Politický koutek

Volné diskuse na libovolná témata...
Odpovědět
Uživatelský avatar
Předseda
Letec
Příspěvky: 1388
Registrován: stř 16 úno 11:20

Re: Politický koutek

Příspěvek od Předseda »

Když odhlédnu od toho kolik kde el. stojí, tak teda musím uznat za jasný faul u politiků, kteří posledních 20let jakmile příjde téma dostavby Temelína v první řadě dávají na piedestal argument "energetické nezávislosti".
Takže za 200 mld. se dostaví Temelín za státní peníze, aby pak v případě "nouze" se lidi dozvěděli, že i když vyrábíme el. za pakatel, tak stejně budou platit ceny jako kdokoliv jiný..
jerry
Letec
Příspěvky: 3345
Registrován: čtv 17 bře 17:15

Re: Politický koutek

Příspěvek od jerry »

petr_riha: Ceny jsou v tabulce v níže postovaném článku. Už jsem to dával, tak ještě jednou.
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ekon ... ela-223180
„Přidej výkon a budeš rychlý na rovinkách. Ale uber hmotnost a budeš rychlý všude.“ Colin Chapman.
mlunovozík
Autoškolák
Příspěvky: 34
Registrován: ned 20 lis 16:59

Re: Politický koutek

Příspěvek od mlunovozík »

Předseda píše: pát 20 led 09:48 Když odhlédnu od toho kolik kde el. stojí, tak teda musím uznat za jasný faul u politiků, kteří posledních 20let jakmile příjde téma dostavby Temelína v první řadě dávají na piedestal argument "energetické nezávislosti".
Takže za 200 mld. se dostaví Temelín za státní peníze, aby pak v případě "nouze" se lidi dozvěděli, že i když vyrábíme el. za pakatel, tak stejně budou platit ceny jako kdokoliv jiný..
1. Energetická nezávislost je taky, když se začne síť sypat. Pak potřebujete elektrárny na svém území. Tam jsme se zaplať pánbů nedostali.
2. Kdyby byl Temelín dostaven, tak by nebyla poptávka po cca 15TWh ze závěrných elektráren, což by byl jeden faktor na cenu elektřiny. Tím že by nabyla poptávka po 15TWh ze závěrných elektráren, tak by nebyla ani poptávka po asi 3mld kubíků plynu. Jo a nezapomeňte, že jedním z hlavních ekonomických argumentů proti dostavbě Temelína bylo, že se může vyplatit jdině, pokud bude silová elektřina stát víc než 1,50 Kč ze kWh (tj. 60€ za MWh).
Uživatelský avatar
Zajda
Letec
Příspěvky: 1875
Registrován: ned 04 lis 03:01

Re: Politický koutek

Příspěvek od Zajda »

petr_riha píše: pát 20 led 09:37 Zajda: A ceny v těch ostatních zemích máš/znáš také? Porovnávat mezi sebou různé trhy a uvést cenu jen pro jednu je takové hloupé.
Já jsem pouze demonstroval že spotřebitelská realita nemá nic společného s odkazem od HM. Jestli chceš porovnání s ostatními státy a nezdá se ti to z článku na Seznamu, věnuj tomu svůj čas prozměnu ty.
《》
Uživatelský avatar
HondaMan
Letec
Příspěvky: 3972
Registrován: čtv 17 úno 14:08

Re: Politický koutek

Příspěvek od HondaMan »

Předseda píše: pát 20 led 09:48 Když odhlédnu od toho kolik kde el. stojí, tak teda musím uznat za jasný faul u politiků, kteří posledních 20let jakmile příjde téma dostavby Temelína v první řadě dávají na piedestal argument "energetické nezávislosti".
Tohle je těžké. Díky jednotnému trhu jsme měli 15 let velmi levnou elektřinu. Tak levnou, že stavět jádro nedávalo vůbec žádný smysl. Porovnej si 2 grafy a trendy(sorry za různé měny).

V česku to ještě "boostla" Bohemka, která spekulovala na spot a mnoho let jí to vycházelo = lidé nakupovali velmi levně v porovnání s ostatními státy.

Obrázek

Obrázek

Cena elektřiny na burze 2008 - 2019: 60 --> 40 EUR/MWh
Cena elektřiny z jádra 2009 - 2019: 123 --> 163 USD/MWh
To je důvod, proč měl stát garantovat výkupní ceny elektřiny z nově postavené jaderky. Řádný hospodář by tohle nikdy nepostavil + Nikdo si nedovolil podepsat, že lidé příštích 30 let budou platit násobek tržní ceny na burze.

A když posledních 10 let je trh v cajku, tak měli všichni energetickou bezpečnost na párku, protože to nebylo potřeba. Teď bude rok či dva draho a pak se to zase rozumně vrátí. Prostě tržní výkyv, díky kterému spousta lidí postaví soláry + baterky na střechách; začnou se opět podporovat OZ a zase bude vše fajn.
Alternativa k tomu je mít dlouhodobě rozumně drahou elektřinu za státem řízené ceny. Za mě ne. To se raději teď uskromním...
2.9T RWD
jerry
Letec
Příspěvky: 3345
Registrován: čtv 17 bře 17:15

Re: Politický koutek

Příspěvek od jerry »

Hlavně že bude vše fajn. Pro tebe je to jen takový výkyv na cestě k blahobytu :D Ale bývalý americký ministr financí to vidí méně optimisticky https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ekon ... .seznam.cz
Docela jsem zvědavý, zda první krok Pavla při případném zvolení bude odvolání Michla jako Babišova muže. Protože Michl nás zatáhne přesně do toho průšvihu, co popisují v postovaném článku :(
„Přidej výkon a budeš rychlý na rovinkách. Ale uber hmotnost a budeš rychlý všude.“ Colin Chapman.
petr_riha
Letec
Příspěvky: 1755
Registrován: pon 11 bře 13:42

Re: Politický koutek

Příspěvek od petr_riha »

Zajda píše: pát 20 led 12:04
petr_riha píše: pát 20 led 09:37 Zajda: A ceny v těch ostatních zemích máš/znáš také? Porovnávat mezi sebou různé trhy a uvést cenu jen pro jednu je takové hloupé.
Já jsem pouze demonstroval že spotřebitelská realita nemá nic společného s odkazem od HM. Jestli chceš porovnání s ostatními státy a nezdá se ti to z článku na Seznamu, věnuj tomu svůj čas prozměnu ty.
Článek na seznamu jsem přehlédl, viděl a reagoval jsem na tvůj post, který jsem citoval. Čas tomu věnovat nechci (možná si přečtu ten seznamacky článek), jen jsem chtěl říct, ze napsat, kolik to stojí u nás a ze to je levnější/dražší než jinde, aniž bys uvedl ty ceny jinde, je hloupé. Pokud to řeší článek na seznamu, tak se omlouvám, neviděl jsem ho.
2024: Audi A5 Sportback S line 45 TFSI, 195kW
2019: VW Tiguan Highline R-Line 2.0 BiTDI, 176kW
2016: Audi A6 Avant 2.0 TDi, 140kW
jerry
Letec
Příspěvky: 3345
Registrován: čtv 17 bře 17:15

Re: Politický koutek

Příspěvek od jerry »

HM: Výše jsem psal, zda případně zvolený Pavel vyhodí Michla "na hodinu" nebo ho nechá pokračovat v likvidaci měny, úspor a v konečné fázi i celé ekonomiky. Protože opravdu to není výkyv na cestě k blahobytu, jak si myslíš. Teď se k varovným hodnocením přidal i MMF. Protože inflace 10% po celý další rok, to fakt není normální fungování ekonomiky https://www.newstream.cz/money/mmf-se-d ... .sznhp.box
„Přidej výkon a budeš rychlý na rovinkách. Ale uber hmotnost a budeš rychlý všude.“ Colin Chapman.
Uživatelský avatar
řidičBOB
Antiradar FAN
Příspěvky: 27054
Registrován: stř 16 úno 20:26
Bydliště: furt rovně a pak druhý barák vpravo
Kontaktovat uživatele:

Re: Politický koutek

Příspěvek od řidičBOB »

Je to vůbec v jeho pravomoci?? ;-)
No pain, no gain.
Vespa time \m/
Uživatelský avatar
mattonecz
Letec
Příspěvky: 3232
Registrován: čtv 01 zář 10:56

Re: Politický koutek

Příspěvek od mattonecz »

Nevim ale jestli jo tak doufam ze pujde hned babisuv krypl
2022 Audi A4 Allroad 40TDI 150kw
ex :( 2022 Audi Q5 50TDI 210kw
Odpovědět