Letní/zimní čas

Volné diskuse na libovolná témata...
jerry
Letec
Příspěvky: 3294
Registrován: čtv 17 bře 17:15

Re: Letní/zimní čas

Příspěvek od jerry »

Chápu. Ale chtěl jsem to pouze vysvětlit, protože ti mladší už ani nepamatují, když platil celý rok SEČ.
„Přidej výkon a budeš rychlý na rovinkách. Ale uber hmotnost a budeš rychlý všude.“ Colin Chapman.
Uživatelský avatar
řidičBOB
Antiradar FAN
Příspěvky: 26935
Registrován: stř 16 úno 20:26
Bydliště: furt rovně a pak druhý barák vpravo
Kontaktovat uživatele:

Re: Letní/zimní čas

Příspěvek od řidičBOB »

tak tos mne potešil...já si to totiž také nepamatuji :D
No pain, no gain.
Vespa time \m/
Uživatelský avatar
GeneHawkins
Letec
Příspěvky: 2041
Registrován: čtv 09 srp 22:26

Re: Letní/zimní čas

Příspěvek od GeneHawkins »

ctrl_j píše:Kdyz to otocim: zapadani slunce ve ctyri odpol. je ok?
V těchto zeměpisných šířkách ano.
Uživatelský avatar
řidičBOB
Antiradar FAN
Příspěvky: 26935
Registrován: stř 16 úno 20:26
Bydliště: furt rovně a pak druhý barák vpravo
Kontaktovat uživatele:

Re: Letní/zimní čas

Příspěvek od řidičBOB »

Lidi začnou chlastat...jako v severských zemích.
No pain, no gain.
Vespa time \m/
PepaSFI
Pan Řidič
Příspěvky: 447
Registrován: ned 29 dub 18:23

Re: Letní/zimní čas

Příspěvek od PepaSFI »

geograficky nám přísluší ten zimní, středoevropský, jak už jeho název napovídá. Je určený polednem, tedy polohou slunce na 15 poledníku. A ten poledník se nachází hádejte kde? Líp určit už to snad nejde. A to že si se svým životem děláme kotrmelce je jiný problém. Každému to vyhovuje jinak. Ouřada v Praze co v 9 vstává by chtěl večer světlo aby moh tropit hujajá až dojde z práce. A my špinavci co už v šest ratata zas potřebujem ráno světlo protože jinak to je pakárna dělat něco v době kdy se má spát páč je tma. Pro biorytmy prý je potřeba ráno světlo, jinak máme tendenci si den natahovat a když se to bude furt natahovat tak to s náma nakonec zamává.
Uživatelský avatar
Lachende Bestien
Letec
Příspěvky: 1931
Registrován: sob 18 čer 15:13

Re: Letní/zimní čas

Příspěvek od Lachende Bestien »

Mám dojem, že k zavedení tzv. letního a zimního času došlo někdy počátkem 70. let.
Myslím si, že změna času o půl hodiny místo o hodinu byla dostačující; šlo by zároveň i o kompromis mezi zastánci a odpůrci změn času.
Teď jen zbývá, aby se k této problematice vyjádřili lidé pracující na směny, kteří si pravidelně rozhazují biorytmus podle rozkazu zaměstnavatele (zdravotnictví, doprava, gastronomie...). :(
Vstávat za tmy není až tak dramatické - stačí si rozsvítit všechna světla v domě a trochu se protáhnout a rozcvičit.
Rozhodně lepší, než se odpoledne věnovat volnočasovým aktivitám za tmy. I když většina lidí stejně zasedne k obrazovkám, takže to moc neřeší.
Uživatelský avatar
pavproch
Letec
Příspěvky: 16287
Registrován: pon 14 bře 20:41
Bydliště: m4Zlik + 3er = 2x N52B30

Re: Letní/zimní čas

Příspěvek od pavproch »

Moje děravá paměť mi našeptává, že to bylo spíš koncem 70-tých....
Nejhezčí pohled na 100vježatou je ve zpětném zrcátku.
Uživatelský avatar
pavproch
Letec
Příspěvky: 16287
Registrován: pon 14 bře 20:41
Bydliště: m4Zlik + 3er = 2x N52B30

Re: Letní/zimní čas

Příspěvek od pavproch »

Bingo!

Fčíl na čété říkali, že je tu od 1979. :ymhug:
Nejhezčí pohled na 100vježatou je ve zpětném zrcátku.
Honza42
Letec
Příspěvky: 1540
Registrován: pát 27 kvě 11:47

Re: Letní/zimní čas

Příspěvek od Honza42 »

Žádný čas se nikdy neměnil. Jen pár blbů furt šoupe ručičkama u hodin, místo toho aby si nařídili jinak budíka.
Uživatelský avatar
Lachende Bestien
Letec
Příspěvky: 1931
Registrován: sob 18 čer 15:13

Re: Letní/zimní čas

Příspěvek od Lachende Bestien »

Když už jsme u toho, žádný čas ve skutečnosti neexistuje, jde jen o lidský koncept, který nám pomáhá hlavně měřit a popisovat pohyby a změny naší vnímané reality a umožňuje nám efektivně spolupracovat ve velkých skupinách, což je v "civilizované" přemnožené společnosti holých potomků lidoopů pro její chod nezbytné. Takže není důvod, proč se na změnách tohoto konceptu nedomluvit tak, aby vyhovoval potřebám většiny.
Odpovědět