Stavba na klíč

Volné diskuse na libovolná témata...
Odpovědět
Uživatelský avatar
Píí
Pan Řidič
Příspěvky: 289
Registrován: sob 21 čer 09:27

Stavba na klíč

Příspěvek od Píí »

Vím, že to sem vůbec nepatří, ale pohybuje se zde hodně lidí se stejnými zájmy a určitě tím už pár z Vás prošlo, tak bych se rád zeptal na zkušenosti.

Na jaro mi končí nájemní smlouva bytu a už teď mi majitel oznámil, že mi ji klidně prodlouží, ale že se bude zase zvyšovat nájemné. Za byt 2+1 skoro v centru okresního města chtěl z počátku 8000Kč/měsíc včetně spotřeb energie (nerozpočítává je), jenže jak roky plynou a já s manželkou zde pořád kysneme, tak už je z toho najednou 10 000 Kč/měsíc a na jaro má zvyšovat na 10 500 Kč/měsíc.

Už toho mám plné zuby a chci se přestěhovat do našeho. Co jsem tak dvě hodiny procházel realitky, tak děs a bída. Staré domy za přemrštěné částky nebo pěkné domy úplně mimo lokalitu s nesmyslným dojížděním.

Jelikož toho nechceme moc a jsme zvyklí z bytu na menší prostory (50m2), tak hodně přemýšlím, že si koupím pozemek v nějaké přilehlé vesnici, ať to nemám daleko a necháme udělat stavbu na klíč. Opravdu by mi stačil nějaký jednopatrový domek s trošku více místem než máme nyní v bytě a nějakým pozemkem kole. Co jsem se díval, tak to vychází až poměrmě moc dobře.

Například jsem psal na tento dům:
Obrázek
Užitná plocha něco málo přes 100m2
3+kk
kryté stání
Z pálené cihly to vychází na necelých 2,5m + nutnost koupit pozemek.

Máte s tím někdo zkušenosti? Nejradši bych byl, kdybych prostě koupil barák od té jedné firmy a oni se postarali o vše ostatní, ale nevím, jak to chodí.
Pajaa
Autoškolák
Příspěvky: 61
Registrován: pon 23 bře 14:56

Re: Stavba na klíč

Příspěvek od Pajaa »

2,5mil včetně desky je reálná cena za 100m2 na klíč. Je potřeba pořádně prozkoumat co je v té ceně na klíč a jít opravdu položku po položce. Být hnidopich není v tomto ohledu na závadu. Ono to pak klidně naskočí o dalších 100-200tis. Dále když se koupí pozemek, většinou není oplocen, nejsou na něm další stavby jako třeba bouda na nářadí, sekačku a tak.

Byl jsem v úplně stejné situaci - rok co rok nájem šel nahoru. Pak jsem koupil pozemek a začal řešit dům na klíč. Nejvíce jsem se bál finančního podvodu a nekvalitní práce - neboli jeden svádí příčinu vady na druhého.

Takže jsem hledal firmu, které ukážu pozemek a ona předá komplet dům, kde budu platit vždy až po odvedené práci (po etapách) takže firma musí být dostatečně silná aby financovala sama jednotlivé etapy. Taky jsem byl v časové tísni a potřeboval jsem bydlet do 3 měsíců...

Vybral jsem dřevostavbu 90m2 zastavěno /140m2 celkem, nakreslil jsem si ji sám, první ocenění bylo moc vzhledem k tomu, že to cenily zatím na jejich standard. Takže jsem měnil trochu tvar, rozměry a oni aktualizovali cenu. Když jsem byl na cca 2,8mil tak jsem začal přidávat věci které nejsou součástí standardu - komín, krb, solární systém, venkovní el.rolety na všech oknech, lepší obložení koupelen, lepší baterie atd. Cenu to zvedlo o dalších cca 400tis. Důvod proč jsem to tak oddělil byl ten, že i kdyby základ domu byl třeba za 1mil, to navíc by pořád stálo plus mínus stejně (8m komín stojí stejnou cenu nehledě na velikost domu). Když byla cena OK, zaplatil jsem jedinou sumu předem a to na projekt domu pro úřady - a to bylo tuším 20tis Kč. Pak jsem platil když byla deska hotová, pak když stála hrubá stavba vč. oken, střechy, pak když byla hotová voda-elektrika a poslední sumu, když jsem prošel celý dokončený dům.

I když vše bylo pod záštitou jedné firmy, některé věci pro ně dělají subdodavatelé jako elektrika, voda, solar. Vždy je potřeba to hlídat.

Takže ano lze to, dokonce lze najít firmu u které máte alespoň trochu jistoty že Vám neuteče s penězi ale stále platí prověřovat, ptát se a hlavně kontrolovat. Nakonec k ceně domu je potřeba také doplánovat dalších alespoň 200-300tis na okolí domu jako je oplocení, brána, kůlna, plocha parkoviště a tak. Říká se, že když je cena domu na klíč nějaká tak je potřeba dalších 25% na dodělávky kolem - to hlavně kvůli rozpočtu/hypotéce. Spousta lidí co šlo s rozpočtem na krev pak bydlí léta na "staveništi"...
Uživatelský avatar
pavproch
Letec
Příspěvky: 16307
Registrován: pon 14 bře 20:41
Bydliště: m4Zlik + 3er = 2x N52B30

Re: Stavba na klíč

Příspěvek od pavproch »

Já stavěl (1999-2001) na "klíč" jen napůl - vybral jsem si (tehdy solidní - nyní je už po krachu) stavební firmu, která udělala veškeré "špinavé" práce (mám zděnnou chalupu - tj: zemní práce, přípojky, základy, hrubá stavbam krovy, střecha, klempířina, okna dveře vnější vnitřní omítky, hrubé zemní úpravy.

Zbytek jsme si potom řídil u jednotlivých dodavatelů sám (kuchlinka, podlahy, trávníky, plot a tak).

Bylo to časově náročné ale něco málo sem asi i ušetřil.

EDIT: tento způsob výstavby vlastního hradu je ovšem možný/vhodný pouze pro mladé/silné/perspektivní jedince plné mladického elánu a entuziasmu (mně bylo něco přes 30) - neska (50) už bych to nedělal.
Nejhezčí pohled na 100vježatou je ve zpětném zrcátku.
Uživatelský avatar
Píí
Pan Řidič
Příspěvky: 289
Registrován: sob 21 čer 09:27

Re: Stavba na klíč

Příspěvek od Píí »

Díky za tipy a rady. Spíš hledám firmu, která vše udělá za mně. Nechci nic papírovat ani honit jednotlivce, že to a to podělali. Na to opravdu nemám nervy a raději připlatím té firmě, když to obstará ona a já budu moct pérovat jenom je :D.

Jak jsem říkal, nejsme nároční, takže nějaké kuchyňské linky na míru mně moc neperou a spokojím se se standardem. Plot a podobné drobnosti kolem bych dodělat klidně sám, ale jak zde padlo: žil bych několik let na "staveništi". Radši bych to dal do zakázky té firmě.

Aktuálně jsem se zasekl na prvním úkolu - sehnat parcelu. Okolních vesnic je hromada, ale jako by se tam stopla výstavba. Pozemky jedině zemědělské. OÚ totální neochota cokoliv sdělit, zda vůbec nějaké pozemky prodávají a realitky prázdno jako úřednící v hlavách. Našel jsem jediný pozemek, který by se mi líbil, ale v okolí ještě nejsou žádné domy (budoucí residence) a chtějí 1400Kč/m2 a pozemek je velký 1900m2, což je mi úplně k ničemu. To je na tak malou vesnici opravdu velká částka.
Eda
Mistr volantu
Příspěvky: 522
Registrován: úte 10 kvě 11:14

Re: Stavba na klíč

Příspěvek od Eda »

Ja sem se prestehoval pred mesicem. Naprosto zasadni je misto, resp. pozemek. S tim narozdil od domu uz zpravidla nepohnes, takze je potreba zjistit pripojky, sousedy, sklon, pokud chces neco pestovat tak treba i pudu...jak jde slunko (orientace na jih nebo jinam), pak co je kolem (voda pri prutrzi mracen apod.). Jestli je to stavebni pozemek a je vse poreseny, co ma treba obec za plany stavet kolem v nasledujicih letech apod. Toto bych resil jako prvni, az budes mit pozemek tak bych resil barak.
M140i
Honda PCX
Civic 1.4i
ex e36 328i
Pajaa
Autoškolák
Příspěvky: 61
Registrován: pon 23 bře 14:56

Re: Stavba na klíč

Příspěvek od Pajaa »

Eda píše:Ja sem se prestehoval pred mesicem. Naprosto zasadni je misto, resp. pozemek. S tim narozdil od domu uz zpravidla nepohnes, takze je potreba zjistit pripojky, sousedy, sklon, pokud chces neco pestovat tak treba i pudu...jak jde slunko (orientace na jih nebo jinam), pak co je kolem (voda pri prutrzi mracen apod.). Jestli je to stavebni pozemek a je vse poreseny, co ma treba obec za plany stavet kolem v nasledujicih letech apod. Toto bych resil jako prvni, az budes mit pozemek tak bych resil barak.
DO KAMENE VYTESAT !!
Uživatelský avatar
mmira
Moderátor
Příspěvky: 5088
Registrován: pon 07 úno 22:51

Re: Stavba na klíč

Příspěvek od mmira »

+1

pozemek je to nejdulezitejsi.
Autoforum.cz
V12 + H6 + V6d + R6t + R4t + R4t + R4 + R4 na dvou
Uživatelský avatar
k86
Mistr volantu
Příspěvky: 790
Registrován: úte 10 kvě 07:36

Re: Stavba na klíč

Příspěvek od k86 »

jestli na to mas jen 2.5M nepremyslel jsi o drevostavbe? (ne o montovanem domku!) pokud to nebude patrove, tak by s tim nemel byt problem
FFIIIC FL 2.0TDCI 110kw - Samochod firmowy
Mondeo 2012 1.6 Ecoboost 118kw
Uživatelský avatar
Píí
Pan Řidič
Příspěvky: 289
Registrován: sob 21 čer 09:27

Re: Stavba na klíč

Příspěvek od Píí »

Pozemek se už rýsuje. Nakonec jsem se dovolal na obecní úřad, kde nepracuje jen pakáž. Jedná se o pozemek uprostřed vesnice po zbořeném domku. Respektive domek ještě stojí, ale je v takovém stavu, že je naplánované strhnutí. Je tam přípojka na všechno a je na rovině, takže značka ideál. Jen se bude muset dodělat kanalizace směrem do kanálu. Teď je tam vlastní jímka.

Co se domku týče, tak na to nemám "jen" 2,5M. Mám dostupných o dost více peněz k použití, ale nemám nutkání si koupit něco extra. Já jsem takový průměrák :). Právě tento domek, co jsem se dával fotku, se dělá i v dřevostavbě (ne masiv, ale jakoby překližkové desky) za necelé 2M.
Eda
Mistr volantu
Příspěvky: 522
Registrován: úte 10 kvě 11:14

Re: Stavba na klíč

Příspěvek od Eda »

Jeste mrkni na obecni regulativy co se tyka stavby..nekde to neresi, nekde jsou prisny a resi vysku baraku, sklon strechy apod.
M140i
Honda PCX
Civic 1.4i
ex e36 328i
Odpovědět