Je toto vodorovná dopravní značka V 2b?

Volné diskuse na libovolná témata...
Odpovědět
Fernando
Spolujezdec
Příspěvky: 2
Registrován: ned 01 črc 14:45

Je toto vodorovná dopravní značka V 2b?

Příspěvek od Fernando »

Zdravím, chci se zeptat, co si o tom myslíte, nebo víte.
Je toto vodorovná značka V 2b (Podélná čára přerušovaná), nebo není?
Na obrázku zakroužkovano červeně:
Obrázek

Normálně by tam toto označení nemuselo být jako v případě modrého zakroužkování na obrázku, nebo by to mohlo být označeno tak, jak je naznačeno žlutě.

Takto mě to vždy po přijetí na toto místo mate a nejsem si jistý zda mám přednost zprava nebo se jedná o dopravní značku V 2b a pro její přejetí musím brát v úvahu, že se jedná o značku oddělující jízdní pruhy, tedy musím dát přednost vozidlům jedoucím v průběžném jízdním pruhu. Nebo je tam jen tak, pro okrasu.
Podélná čára přerušovaná
Značka se používá k vyznačení a oddělení jízdních pruhů v úseku, kde čára přerušovaná přechází v čáru souvislou nebo k upozornění na místo vyžadující zvýšenou pozornost (zatáčka, křižovatka apod.).
Značku lze přejíždět při dodržení příslušných ustanovení vyplývajících z obecné úpravy provozu na pozemních komunikacích.
Značka se provádí s mezerami stejné nebo poloviční délky než délka úseček.
(https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2015-294)
Je mi jasné že pravděpodobně příjdou odpovědi že je přece jasné že jde o přednost zprava, ale jen tak mě napadlo, že by nemuselo.
PepaSFI
Pan Řidič
Příspěvky: 448
Registrován: ned 29 dub 18:23

Re: Je toto vodorovná dopravní značka V 2b?

Příspěvek od PepaSFI »

rozhodně to není podélná čára přerušovaná a pokud vím, žádné podobné použití přerušované čáry v zákoně není. Takže jakási podivná lidová tvořivost. Čili by tam měla platit přednost zprava. Ovšem na podobných místech radši nespoléhám nikdy na nic. Lidi mají často tendenci, cestu která vede rovně pokládat za hlavní. Obzvlášť v tomto případě, kdy je výrazně širší a dokonce vícepruhová. Zažil jsem dokonce na podobném místě, přímo u cedule "Řidiči pozor, zde platí přednost zprava!" že přednost nedá vůbec nikdo včetně poliajtů. Radši ustoupit, zpomalit a nechat toho na "hlavní" projet s odstupem a přednost neřešit. Kdyby nastalo badabum, asi bys byl v právu, ovšem auto v servisu, možná i zranění a spousta potíží za to fakt nestojí. A když někdo neumí dávat přednost, časem potká někoho kdo mu neuhne. Ovšem u toho já být nemusím.
Uživatelský avatar
ctrl_j
Letec
Příspěvky: 3775
Registrován: úte 09 dub 06:33

Re: Je toto vodorovná dopravní značka V 2b?

Příspěvek od ctrl_j »

Rozhodne to je podelna cara prerusovana a normalne jsou s ni vyznaceny jizdni pruhy - v tomto pripade dva v jednom smeru jizdy. O prubeznem pruhu se asi moc mluvit neda, tady jeden z pruhu nekonci, ale naopak vznika.

Tzn. plati tady obecne pravidlo pro jizdu v jizdnich pruzich: „Přejíždět z jednoho jízdního pruhu do druhého smí řidič jen tehdy, neohrozí-li a neomezí-li řidiče jedoucího v jízdním pruhu, do kterého přejíždí.“
„Simplify, then add lightness.“ /Colin Chapman/
PepaSFI
Pan Řidič
Příspěvky: 448
Registrován: ned 29 dub 18:23

Re: Je toto vodorovná dopravní značka V 2b?

Příspěvek od PepaSFI »

to je hezký jak se dá lecos všelijak vykládat. Já tam teda žádný vznikající pruh nevidím. Předpokládám že tazateli šlo o tu čáru kterou označil červenou šipkou protože se dotazuje na přednost zprava. Ta neznačí žádný jízdní pruh, zdá se že tvůrce toho malování tm chtěl vytvořit jakousi hranici křižovatky toho výjezdu od parkovacích míst, ovšem zákon žádnou takovou čáru přes cestu nezná.
Fernando
Spolujezdec
Příspěvky: 2
Registrován: ned 01 črc 14:45

Re: Je toto vodorovná dopravní značka V 2b?

Příspěvek od Fernando »

Ano, měl jsem na mysli tu těsně před červenou šipkou (teda zrovna v tom místě už není moc vidět, bylo by potřeba ji přemalovat, nebo raději ne).

A díky za názor, taky si v tom místě dávám větší pozor.
Odpovědět