Fotografování

Volné diskuse na libovolná témata...
Uživatelský avatar
Jan
Pan Řidič
Příspěvky: 283
Registrován: stř 17 srp 18:37

Fotografování

Příspěvek od Jan »

Zdravím, nedávno jsem se začal věnovat fotografování a fotografování aut, no jako fakt hrůza. Zatím to fotím jen obyčejným kompaktem, ale i tak bych rád znal váš názor. Zkoušel jsem klasické focení a pak "HDR" techniku. Zatím je to focené jen u náhodného auta, kde jsem neměl možnost pohybovat s vozem a tudíž pozadí nešlo změnit. Hold spolujezdec je spolujezdec.

Pro zvědavé se jedná o Fábii s 1.2TSI 77kw.

Obrázek
Obrázek

Mám i svou facebookovou stránku, tak kdybych mohl poprosit, tak mě aspoň někdo "Likněte" ;;)

http://www.facebook.com/JanMikulkaPhotography
AAAautovraky... Nejhorší, největší a nej********ší autobazar v ČR!
Od 23.září 2011 majitel Citroen C8 3,0i V6 exclusive tiptronic s automatem :) .
Hledám sponzora na nový fotoaparát, nejsem náročný ;).
Uživatelský avatar
vasco
Letec
Příspěvky: 1682
Registrován: čtv 17 úno 11:38

Re: Fotografování

Příspěvek od vasco »

Nemyslím to nijak zle, ale všechno je špatně, ale úplně :-) Já si myslím, že člověk by měl číst, zkoušet, číst, zkoušet, zase číst, zkoušet, furt toho nebude dost, tak zase číst a zkoušet a pak možná vylézt s nějakýma fotkama na veřejnost a stejně to nebude ono, takže zase číst, učit se a zkoušet. A nemusíš mít hned zrcadlo za desetitisíce, i s kompaktem se člověk může naučit správné kompozice, rovný horizont apod... :-) Na tu facebookovou stránku máš myslím ještě fakt tak dva tři roky čas... :-)
Uživatelský avatar
vasco
Letec
Příspěvky: 1682
Registrován: čtv 17 úno 11:38

Re: Fotografování

Příspěvek od vasco »

A hlavně HDR je sračka i od někoho, kdo umí fotit...
Uživatelský avatar
Jan
Pan Řidič
Příspěvky: 283
Registrován: stř 17 srp 18:37

Re: Fotografování

Příspěvek od Jan »

Jasné, že moje fotky nejsou dokonalé, ba ani dobré a za každou kritiku jsem rád, protože mě posouvá dopředu. No na to HDR mám jiný názor, je to komplikované a lidi jsou prostě rozdělení na 2 tábory, když jsem si četl o technice HDR, tak sem se dočetl, že mě za to bude hodně lidí nenávidět, ale stejně jsem to chtěl aspoň zkusit (asi to nevyšlo). Tu stránku mám jen proto, že osobní stránky mám maximálně zamčené a kdyby NÁHODOU někdo chtěl vidět moje fotky, tak má možnost právě tam. O fotografování si pořád něco čtu a sleduju ostatní fotografy a jejich práce, no stejně začátky jsou pro mě těžké, kvůli špatné expozici při plně manuálním ovládání. Všechno dělám manuálně, žedný autofocus nebo automatické ISO či expozice. Vše si jedu podle sebe a tím se toho chci naučit co nejvíc.
AAAautovraky... Nejhorší, největší a nej********ší autobazar v ČR!
Od 23.září 2011 majitel Citroen C8 3,0i V6 exclusive tiptronic s automatem :) .
Hledám sponzora na nový fotoaparát, nejsem náročný ;).
Uživatelský avatar
vasco
Letec
Příspěvky: 1682
Registrován: čtv 17 úno 11:38

Re: Fotografování

Příspěvek od vasco »

Jan píše:no stejně začátky jsou pro mě těžké, kvůli špatné expozici při plně manuálním ovládání. Všechno dělám manuálně, žedný autofocus nebo automatické ISO či expozice.
Jestli třeba právě není ta chyba. V autoškole do tebe taky hned nehustí meziplyny. Začal bych od naprostých základů, jako je právě třeba ta kompozice, nezaobíral se manuálním ostřením, ISO a dalšími kravinami a pak teprve přidával další a další věci.
MiN
Autoškolák
Příspěvky: 87
Registrován: pát 06 led 22:44

Re: Fotografování

Příspěvek od MiN »

Přesně tak. Kašli na plný manuál, ten má stejně smysl jen ve specifických situacích. Většinou si vystačíš s prioritou clony. Důležitá by pro tebe měla být hlavně kompozice, protože hlavně ta odlišuje dobrou fotku od špatné.

A jestli můžu poradit, tak u HDR zatraceně opatrně s intenzitou. Na tohle se fakt nedá koukat. No offence. ;)
Uživatelský avatar
pavproch
Letec
Příspěvky: 16287
Registrován: pon 14 bře 20:41
Bydliště: m4Zlik + 3er = 2x N52B30

Re: Fotografování

Příspěvek od pavproch »

taky trošku fotím.... ale taky nic extra-hyper-super .... spíš jen tak pro radost.... souhlas s vascem, pro začátek bych doporučil si přečíst nějakou literaturu o focení, pak nastavit paparát na "P" (pitomec, čti poloautomat) a když už si hrát s nastavením, tak jedině se clonou/hloubkou ostrosti... na hrátky s vyvážením bílé, atd. fakt máš ešče čas....

ono ale fotografování techniky je obecně problém, protože prakticky všechny běžné objektivy ti krychličku nezobrazí jako krychličku ale rozličným způsobem ji zdeformují.... proto fotím jen přírodu/krajinky kde tyhle deformace nejsou vidět... :D
Nejhezčí pohled na 100vježatou je ve zpětném zrcátku.
Uživatelský avatar
Jan
Pan Řidič
Příspěvky: 283
Registrován: stř 17 srp 18:37

Re: Fotografování

Příspěvek od Jan »

Děkuji všem, za kritiku. Pouštím se do čtení (opět) a snad příště to vyjde líp ;).
AAAautovraky... Nejhorší, největší a nej********ší autobazar v ČR!
Od 23.září 2011 majitel Citroen C8 3,0i V6 exclusive tiptronic s automatem :) .
Hledám sponzora na nový fotoaparát, nejsem náročný ;).
Honza42
Letec
Příspěvky: 1540
Registrován: pát 27 kvě 11:47

Re: Fotografování

Příspěvek od Honza42 »

Pokud chceš reálné zobrazení, nemůžeš používat krátké ohnisko. Dělají to i někteří novináři. Výsledkem bývá zcela nový model auta. :D
HDR je berlička, když už nelze jinak. Ničí dynamiku obrazu, takže tam je sice všechno, ale opět mimo realitu.
vojtadub
Pan Řidič
Příspěvky: 237
Registrován: sob 26 bře 23:17

Re: Fotografování

Příspěvek od vojtadub »

Vasco to vystihnul presne.
Pro zacatek je fakt nejhorsi si pustit vsechno na manual. Poloautomaticke programy (A,P..) zvladnou 99% vsech situaci. Manualni ostreni potrebujes v hodne specifickych situacich a je vcelku tezke ho umet perfektne ovladat (v danych situacich samosebou). Klidne bych na zacatku sel do plnyho automatu a zacal se ucit vyse uvedene veci jako je kompozice, aby fotka davala smysl apod. A pak se postupne zbavovat "pomocniku" a byt na to sam.
Neber to jako urazku, ale trochu me sejri, jak zrcadla zlevnili, tak se cim dal tim roji "fotografu"..
Odpovědět