Výběr grafické karty do počítače

Volné diskuse na libovolná témata...
jirka87
Mistr volantu
Příspěvky: 710
Registrován: čtv 02 lis 12:55

Re: Výběr grafické karty do počítače

Příspěvek od jirka87 »

abgx1 : A myslíš, že jsem sem přišel pro radu, protože se v tom vyznám ? Tvé konstatování zjevného (tedy, že o tom vím hovno) je teda naprosto zbytečné :-)

Lachende : "Abych zase nepsal román, nejlepší je se na stupidní otupující počítačové hry vysrat a ušetřené peníze, a elektrickou a především vlastní životní energii využít lepším způsobem"

Velmi přátelsky (bez ironie) ti odpovím takto. Nevíš o mě nic, ale proto, že si chci koupit grafickou kartu jsi usoudil, že jsem nějaký podivný nerd co prosedí na prdeli doma v temné kobce 8hodin denně. Realita ? Chodím plavat, mám rád pohyb venku, často se seberem s kamarádem jen tak někam na tůru, když se donutím, jedu i někam na kole, ale bolí mě z toho prdel a podle mě co má kola, má mít motor, takže tohle mě moc nebere. Hodně mě baví trávit čas v garáži a nyní budou priority už naprosto a zcela jinde, protože se mi teď hodně výrazným způsobem změnil život.

To ale neznamená, že se nemůžu párkrát do týdne uvolnit u toho, že si něco zahraju. A navíc...Jak jsem psal, dělám na tom i fotky a sorry, nebudu si kupovat fotokomoru místo grafické karty :-)

P.S : Ta jedna konkrétní hra co hraju má navíc tu vlastnost, že dosti trénuje postřeh a motoriku ruky, protože prostě proto. A jelikož jsem i v reálu střelec, tak mě to baví i z tohoto důvodu, protože je to taktická střílečka (ne nějaký debilní Counter Strike) a musí se u toho i používat hlavička...A nejednou jsme hráli i s manželkou nějakou příběhovku. Lepší než pořád čumět do bedny na sračky alá výměna manželek =))
Uživatelský avatar
Lachende Bestien
Letec
Příspěvky: 1931
Registrován: sob 18 čer 15:13

Re: Výběr grafické karty do počítače

Příspěvek od Lachende Bestien »

Pokud jste z vámi citované pasáže usoudil, že vás považuju za "no-lifera" neboli člověka 24/7 zavřeného u pc hrajícího otupující hry, pak jde o omyl; četl jsem většinu vašich zdejších příspěvků, takže jsem si podobný sebeklam prakticky ani vypěstovat nemohl. ;)
Jízdu na kole většinou velmi zpříjemní měkké (gelové) sedlo, případně odpružené sedlo; sám jsem dlouho jezdil na hodně tvrdém a po výměně za širší a měkčí se můžu jen trpce usmát, jak dlouho a zbytečně trpěly některé mé tělesné partie. :p
Ovšem procházky v přírodě lesem nelesem nebo dokonce na horách nic nenahradí.
V případě plavání jde taky o jednu z nejprospěšnějších pohybových aktivit.

Jinak kupte takovou grafiku, ze které vám nebude příliš krvácet peněženka. Čím vyšší cena, tím vyšší marže, takže asi bude vhodné jít zlatou střední cestou, protože kupovat low-end jsou zase celkem vyhozené peníze. Jak zde už padlo, Nvidia sype více vydavatelům her, ty jsou zpravidla lépe optimalizované s jejich produkty, méně problémů s případným čekáním na lepší ovladače
u nových her, zpravidla nižší spotřeba/tišší chlazení; AMD mívá o něco málo nižší ceny, pravda vyšší spotřebu v zátěži (tedy hlavně ve hrách) takže v rámci udržení rozumné hladiny hluku od chlazení je třeba vybrat model s lepším chlazením (referenční chladiče jsou vysavače) a/nebo manuálně nastavit otáčky ventilátorů; ovšem jejich grafiky obecně trpí méně zastaráváním a jejich koupí člověk nepodporuje zákeřné cenové manipulace/dlouhodobé snižování výkonnostních rozdílů mezi jednotlivými generacemi grafik Nvidie. Jinými slovy, i lidé v AMD se chovají jako patřičně bezohledná korporace, ale na praktiky Nvidie nemají. :|
I když ve vašem případě, kdy vám karta od AMD nevydržela ani podělané 3 roky, aniž byste byl zavilý "těžař" kryptoměn nebo ultra-hyper-hardcore pařič videoher, můžete pro změnu zvolit nějaký patřičně předražený a rychleji zastarávající produkt Nvidie (ale zase s zpravidla lepší optimalizací v nových hrách a tišším chlazením od výroby díky nižší spotřebě v zátěži/"odpadnímu" teplu. Bláto nebo louže. Choose your destiny. :ymhug:

P.S. V pc mám stále 10 let starou GK od AMD (původně ještě Ati, než se prodali AMD:)), v té době stál hi-end cca 7k, dnes je to 2-3-násobek)), po cca 8! letech se náhle začaly objevovat obrazové artefakty nejen v oknech7, ale i v Biosu, z čehož jsem usoudil, že je po smrti. Internet ovšem nabídl řešení v podobě vypečení v troubě (GPU baking-jedná se o zacelení mikroprasklin v pájených spojích, jak jsem to pochopil), tak jsem odšrouboval chladič/plastové části a propekl pečeni ve staré nepoužívané troubě dle návodu. Karta funguje dodnes. :ymparty: A v rámci zajištění si záložní grafiky, kdyby se babička od AMD rozhodla definitivně odejít pod kytičky, jsem před těmi 2 lety pořídil "do šuplíku" za litr nejlevnější dedikovanou grafiku od Nvidie, abych je též trochu podpořil. $-) :p
Uživatelský avatar
Zajda
Letec
Příspěvky: 1867
Registrován: ned 04 lis 03:01

Re: Výběr grafické karty do počítače

Příspěvek od Zajda »

Ach, flamewar, jako za mlada :))
Zákeřné cenové manipulace Nvidie?
Jak se to projevuje?
Intel, AMD, Nvidia - všichni mají cíl maximalizovat zisk a ceny nastavují podle toho, co jim umožní konkurence.
Že červené grafiky byly na koni a diktovaly cenu naposled v dobách Radeonů X1800/X19xx (tehdy ještě jako samostaná firma ATI, než je pohltilo AMD) je věc druhá.

Pomalejší zastarávání považuju za argument "přání otcem myšlenky", případně "100x opakovaná lež...".
Omílalo se to snad u každé generace - výkonu v současnosti na vrchol troška chybí, protože byly implementovány pokročilé funknce a rozložení výpočetních jednotek je uzpůsobeno ne krátkozrace jen na současné hry, ale s ohledem na budoucnost.
A proto pak své top produkty často museli cenově cílit na střední třídu Nvidie.
Kde už zase nehrála do karet spotřeba energie, která byla relativně vyšší, jelikož šlo původně o highend produkt (předimenzované paměťové sběrnice atd.).

Realita pak taková, že za těch pár let v budoucnosti se ani neobtěžovali stvořit ovladač pro Win 10 u své řady HD4xxx, zatímco Nvidia ho vydala i pro o generaci starší karty Geforce 8xxx...

Jinak kupuju většinou grafiky Gigabyte, jelikož mi vyhovuje chlazení a 3 letá záruka - nejednou se stalo, že grafika zdechla za 2,5 roku a měl jsem upgrade zadarmo - z GTX 560 na 760 například :-)
《》
Uživatelský avatar
mattonecz
Letec
Příspěvky: 3206
Registrován: čtv 01 zář 10:56

Re: Výběr grafické karty do počítače

Příspěvek od mattonecz »

Já mám 1070 za 6k z bazose s 2r zárukou. Už bych si snad novou nekoupil. Dnes tam máš 1070 za 5 a 1060 6gb za 3. Takže třeba 1080 za 8. Ty 1660 mi přijdou k ničemu, když už tak aspoň 2060/70 ale to už je drahý. Takže mi nej přijde ta 1070/80 jetá v záruce.
2022 Audi A4 Allroad 40TDI 150kw
ex :( 2022 Audi Q5 50TDI 210kw
Uživatelský avatar
mattonecz
Letec
Příspěvky: 3206
Registrován: čtv 01 zář 10:56

Re: Výběr grafické karty do počítače

Příspěvek od mattonecz »

Jo a kupoval sem ji od těžaře, bral sem 2ks ještě pro kámoše a je úplně v pohodě. Ještě se u mě nedostala přes 50% výkonu páč hraju akorát CSGO a Fortnite :-D
2022 Audi A4 Allroad 40TDI 150kw
ex :( 2022 Audi Q5 50TDI 210kw
Uživatelský avatar
mattonecz
Letec
Příspěvky: 3206
Registrován: čtv 01 zář 10:56

Re: Výběr grafické karty do počítače

Příspěvek od mattonecz »

2022 Audi A4 Allroad 40TDI 150kw
ex :( 2022 Audi Q5 50TDI 210kw
jirka87
Mistr volantu
Příspěvky: 710
Registrován: čtv 02 lis 12:55

Re: Výběr grafické karty do počítače

Příspěvek od jirka87 »

Lachende : Teď se stydím za to tykání, ale myslel jsem, že je to zdejší norma, tak beru zpět a tedy vykám. ;)

Zajda : I prd, žádný flame, vysvětlujem si pojmy, to je do klidu. Musím smeknout, že zde je celkem klidné fórum chvála bohu. jedinej narušitel byl ten fanatickej propagátor Japonců a ten tady nějak už neprudí.

Mattone : Hele já todle udělat nemůžu...Jednou jsem se vypekl a stačí mi to. Zestručním - věc kupovaná na fakturu na nepodnikatele-normální smrtelník. Prodal mi to, dal mi k tomu originál fakturu, kleklo to. Volám firmě XY že budu reklamovat. Abych nejel někam zbytečně rovnou jsem jim řekl, že jsem druhý majitel. Rozuzlení bylo toto : paragon bez údajů nebo bianco faktura bez údajů v pohodě. Jak je na faktuře jméno neshodující se s tím, kdo reklamuje (nebo jinak - reklamuje li druhý majitel), NEJSOU POVINNI přijmout reklamaci. Nezdálo se mi to a jen informativně jsem volal na sdružení na obranu spotřebitelů (rok 2016 tuším-možná je to dnes už jinak) a bylo mi potvrzeno, že je to tak. A já nebudu nahánět chlapa někde z druhýho konce republiky, aby to řešil za mě. Taky by se mi mohlo stát, že skončím bez peněz a bez věci ve finále. Nakonec jsem to nějak zaonačil, už nevím jak, ale vyřešil jsem to.

Někteří prodejci samozřejmě vyhoví (TS Bohemia toto třeba vůbec neřeší), nebo pak jako v případě kamarádových na můj vkus drahýcho G-Shock z Číny za asi 18 000Kč (u nás asi 24 000Kč) uznali v Praze globální roční záruku (klobouk dolů).

Stručně závěrem : Nejsem tak bohatej abych kupoval levný věci, spálil jsem se, stačilo, jsem posera, jdu cestou nejmenšího odporu = nová karta psaná na mě, 3 roky záruka a konec příběhu :-)
Uživatelský avatar
mattonecz
Letec
Příspěvky: 3206
Registrován: čtv 01 zář 10:56

Re: Výběr grafické karty do počítače

Příspěvek od mattonecz »

pak jedině 1660ti. Ale fakt se nebojím že bych nevyreklamoval v Alze s fakturou na někoho jinýho
2022 Audi A4 Allroad 40TDI 150kw
ex :( 2022 Audi Q5 50TDI 210kw
jirka87
Mistr volantu
Příspěvky: 710
Registrován: čtv 02 lis 12:55

Re: Výběr grafické karty do počítače

Příspěvek od jirka87 »

Jako asi to dopadne tou 1660 Ti Gaming X. Ale zas..je to MSI a k nim teda nemám důvěru a to je podloženo prostě tím, že jsme si jako 3 kamarádi koupili 3 karty MSI a všechny 3 umřely. To už není náhoda sakra...Ale tak je to 3 roky zpátky a to už byl doprodej i tak. Takže doufám, že vzhledem k tomu, že MSI prdí ty karty jak Baťa cvičky, tak se trochu poučili, zamakali na tom a změnili k lepšímu. Ty R9 řady prej umíraly kvůli bezolovnatému cínu. Hafo lidí to řešilo tak, že to rozebrali až na desku a foukli to do trouby a upekli ji. Ony se ty mikropraskliny zacelily samy právě tím teplem a zase to fungovalo, ale proč bych to dělal, když jsem ji měl v záruce, že jo...
Uživatelský avatar
Lachende Bestien
Letec
Příspěvky: 1931
Registrován: sob 18 čer 15:13

Re: Výběr grafické karty do počítače

Příspěvek od Lachende Bestien »

@Zajda
O žádný flamewar se nepokouším, pokud vám to tak připadlo díky použití slova "zákeřný", příště se budu snažit použít méně expresivní vyjádření; jednoduše jako spotřebitel nehodlám podporovat jejich praktiky snižování mezigeneračních výkonových rozdílů a šroubování cen až do stratosféry, to je vše. A hejlové platí a kupují nové a nové generace, takže nemají důvod ze svých dravých obchodních taktik upouštět, ba naopak; samozřejmě lidé z jakékoliv korporace, tedy i z AMD by se na jejich místě (největší kapitál, nejpropracovanější marketing, špičkové technologie...) chovali stejně bezohledně vůči koncovým spotřebitelům aka kavkám, které je třeba škubat čím dál víc, protože soucítění s ostatními lidmi nemá v byznysu co dělat a třeba takový "udržitelný rozvoj" je pro hard-core chamtivé korporátní kapitálisty sprosté slovo.

A díky za upřesnění ohledně "zastarávání"; jde v praxi spíše o zbožné přání, a je pravda, že AMD často zabíjela teoretický potenciál svých karet nepříliš povedenými ovladači, nebo velmi brzo ukončila oficiální podporu, resp. updaty a optimalizace ovladačů pro nové hry, u řady HD4XXX to bylo někdy začátkem roku 2013, nepříjemná podpásovka. Spyware10 neprovozuju a ani se nechystám, ale absence ofic. driverů pro HD4XXX mě vůbec nepřekvapuje.
Navíc až na výjimky bývají největší zisky z prodejů her na herních konzolích, takže se vývojáři snaží spíše o optimalizaci na low-mid end HW, než o nějaký zásadní technologický posun v oblasti herní grafiky a la Crysis před cca 11 lety. O to déle člověku pak "herní" karta v PC vydrží bez ohledu na značku. Není-li tedy vyrobena z čím dál méně kvalitních materiálů, případně vybavena sofistikovanými kurvítky. :-$

Osobně se snažím najít na té všudypřítomné dekadenci něco pozitivního; neboli stále se množící a prohlubující anti-spotřebitelské praktiky a nenasytnost korporací produkujících sprostě předražený "herní" HW a vydavatelů videoher mi v posledních letech pomohly velmi výrazně omezit marnění energie u otupujících stříleček a la Koulof Dutý apod. **==
Odpovědět