dva velké rozdíly.

První v penězích. Průměrný plat 2021 je 4100 EUR, minimální mzda je 12 EUR/hod, průměrný dúchod je 1500 EUR. Oproti Česku vše více než dvojnásobky. Když jsem před 33 lety zvonil jako čerstvý absolvent techniky klíči, nikdy bych nevěřil, že i po tolika letech bude takový rozdíl. Ano, Německo patří mezi bohatší západní země, ale i ty chudší jsou na tom hůř třeba v desítkách procent, ale ne násobně. Beru tedy země, kam historicky patříme, ne třeba zrovna Řecko.

Druhý rozdíl je v kvalitě života. Ovzduší je výrazně lepší, lidi netopí kdejakým sajrajtem, auta neprodukují tolik smradu. Na ulicích je více uklizeno, z toho plyne méně prachu. Tohle je vždy při příjezdu do Plzně šok. Panuje nepoměrně větší ohleduplnost mezi lidmi. Nikoho ani nenapaden tě postavit auto před výjezd z garáže, což je v Plzni trvalý problém. Samozřejmě bydlím tady na venkově, ale znám i situaci ve městech z návštěv u známých.

Je třeba porovnávat celkovou situaci v zemi a ne pouze svoji sociální bublinu. Ani se nechci nijak povyšovat, jsem rodilý Čech, i když tam ty němečtí předci z poloviny jsou. Možná proto mě mrzí, že očekávání po sametu se naplnily jen z části. Jako země máme rozhodně na víc.
„Přidej výkon a budeš rychlý na rovinkách. Ale uber hmotnost a budeš rychlý všude.“ Colin Chapman.
Odpovědět