IT poradna

Volné diskuse na libovolná témata...
Odpovědět
Uživatelský avatar
abgx1
Letec
Příspěvky: 1507
Registrován: stř 14 říj 17:09

Re: IT poradna

Příspěvek od abgx1 »

Rad by som sa este pre zaujimavost spytal na akej platforme mas tie disky. Nejake synology, alebo custom build? Ak custom tak aky OS? A ako si s tym spokojny
Uživatelský avatar
pavproch
Letec
Příspěvky: 16306
Registrován: pon 14 bře 20:41
Bydliště: m4Zlik + 3er = 2x N52B30

Re: IT poradna

Příspěvek od pavproch »

Synology DS220Plus vč. jejich OS + 2x HDD WD Red Plus 4TB
Názor/spokojenost/nespokojenost si udělám až za nějakou dobu, je to příliš čerstvé nato, abych to hodnotil.
Nejhezčí pohled na 100vježatou je ve zpětném zrcátku.
Uživatelský avatar
abgx1
Letec
Příspěvky: 1507
Registrován: stř 14 říj 17:09

Re: IT poradna

Příspěvek od abgx1 »

Jo, ja som sa pytal skor jaggieho... Ale s tym synology budes spokojny, ja mam doma uz dlhsi cas DS1517+
Uživatelský avatar
Jaggie
Pan Řidič
Příspěvky: 390
Registrován: úte 02 dub 07:44

Re: IT poradna

Příspěvek od Jaggie »

abgx1 píše: sob 24 zář 08:46 Rad by som sa este pre zaujimavost spytal na akej platforme mas tie disky. Nejake synology, alebo custom build? Ak custom tak aky OS? A ako si s tym spokojny
Je to Synology DS24xx presny model bych musel mrknout.
Custom Build jsem zvazoval, ale mel jsem tu Synology za dobry peniz, tak jsem ten custom vzdal.
Jinak nad miru spokojeny, je to celkem hlucne, kdyz tam jede tech 12 disku Exos, ale mam to v satne s tim UPS, takze ten hluk nejak nevnimam.
Je to pripojeno do site pres 10Gbit kabl a vali to do wifi routeru.
Do stejne site je pripojeny i Nvidia Shield Pro, takze veskere media lze prehravat pres Shield a hlavne audio Pass-through v origo kvalite pres AVR receiver.
Zalohy z PC a tidlifonu vali pres WiFi do NAS.
Onehda jsem potreboval nasdilet cca 25GB data znamemu, hodil jsem pozadovane soubory do sdileni a mohl si je tak stahnout primo ode me, bez nejakeho uploadovani na jine servery.
Tezko rici, jestli to ma nejake mouchy, zatim to naplnuje vsechno, co od toho vyzaduju.
Nepamatuji si presne, kolik to zere pri 12 discich, ale pri osmi to zralo okolo 150-160W.
Tedka ma kapacitu naplnenou asi do 80%, vim ze nektere Synology neberou treba vetsi disky nez 16TB. V budoucnu pri zaplneni mozna budu zvazovat o Custom + asi TrueNas, asi bude zalezet na rozmerech toho serveru.
A6 C7 3.0tfsi na steroidech 416hp
ex. A6 C6 2.8fsi 210hp
Uživatelský avatar
pavproch
Letec
Příspěvky: 16306
Registrován: pon 14 bře 20:41
Bydliště: m4Zlik + 3er = 2x N52B30

Re: IT poradna

Příspěvek od pavproch »

NAS už NASuje = serveruje (už sem i synchronizoval svoje PC se "serverem") - jako pc lamu mě vždy udiví, dyž něco funguje hned napoprvé... Hezky!
Nejhezčí pohled na 100vježatou je ve zpětném zrcátku.
Uživatelský avatar
pavproch
Letec
Příspěvky: 16306
Registrován: pon 14 bře 20:41
Bydliště: m4Zlik + 3er = 2x N52B30

Re: IT poradna

Příspěvek od pavproch »

Tak první praktická zkušenost s NASem - pozitivní: zálohoval sem na SSD, synchronizace 0.5TB/300tis souborů trvá výrazně kratší dobu než to bylo se starým serverem = do 10 minut bylo hotovo, bývala to půlhodina+.
Nejhezčí pohled na 100vježatou je ve zpětném zrcátku.
Uživatelský avatar
delphin
Pan Řidič
Příspěvky: 215
Registrován: pon 04 črc 23:01

Re: IT poradna

Příspěvek od delphin »

Já mám doma asi 10 let starý DS210j, v něm v RAID1 taky 2 4TB WD Red disky na domácí filmy, hudbu i zálohování a pořád běží slušně. Super je propojení s UPS přes USB, takže krátký výpadek elektriky nevadí. A po té DS220 koukám, protože přeci jen 128 MB RAM a 800 MHz procesor při práci s fotkami přestává stačit.
Nejdřív Pionýr, pak Favorit, Fabia, Focus, Superb, Kodiaq a teď Octavia se Superbem. Ale Pionýr mi pořád zůstal...
Uživatelský avatar
pavproch
Letec
Příspěvky: 16306
Registrován: pon 14 bře 20:41
Bydliště: m4Zlik + 3er = 2x N52B30

Re: IT poradna

Příspěvek od pavproch »

Ešče k temu NASu - sem měl neska po bajku ve sprše zase myšlenkový záchvat: Dyž to má svůj "dedicated" OS = neběží na tom žádné windowskí aplikace, tj. není tam nainstalovaný ani Antivirus (v našem přypadku NOD32), jak to má do prkýnka řešenou antivirovou ochranu?
Nejhezčí pohled na 100vježatou je ve zpětném zrcátku.
Uživatelský avatar
Jaggie
Pan Řidič
Příspěvky: 390
Registrován: úte 02 dub 07:44

Re: IT poradna

Příspěvek od Jaggie »

Mel by tam byt primarne firewall.
Jako datecne, antivir je mozne nainstalovat pres doplnky/add-ons
Pokud je ale slaby CPU a mala RAMka, vykon NAS tim antivirem pujde do haje.
A6 C7 3.0tfsi na steroidech 416hp
ex. A6 C6 2.8fsi 210hp
Uživatelský avatar
abgx1
Letec
Příspěvky: 1507
Registrován: stř 14 říj 17:09

Re: IT poradna

Příspěvek od abgx1 »

Ono tym ze na tom nebezia windows aplikacie, tak na tom nebezia ani windows virusy... Jedine ze by vyslovene nejaky utocnik nasiel nejaku slabinu na synology systemoch a zautocil priamo na ne cez internet...

Ostava len mat stale aktualnu verziu DSM a dufat ze synology diery zaplatava skor ako ich utocnici najdu.
Odpovědět